Ponad 60 inwestorów zgłosiło się do prokuratury w sprawie MCI TechVentures 1.0

Omawiane walory:

Do prokuratury zgłosiło się już ponad 60 klientów funduszu MCI TechVentures 1.0., którzy mają problem z wypłatą zainwestowanych pieniędzy.

– Postępowanie dowodowe jest w toku, realizowane są czynności dowodowe istotne z punktu widzenia przedmiotu postępowania. Na tym etapie do Prokuratury zgłosiło się ponad 60 pokrzywdzonych – poinformował StockWatch.pl Łukasz Łapczyński, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury dodał, że część pokrzywdzonych została już przesłuchana. Ewentualną kwotę inwestycji będzie można określić po przesłuchaniu wszystkich pokrzywdzonych.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

W połowie maja inwestorzy zablokowani w funduszu MCI TechVentures założyli stowarzyszenie, którego celem jest odzyskanie zainwestowanych pieniędzy. Według nich, kilkaset osób miało problem z wycofaniem gotówki. Powodem jest szczególna pozycja spółki MCI Fund Managment, pośrednio kontrolowanej przez Tomasza Czechowicza (prezesa MCI Capital TFI), która dysponuje certyfikatami uprzywilejowanymi. Każdy z nich pozwala spółce na złożenie dyspozycji wykupu certyfikatów (wypłaty pieniędzy) przed terminami umorzenia dla pozostałych inwestorów oraz daje prawo do dwóch głosów, co stanowi istotną przewagę na zgromadzeniu inwestorów. Dzięki temu w 2018 r. spółka wyczerpała znaczną część limitu wykupu, a pozostali inwestorzy musieli pogodzić się z 80-proc. redukcją. W tym roku MCI Fund Managment zajął cały limit, więc pozostali inwestorzy nie wypłacili ani złotówki.

Klienci funduszu muszą więc poczekać rok na kolejną szansę. Ale i tu sytuacja może się powtórzyć. Wszystko zależy bowiem od potrzeb kapitałowych MCI Fund Management. Według Buisness Insider Polska, pieniądze pozyskane z funduszu MCI miał wykorzystać na spłatę zapadających obligacji na kwotę 75 mln zł. Także w tym roku spółka zakłada sprzedaż trzyletnich obligacji o wartości 100 mln zł.

Zablokowani inwestorzy domagają się zmian w statucie. Z podobnymi postulatami wystąpili również dystrybutorzy certyfikatów TechVentures. Alior, ING, mBank, Xelion (grupa Pekao) i BNP Paribas zaproponowali zrównanie prawa do wykupu inwestorów uprzywilejowanych z pozostałymi uczestnikami (zniesienie uprzywilejowania), a także zwiększenie rocznego limitu wykupów z 10 do 20 proc. aktywów netto (WAN) i dodanie zapisu, że w przypadku dobrej sytuacji płynnościowej fundusz będzie mógł umorzyć więcej niż wspomniane 20 proc. WAN. Dystrybutorzy zaproponowali również, aby MCI TechVentures nie dokonywał nowych inwestycji dopóty, dopóki konieczne są redukcje przy umorzeniach. Jednak jeśli do zmian w statucie nie dojdzie, to historia może się powtarzać w kolejnych latach.

MCI Capital TFI odpowiada, że konstrukcja wykupów certyfikatów inwestycyjnych funduszu nie uniemożliwia wykupu certyfikatów nieuprzywilejowanych, a jedynie może odsuwać ten wykup w czasie. Nawet zakładając najgorszy scenariusz, w którym właściciele certyfikatów uprzywilejowanych będą co roku korzystać ze swojego uprawnienia o wartości wyczerpującej limit roczny wykupów, to prędzej czy później certyfikaty uprzywilejowane zostaną w całości wykupione i cały limit będzie przeznaczony na certyfikaty nieuprzywilejowane. Z jednej strony TFI deklaruje chęć zmiany statutu, z drugiej jednak zastrzega, że zmiany musiałyby być zaakceptowane przez kontrolowanego przez Tomasza Czechowicza, głównego inwestora.

Po doniesieniach medialnych sprawą zainteresowała się Prokuratura Okręgowa w Warszawie, która na początku czerwca wszczęła śledztwo w sprawie potencjalnych nieprawidłowości w związku ze sprzedażą certyfikatów inwestycyjnych funduszu MCI TechVentures okresie od 2012 do 2019 r. Szacuje się, że sprawa dotyczy blisko tysiąca inwestorów.

– W związku z prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie w Wydziale III ds. Przestępczości Gospodarczej śledztwem (…) Prokuratura Okręgowa w Warszawie zwraca się o zgłaszanie się wszystkich uczestników funduszu MCI TechVentures 1.0., którzy w podanym okresie nabyli jego certyfikaty inwestycyjne i mimo złożenia dyspozycji ich wykupu (umorzenia) nie otrzymali w ogóle środków lub otrzymali je w niepełnej wysokości – apeluje Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Zgłoszenia z podaniem sygnatury śledztwa (PO III Ds. 149.2019) przyjmowane są za pośrednictwem poczty, mailowo lub faksem.

Śledczy sprawdzą, czy przy sprzedaży certyfikatów nie doszło do tzw. missellingu oraz czy dystrybutorzy rzetelnie informowali o warunkach uprzywilejowania certyfikatów i ich liczbie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mci, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR