Prairie rozpoczęło arbitraż przeciwko Polsce dot. kopalń Jan Karski i Dębieńsko

Omawiane walory:

Prairie Mining Limited formalnie rozpoczęła międzynarodowe postępowanie arbitrażowe przeciwko Polsce na podstawie zarówno Traktatu Karty Energetycznej, jak i umowy o wspieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji Australia-Polska. Prairie zarzuca Polsce blokowanie rozwoju należących do spółki kopalń Jan Karski i Dębieńsko.

prairie, kopalnie, arbitraź, polska,

Prairie rozpoczęło arbitraż przeciwko Polsce dot. kopalń Jan Karski i Dębieńsko (Fot. Pexels)

– Prairie twierdzi, że Polska naruszyła swoje zobowiązania wynikające z obowiązujących traktatów, podejmując działania na rzecz zablokowania rozwoju kopalń spółki Jan Karski i Dębieńsko, w rezultacie pozbawiając Prairie całej wartości jej inwestycji w Polsce – czytamy w komunikacie.

Roszczenie o odszkodowanie może obejmować, ale nie ogranicza się do:

  • wartość historycznych nakładów Prairie na rozwój kopalń Jana Karskiego i Dębieńska;
  • utracone zyski i szkody, które Prairie poniosła w wyniku działań i zaniechań Polski, które doprowadziły do wywłaszczenia obu kopalń Jana Karskiego w Dębieńsku;
  • naliczone odsetki związane z przyznanymi odszkodowaniami i wszystkimi kosztami związanymi z dochodzeniem roszczeń arbitrażowych.

Prairie zaznacza, że nie może komentować potencjalnej kwoty roszczenia na obecnym etapie.

>> PROMOCJA! Do końca września kup abonament półroczny do Strefy Premium StockWatch.pl, a drugie pół roku otrzymasz gratis!

Na początku lipca spółka poinformowała, że zabezpieczyła finansowanie sporu w celu dochodzenia roszczeń w arbitrażu międzynarodowym od polskiego rządu. Wartość umowy finansowania sporu sądowego wynosi 18 mln AUD.

– Po ogłoszeniu w lipcu, że spółka zabezpieczyła 18 mln dolarów australijskich na finansowanie sporów, złożenie przez spółkę zawiadomień arbitrażowych jest kolejnym krokiem w dochodzeniu odszkodowania w następstwie działań i zaniechań Rzeczypospolitej Polskiej, które uniemożliwiły Prairie rozwój światowej klasy projektów węgla koksowego Jan Karski i Dębieńsko. Nie mieliśmy innego wyjścia, jak tylko podjąć takie działania i wyegzekwować prawa spółki do odzyskania pełnej wartości dla akcjonariuszy w drodze międzynarodowego – powiedział CEO Prairie Ben Stoikovich.

Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza. Ma dwie inwestycje w Polsce – Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r. Kwadrans po godz. 9 kurs akcji spółki rósł o 5,26 proc., a za jeden walor płacono 0,80 zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Prairie)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR