Private Equity Managers traci status spółki dywidendowej. Kurs akcji ustala nowe historyczne minima

Omawiane walory:

W tym roku akcjonariusze funduszu kierowanego przez Tomasza Czechowicza nie dostaną ani grosza dywidendy. Zarząd PEM, po raz pierwszy od debiutu na GPW, chce zatrzymać cały zysk w spółce.

(Fot. Pexels)

Prezes Private Equity Managers w liście do akcjonariuszy tłumaczy, że bieżąca działalność funduszu jest częściowo finansowana kredytem w wysokości 39 mln zł zaciągniętym w banku ING. Jego zdaniem, z uwagi na obecną, niełatwą sytuację na rynku finansowym i w trosce o bezpieczeństwo płynnościowe, PEM powinien akumulować wolne nadwyżki pieniężne na zabezpieczenie przyszłych spłat kredytu i zabezpieczenie odpowiedniego bufora płynnościowego dla swojej podstawowej działalności.

Wysoka i stabilna dywidenda miała być sztandarowym atutem PEM. Prezes funduszu jeszcze na etapie IPO w marcu 2015 r. odmieniał słowo „dywidenda” przez wszystkie przypadki i zapewniał, że Private Equity Managers utrzyma wysoki poziom wypłat w kolejnych latach.

– W 2014 r. wypłaciliśmy dywidendę w wysokości 107 proc. skonsolidowanego zysku netto Grupy PEManagers. W kolejnych latach chcemy utrzymać jej wysoki poziom i rekomendować wypłatę nawet 100 proc. skonsolidowanego zysku netto Grupy PEManagers – mówił w marcu 2015 r. prezes Tomasz Czechowicz.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Pierwsze dwie wypłaty spełniły oczekiwania inwestorów. W 2015 i 2016 r., gdy kurs utrzymywał się w przedziale 90-110 zł, spółka płaciła po kilkanaście złotych na akcję. Jednak później koniunktura na rynku przyhamowała, a spółka była zmuszona przykręcić kurek z gotówką. W 2017 i 2018 r. PEM wypłacił każdorazowo po 2,93 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła odpowiednio 5 i 8 proc. Wskaźnik ten jest tylko pozornie wysoki, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat wycena akcji funduszu kierowanego przez Tomasza Czechowicza drastycznie spadła. W czwartek notowania spółki osiągnęły historyczne minimum na poziomie 21,50 zł. To aż o 80 proc. mniej niż cena, po jakiej akcje były sprzedawane w IPO. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom

Private Equity Managers to grupa kapitałowa wyspecjalizowana w zarządzaniu różnymi klasami aktywów, w tym w funduszach venture capital. Fundusze inwestycyjne, których portfelami inwestycyjnymi zarządzają podmioty z grupy inwestują przede wszystkim w szybko rosnące spółki z sektora technologicznego z regionu CEE, Turcji, Rosji, Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PEMANAGER, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 16 spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

  Tylko w lipcu prawo do zysku rozdysponuje ponad 50 spółek z GPW. Sprawdziliśmy, kto ma w planach najwyższe stopy dywidend, sięgające nawet kilkunastu procent.

 • Przegląd najciekawszych dywidend z wrześniowego kalendarium

  Wrzesień to ostatni miesiąc w tym roku z tak bogatym kalendarium dywidendowym. Według wyliczeń StockWatch.pl, ponad 20 spółek z rynku głównego i NewConnect wypłaci swoim akcjonariuszom blisko 1,8 mld zł.

 • Piętnastu najhojniejszych sponsorów tegorocznych wakacji

  Początek lata przyniósł przetasowania w zestawieniach największych tegorocznych dywidend, ale lider stopy się nie zmienił. Inwestorzy mają jeszcze szansę na dywidendę z ponad 130 spółek w tym roku, a StockWatch.pl wybrał te warte największej uwagi.

 • Niższa dywidenda pognębiła notowania Private Equity Managers

  Private Equity Managers na dywidendę chce przeznaczyć prawie cały ubiegłoroczny zysk, czyli 10 mln zł. Inwestorzy przyzwyczajeni do znacznie hojniejszych wypłat kręcą nosem, bo proponowana stawka jest pięciokrotnie niższa od tej, którą spółka wypłaciła w 2016 roku. 

 • PEM z jedną z najwyższych stóp dywidendy na GPW

  Zgodnie z decyzją akcjonariuszy Private Equity Managers wypłaci dywidendę w wysokości 14,41 zł na akcję, co przy kursie zamknięcia z sesji 24 czerwca daje stopę dywidendy 12,7% - jedną z najwyższych na GPW. Dzień dywidendy, czyli dzień w którym nabywa się prawo do dywidendy, wyznaczono na 29 czerwca.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR