PMI i rynek długu wspierają giełdy, mocne banki z Aliorem na czele

Omawiane walory: , ,

Pozytywne odczyty indeksów PMI dla przemysłu, a przede wszystkim pewne uspokojenie na rynku długu, wspiera w poniedziałek nastroje na giełdach. W Warszawie mocny jest sektor bankowy z Alior Bankiem na czele.

alior, cdprojekt, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku: Źródło: ATTrader.pl

Wzrostami rozpoczął się marzec na warszawskiej giełdzie. Podobnie zresztą jak w niemal całej Europie, gdzie większość indeksów notuje ponad jednoprocentowe wzrosty. Głównym powodem poprawy nastrojów jest wyhamowanie wzrostów rentowności obligacji, w co wpisują się nadzieje i oczekiwania na to, że banki centralne podejmą aktywne działania w celu zakończenia tych wzrostów. Wspomniane oczekiwania podobija bank centralny Australii, który zdecydował się podwoić wartość skupowanych obligacji, żeby tylko unormować sytuację na tamtejszym rynku długu.

Drugim ważnym czynnikiem mającym pozytywny wpływ na nastroje są opublikowane przed południem dobre odczyty indeksów PMI obrazujących sytuację w europejskim przemyśle w lutym. Dane okazały się lepsze od oczekiwań i lepsze nawet od opublikowanych przed dwoma tygodniami wstępnych szacunków. I tak PMI dla sektora przemysłowego Strefy Euro wzrósł w lutym do 57,9 pkt. z 54,8 pkt. miesiąc wcześniej, podczas gdy wstępny odczyt, a jednocześnie rynkowa prognoza, kształtował się na poziomie 57,7 pkt.

Indeks PMI dla rodzimego przemysłu również zaskoczył na plus. W lutym wzrósł on do 53,4 z 51,9 pkt. w styczniu. To najwyższa wartość od 32 miesięcy. Dane też wyraźnie były lepsze od konsensus. Ten kształtował się na poziomie 52,7 pkt.

To jeszcze nie wszystkie źródła giełdowego optymizmu. Ten na rynki wlewa się jeszcze z Wielkiej Brytanii, gdzie władze poinformowały, że już ponad 20 milionów osób otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw Covid-19.

O godzinie 12:39 indeks WIG20 rósł o 1,11 proc. do 1.928 pkt.. W tym samym czasie WIG rósł o 0,97 proc. do 57.524 pkt., mWIG40 o 0,28 proc. do 4.319 pkt., a sWIG80 o 1,21 proc. do 17.742 pkt.

Na poprawie nastrojów najmocniej korzysta sektor farmaceutyczny. W południe subindeks WIG Leki, ciągnięty w górę m.in. przez Mabion (+10,73 proc.), Celon Pharma (+3,2 proc.), Biomed Lublin (+3,85 proc.) i Bioton (+6,24 proc.) rósł o 4,4 proc.

Jednak w największym stopniu za wzrosty indeksów odpowiadają banki. W południe subindeks WIG Banki rósł o 2,74 proc. W tej grupie najmocniej wyróżniały się akcje Alior Banku, które kontynuowały wzrosty po publikacji lepszych od oczekiwań wyników finansowych. Za jedną trzeba było zapłacić 23,65 zł, czyli o 8,59 proc. więcej niż w piątek na koniec dnia, gdy podrożały one o 3,22 proc.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Sytuacja techniczna na wykresie dziennym Alior Banku wspiera oczekiwania na jeszcze wyższe wyceny banku. Do kupna zachęca roczna formacja podwójnego dna.

W sektorze bankowym oprócz Alior Banku mocny jest jeszcze m.in. Bank Ochrony Środowiska (+6,37 proc.), Pekao (+4,63 proc.), czy mBank (+3,52 proc.).

Outsuiderem w gronie blue chipów jest natomiast CD Projekt. Po tym jak w piątek kurs przełamał styczniowy dołek na 234,50 zł, dziś akcje producenta gier „Wiedźmin” i „Cyberpunk2077” tanieją o 1,94 proc., spadając do 232 zł i atakując już rano poziom 225,20 zł. Układ sił na wykresie i pogarszająca się opinia o tej drugiej z wymienionych gier, każą liczyć się z rychłym atakiem na poziom 200 zł.

>> Co dalej z kursem akcji CD Projektu – analiza techniczna

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Alior, CDPROJEKT, Pekao)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR