Prezes GPW: Należy przyspieszyć realizację Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego

Omawiane walory:

W obecnej sytuacji zasadne jest przyspieszenie realizacji Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego, choć możliwa jest korekta priorytetów, uważa prezes GPW Marek Dietl.

dietl, gielda, gpw, strategia, rozwoju, rynków, kapitałowych

Marek Dietl, prezes zarządu GPW.

– [SRRK] Ma ogromny sens. Zasadne jest przyśpieszenie jej realizacji, choć możliwa jest korekta priorytetów. Dla mnie najwyższym jest teraz szybkie wprowadzenie nowego instrumentu obligacji rozwojowych – powiedział Dietl podczas czatu inwestorskiego SII.

Podkreślił, że SRRK zakłada nieobjęcie obligacji rozwojowych podatkiem od zysków kapitałowych.

SRRK przewiduje wprowadzenie obligacji rozwojowych, które pozwolą na stworzenie dodatkowego źródła finansowania infrastruktury regionalnej i ogólnokrajowej.

Według prezesa GPW, Polska ma szanse na odbicie gospodarcze po pandemii w kształcie litery V.

– Rynkami finansowymi nadal będą rządzić globalne trendy, a wpływ koronawirusa na cykl gospodarczy jest niewątpliwy. Polska ma duże szanse, by aktywność w realnej gospodarce miała kształt litery V, choć będzie to odzwierciedlone w indeksach dopiero w dłuższej perspektywie, gdy w skali globalnej zmniejszy się niepewność – powiedział Dietl podczas czatu.

Minister finansów Tadeusz Kościński powołał z 6 marca 2020 r. Antoniego Repę na pełnomocnika do spraw SRRK. Głównym zadaniem pełnomocnika będzie realizacja 90 postulatów przewidzianych w SRRK, co ma zapewnić większą popularność rynku kapitałowego i sprawić, że będzie postrzegany jako miejsce do lokowania oszczędności.

Celem SRRK jest m.in. poprawa dostępu do finansowania dla krajowych przedsiębiorstw, w szczególności małych i średnich firm. Chodzi o obniżenie przeciętnego kosztu pozyskania kapitału, co przyczyni się do długoterminowego rozwoju polskiej gospodarki.

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT gpw, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR