Prezes PKN Orlen: Przejęcie Energi to nie ostatnia nasza akwizycja

Omawiane walory: ,

Ogłoszone dziś przejęcie grupy Energa nie będzie ostatnią akwizycją przeprowadzaną przez PKN Orlen, zapowiedział prezes Daniel Obajtek. Podkreślił także, że akwizycje nie wpłyną na plany koncernu w zakresie wypłacania dywidendy.

daniel,obajtek,orlen

Przejęcie grupy Energa nie będzie ostatnią akwizycją przeprowadzaną przez PKN Orlen, zapowiedział prezes Daniel Obajtek (Fot. Orlen/fb)

– Tworzenie multienergetycznego koncernu, do czego ma przyczynić się przejęcie Energi, to nie wszystko. To nie jest nasza ostatnia fuzja – powiedział Obajtek w rozmowie z dziennikarzami.

Nie chciał mówić o szczegółach, ale ujawnił, że ewentualne kolejne akwizycje będą miały miejsce w segmentach, w których już dzisiaj PKN Orlen jest obecny.

– Mamy kilka segmentów biznesowych. Ewentualna kolejna akwizycja na pewno będzie w jednym z nich. O ile w petrochemii bardziej stawiamy na rozwój poprzez inwestycje, o tyle w innych segmentach ten rozwój możliwy będzie bardziej poprzez akwizycje – dodał.

Podstawowe segmenty biznesowe grupy PKN Orlen to: upstream (poszukiwania i wydobycie), downstream (rafinerie, petrochemia, energetyka) oraz detal.

– Zamierzamy nadal wypłacać dywidendę dla akcjonariuszy i żadne akwizycje tego nie zmienią – powiedział także Obajtek.

W czerwcu 2018 r. PKN Orlen zatwierdził program rozwoju petrochemii do 2023 roku, który stanowić będzie podstawę do aktualizacji strategii spółki w obszarze rozwoju aktywów petrochemicznych. Jak wówczas informowano, realizacja programu ma dać wzrost EBITDA o szacunkowo 1,5 mld zł rocznie, przy 8,3 mld zł budżetu programu.

PKN Orlen ogłosił dziś wezwanie na wszystkie akcje Energi, po 7 zł za sztukę. Zgodnie z planem zapisy mają ruszyć dopiero 31 stycznia i potrwać do 9 kwietnia 2020 r. Warto tez dodać, że wezwanie ma charakter warunkowy. Orlen przejmie Energę, jeśli z rynku skupi akcje dające co najmniej 66 proc. ogólnej liczby głosów. Tu kluczową rolę odegra Skarb Państwa, który kontroluje 51,52 proc. akcji, które uprawniają do 64,09 proc. głosów na walnym.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 109,7 mld zł w 2018 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT energa, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR