Powrót Trumpa ucieszył giełdy, w Warszawie drożeją banki

Omawiane walory: , ,

Powrót Trumpa do Białego Domu ucieszył światowe giełdy. Przedwcześnie, bo ryzyko związane z pandemią koronawirusa nie znikło. Dziś jednak mało kto się tym przejmuje. Dotyczy to też GPW, gdzie dominuje zielony kolor, a sektor bankowy ciągnie indeksy w górę.

 06MAGNA imagis benefit

Źródło: Attrader.pl

Pierwsza połowa wtorkowej sesji w Warszawie upłynęła pod znakiem kontynuacji wczorajszych wzrostów, gdy wieści o wyjściu prezydenta USA Donalda Trumpa ze szpitala i szansach na polityczne porozumienie w Kongresie ws. nowego pakietu fiskalnego, mocno poprawiły nastroje. Dziś swoje pięć groszy dołożyły jeszcze poniedziałkowe mocne wzrosty na Wall Street (DJIA +1,68 proc.; Nasdaq +2,32 proc.). I w ten sposób na giełdzie przy ulicy Książęcej się zazieleniło. Aczkolwiek wzrosty są dużo bardziej stonowane niż dzień wcześniej. W samo południe WIG20 rósł o 0,38 proc. do 1.738 pkt., po zwyżce o 2,03 proc. w poniedziałek. Ten ruch jednak wpisywał się w europejską średnią.

Rosnące indeksy na GPW to główna zasługa dobrze spisującego się sektora bankowego. To on najbardziej wyróżnia się w indeksie WIG20. Akcje Alior Banku drożeją o 6,5 proc. do 14,24 zł, PKO BP o 2,5 proc. do 22,47 zł, Pekao o 2,1 proc. do 52,80 zł, Santandera o 1,75 proc. do 141,10 zł, a mBanku o 1,6 proc. do 175,40 zł. I co ciekawe, za tymi wzrostami nie stoi żadna nowa giełdowa historia. Ot po prostu, sektor kontynuuje odreagowanie po wcześniejszej mocnej przecenie. Być może część funduszy gra pod poprawę wyników banków, gdy po pandemii gospodarka wyjdzie na prostą. A może po prostu niektórzy liczą, że część środków za które nie udało się kupić akcji Allegro (o tym będzie niżej), zostanie w najbliższym czasie ulokowana w akcje warszawskich blue chipów?

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Na szerokim rynku kolejny dzień mocno drożeją akcje spółki Magna Polonia. Ich notowania wystrzeliły o 40 proc. do 1,96 zł, po tym jak wczorajszą sesję zamknęły wzrostem o 32,1 proc. i wybiciem górą z dwumiesięcznej konsolidacji.

Równocześnie podobna „jazda” ma miejsce na jej spółce zależnej. Mianowicie na notowanej na NewConnect spółce Imagis. Po wczorajszym wystrzale, dziś zapowiadają się jeszcze mocniejsze wzrosty (jak uda się zrównoważyć kurs). W obu przypadkach run na akcje wywołał informacja o umowie podpisanej przez spółkę Emapa (spółka zależna Imagis) z Apple Distribution International Limited.

Rano mocno rosły też akcje Benefit Systems. Kurs podskoczył o 7,3 proc. do 767 zł, odreagowując ostatnią serię spadków. Odbicie przerwały jednak najnowsze dane z Ministerstwa Zdrowia nt. pandemii koronawirusa. Ostatniej doby odnotowano w Polsce 2.236 potwierdzonych przypadków koronawirusa i zmarło rekordowe 58 osób. Dodatkowo tylko w tydzień liczba zajętych respiratorów wzrosła w Polsce aż o 86,5 proc., a liczba zajętych łóżek szpitalnych o 55 proc.

Powyższe dane są istotne nie tylko z punktu widzenia Benefit Systems i jeszcze kilku innych spółek notowanych na GPW, ale są ważne dla całej giełdy. Duża liczba nowych przypadków koronawirusa zarówno w Polsce, jak i w całej Europie, już wkrótce zacznie mieć negatywny wpływ na gospodarkę. Dziś zwróciła na to uwagę szefowa Europejskiego Banku Centralnego mówiąc, że „druga fala pandemii koronawirusa grozi opóźnieniem w odbiciu w gospodarce eurolandu”.

To jednak nie wszystko. Rynki finansowe teraz cieszą się z szybkiego powrotu, zarażonego koronawirusem, prezydenta USA Donalda Trumpa ze szpitala do Białego Domu (licząc też na przyjęcie pakietu stymulacyjnego przez Kongres). Jednak ryzyko polityczne związane z pandemią w USA nie znikło. Ono będzie się utrzymywać do samych listopadowych wyborów prezydenckich w USA. A to nie będzie zachęcać do kupna akcji. Dlatego ryzyko powrotu giełd do rozpoczętych we wrześniu spadków wciąż będzie się utrzymywać. Warto o tym pamiętać.

Na zakończenie tego komentarza trzeba wspomnieć o ofercie Allegro. Stopa redukcji w ofercie publicznej dla inwestorów indywidualnych wyniosła aż 84,85 proc. Można oczekiwać, że część środków za które inwestorom nie udało się kupić akcji prawdopodobnie wróci na giełdę. Sam debiut też pewnie przyciągnie nowych inwestorów. O ile tylko sentyment rynkowy będzie dobry. Debiut Allegro, w opinii samej spółki, nastąpi 12 października.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o 06magna, benefit, imagis)

 • 18 małych i średnich spółek, które warto mieć w portfelu w 2021 r.

  Jeśli banki centralne nagle nie wycofają się z obecnej polityki rekordowo niskich stóp procentowych i nie zakończą skupu aktywów, rok 2021 będzie stał pod znakiem kontynuacji wzrostów na światowych rynkach akcji. Swoje szanse ma także giełda w Warszawie, którą dodatkowo powinny napędzać środki z PPK.

 • sWIG80 jest najwyżej od 2007 r., w grze Oponeo.pl i Ryvu

  Inwestorzy pozostają w szampańskich humorach. Dobre nastroje na warszawskiej giełdzie, będące pochodną oczekiwań na świetny 2021 rok dla akcji, pchają w górę indeksy. Najmocniej zyskuje sWIG80, który wybił się powyżej szczytu z 2017 roku i testuje poziomy nieoglądane od 2007 roku.

 • Benefit Systems otrzymał 27 mln zł kary od UOKiK; będzie się odwoływał

  Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na BENEFIT Systems karę pieniężną w wysokości 26,92 mln zł w związku z postępowaniem antymonopolowym, które wykazało praktykę ograniczającą konkurencję na krajowym rynku fitness w klubach w latach 2012-2017. Zapowiedziała jednocześnie, że odwoła się od decyzji Urzędu.

 • Wysyp wyników spółek, w grze PGE, Tauron i ING Bank Śląski

  Wyniki kwartalne spółek całkowicie zdominowały pierwszą część czwartkowej sesji na GPW, spychając na dalszy plan zarówno temat lockdownu w Polsce, jak i wyborów prezydenckich w USA, czy pandemii. W centrum uwagi jest sektor energetyczny i bankowy, plus tradycyjnie CD Projekt, Allegro i Mercator, ale też kontynuujące korektę CCC i LPP.

 • Allegro i PGNiG ciągną WIG20 w górę, gorąco na NanoGroup

  GPW pozostaje pod wpływem rynków globalnych, gdzie dziś nadzieje na wzrostowe odbicie na Wall Street, mieszają się z rozczarowaniem brakiem pakietu fiskalnego w USA i strachem przed pandemią koronawirusa.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR