Na GPW cisza przed burzą, w grze CD Projekt i Prairie Mining

Omawiane walory: , , , ,

W środę małe i średnie spółki idą nieśmiało w górę, a duże zmagają się z korektą. W centrum uwagi znalazły się m.in. akcje spółek Prairie Mining, CD Projekt, Inter Cars, czy Farm51.

intercars, prairie, farm51, cdprojekt, pkobp, komentarz, akcje, indeksy

Źródło: ATTrader.pl

Na wykresach warszawskich dostrzec można pewne zmęczenie popytu, co może prowadzić do przesilenia i nieco większej realizacji zysków. Jak jednak pokazał wczorajsza sesja, czy też dzisiejsze zachowanie mWIG40, korekta wymaga jednak pojawienia się nowych podażowych impulsów. To samo dotyczy zresztą innych zagranicznych indeksów, w tym niemieckiego DAX-a, francuskiego CAC40, czy indeksów z Wall Street.

Na horyzoncie, i to całkiem bliskim, majaczy taki potencjalny impuls. To publikowane w czwartek dane inflacyjne z USA, uzupełnione przez wyniki posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Szacuje się, że w maju inflacja konsumencka wystrzeliła do 4,7 proc. w relacji rocznej z 4,2 proc. w kwietniu. Wyższy wzrost dodatkowo mógłby podgrzać dyskusję o wcześniejszej normalizacji polityki monetarnej w USA, co byłoby dobrym krótkoterminowym pretekstem do realizacji zysków na giełdach.

Czekanie na inflację i ECB, ale też wspomniane wcześniej zmęczenie popytu, tłumaczy dzisiejsze mieszane nastroje na europejskich parkietach. W tym właśnie na GPW. W południe powyżej kreski znajdowały się indeksy sWIG80 i mWIG40, a po czerwonej stronie pozostawał WIG20 i WIG. Za wyjątkiem indeksu średnich spółek, który wspierany przez Inter Cars oraz mBank i Millennium, rósł o 0,5 proc., zmiany były niewielkie. I nie jest wykluczone, że do końca sesji ta sytuacja już nie ulegnie zmianie.

Notowania Inter Cars drożały dziś o 4,28 proc. do 390 zł, wyznaczając wcześniej nowy historyczny rekord na 395 zł, po publikacji danych sprzedażowych. W maju przychody spółki wzrosły o 37 proc. rok do roku i wyniosły 978 mln zł. Narastająco od początku roku wzrosły natomiast o 37,4 proc. do 4,45 mld zł.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Prawdziwą gwiazdą sesji jest jednak spółka Prairie Minning. Jej notowania wystrzeliły o 37,57 proc. do 1,018 zł, przy 10. najwyższych na rynku obrotach, po informacji o złożeniu pozwu przeciwko Polsce. Przed sesją spółka poinformowała, że „w ramach toczącego się międzynarodowego postępowania arbitrażowego przeciwko Polsce złożyła pozew, w którym domaga się odszkodowania w wysokości 806 mln funtów, czyli około 4,2 mld zł”. Reakcja rynku pokazuje, że inwestorzy widzą szansę na odszkodowanie.

Inną gorącą spółką jest The Farm 51. I to nie od dziś. Kurs mocno rośnie od początku miesiąca. Dziś jest to wzrost o 12,16 proc. do 71 zł, poprawiając swoje rekordy. Na gruncie analizy technicznej mocne wzrosty są prostą pochodną wybicia górą z z prawie półrocznej konsolidacji. Od strony czynników fundamentalnych pomaga zbliżający się lipcowy termin premiery gry „Chernobylite”. Szczególnie, że ostatnio pojawiło się kilka optymistycznych artykułów na jej temat.

Warto też zwrócić uwagę na inną spółkę gamingową – CD Projekt. Jej notowania idą w górę o 4 proc. do 178 zł, co jest największym wzrostem wśród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 i w największym stopniu przyczynia się do ograniczenia spadku tego indeksu. To jednak tylko ciekawostka. CD Projekt jest wart zainteresowania głownie dlatego, że kurs podjął próbę wybicia się powyżej lokalnego szczytu z końca maja (177,84 zł), co razem z czerwcowym zwrotem powyżej 150 zł, oznaczać będzie zmianę trendu i definitywne zakończenie trwających od grudnia spadków.

>> Czy warto założyć niedźwiedzią skórę? – analiza techniczna CD Projektu

I na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na banki. Jednak nie dlatego, że poznaliśmy nazwisko nowego prezesa PKO BP, ale z uwagi na dzisiejsze posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Posiedzenie wprawdzie nie przyniesie zmian stóp procentowych, ale każda sugestia możliwej przyszłej zmiany polityki monetarnej, przybliży podwyżki stóp procentowych, dając nowe paliwo do wzrostów cen akcji banków.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CDPROJEKT, farm51, INTERCARS, pkobp, Prairie)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR