Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

gpw,wyniki,raporty.prognozy

DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które w tym sezonie mogą pochwalić się skokową poprawą wyników.

Sezon wyników za III kwartał ruszył z kopyta. W ubiegłym tygodniu wyniki opublikowały takie spółki jak Orlen, Kruk, Wawel, Kęty czy Żywiec. O tym, że miniony kwartał nie należał do najłatwiejszych przekonali się akcjonariusze giganta z branży paliwowej i jednocześnie drugiej największej spółki na GPW. Orlen, który od września był „w gazie” (jego akcje podrożały o blisko 20 proc.), miał wyborną okazję, by wyprzedzić dotychczasowego lidera, czyli PKO BP. Jeszcze w ubiegłym tygodniu największy polski producent paliw był wyceniany przez rynek na nieco ponad 46 mld zł, czyli zaledwie 2 mld zł mniej niż PKO BP.

Niestety, nogę z gazu trzeba było zdjąć zaraz po wynikach. Tym razem na poziomie zysków Orlen wypadł poniżej oczekiwań. Państwowy gigant zarobił na czysto blisko 1,27 mln zł, czyli niemal 40 proc. mniej niż rok wcześniej i 18 proc. mniej od konsensusu PAP. Rynek chłodno przyjął najnowszy raport. W dwa dni od publikacji akcje Orlenu potaniały o blisko 5 proc., a kapitalizacja spółki skurczyła się 2,2 mld zł.

W tym tygodniu emocji też nie zabraknie. Raportami za III kwartał podzielą się takie spółki jak Millennium, Orange Polska, Budimex, CCC, GPW, Lotos, Orbis czy Santander Polska. Niestety, jak prognozuje DM mBanku, w wielu wypadkach należy spodziewać się słabszych r/r wyników.

W branży finansowej jedyną nadzieją analityków biura jest PZU. Ich zdaniem, gigant z branży ubezpieczeniowej jest na dobrej drodze do wykonania prognozy rocznej.

– Uważamy, że wyniki w 3Q’19 lekko rozczarują w Polsce. Według naszych prognoz polski sektor bankowy wykona jedynie 68 proc. prognozy rocznej, co może zwiastować kolejną falę obniżek konsensusu – uważają analitycy DM mBanku.

Warto dodać, że biuro już we wrześniu ogłosiło, że banki z regionu CEE takie jak Erste, Monety czy OTP są dużo atrakcyjniej wyceniane niż te w Polsce.

Fajerwerków nie ma co oczekiwać także po spółkach paliwowych z ekspozycją na segment wydobywczy. Spadki cen ropy i gazu odczuje przede wszystkim PGNiG. Słabe wstępne wyniki w tym obszarze przedstawił tydzień temu Lotos. Pełne dane gdańskiej rafinerii poznamy już w najbliższą środę.

Mocnym faworytem bieżącego sezonu są spółki chemiczne, które powinny przedstawić lepsze r/r skorygowane wyniki finansowe. Grupa Azoty skorzystała na niskich cenach gazu ziemnego, a wyższe r/r ceny sody pozwoliły na poprawę znormalizowanej EBITDA w Ciechu, która rosnąć będzie najszybciej od 4Q’17.

Grupa Azoty i Ciech mają za sobą udany III kwartał. Szczególnie pierwszej spółce sprzyjały relatywnie niskie ceny gazu i wysokie nawozów. Poprawa wyników w ujęciu r/r będzie znacząca. EBITDA może wynieść nawet 277 mln zł (wobec 44 mln zł w III kwartale 2018 r. W wypadku Ciech w 3Q’19 znormalizowana EBITDA Grupy będzie rosnąć około 7 proc. r/r, a dynamika będzie najwyższa od 4Q’17. Wszystko dzięki bardzo dobrych rezultatów w segmencie sody, gdzie spółka jest beneficjentem podwyżek cen. Trzeci kwartał może rozpocząć serię rosnących wyników finansowych. Również perspektywy 2020 wyglądają ciekawie ze względu na obserwowane spadki cen węgla oraz prawdopodobne podwyżki cen sody – komentuje Jakub Szkopek, analityk DM mBanku.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Ciekawie zapowiadają się raporty koncernów energetycznych, które z uwagi na niepewność regulacyjną (ceny prądu) i finansowanie nowych projektów mają łatkę sektora podwyższonego ryzyka. Notowania PGE, Taurona, Enei, Energi od wielu miesięcy są w trendzie spadkowym. Trzy z nich w minionym kwartale zaliczyły nowe historyczne minima. Wyjątkiem okazała się Enea, której notowania w maju obroniły się przed niechlubnym rekordem.

– Realizacja naszych prognoz skorygowanych EBITDA po 9M powinna sięgnąć 75 proc. i nie widzimy zagrożenia dla całorocznych szacunków, szczególnie że momentum wyników poprawia się z kwartału na kwartał. W 3Q szczególnie dobrych rezultatów oczekujemy w Enei i PGE (po słabszym 1H’19 częściowo obciążonym zaniżoną bazą kosztów CO2 i rewaluacją instrumentów finansowych) – czytamy w październikowym raporcie.

W ujęciu sektorowym w III kwartale dobrze powinny wypaść telekomy, spółki medialne i IT. Biuro spodziewa się tu dwucyfrowych dynamik. Jednym z faworytów jest Play, który wciąż nie odrobił strat po wrześniowej sprzedaży dużego pakietu akcji w ABB przez kluczowych akcjonariuszy. Zdaniem DM mBanku, reakcja rynku na to wydarzenie była przesadzona. Analitycy podkreślają, że Play wrócił do zachęcających wskaźników (DivYield’20 wynosi 5,2 proc., FCFE Yield’19 = 11,6 proc.), a II połowa roku zapowiada się dobrze. We wrześniu biuro wyceniło jeden walor spółki na 33,10 zł.

– Oczekujemy, że w 3Q’19 bardzo dobre wyniki zaraportuje Play (13 proc. wzrost na linii EBITDA). W mediach dużej poprawy oczekujemy w Agorze ze względu na polepszenie się sytuacji w segmentach reklamowych oraz wysokie wyniki Heliosa. EBITDA bez MSSF powinna wzrosnąć o >40 proc. Wśród spółek IT dobrych wyników oczekujemy w Asseco SEE – prognozuje DM mBanku.

Rozpoczęty właśnie sezon wyników za III kwartał będzie trudnym sprawdzianem dla branży przemysłowej. Dane GUS nie pozostawiają złudzeń, że polska gospodarka jest na ścieżce spowolnienia, a przemysł trafił na pierwszą linię frontu. Sierpniowy odczyt nt. produkcji przemysłowej okazał się najsłabszy od blisko 5 lat. Eksperci wskazują, że to efekt spadającego popytu zagranicznego, szczególnie ze strony Niemiec. Analitycy DM mBanku mają to na uwadze. Ich zadaniem spółki przemysłowe w III kwartale pokażą w większości spadkowe wyniki r/r, a proporcja tych pogarszających r/r wyniki wyniesie 56 proc. (vs. 50 proc. w II kw. 2019). Jako przykład wskazują Apator, który w ujęciu kwartalnym najprawdopodobniej zanotuje drugą z rzędu spadkową dynamikę wyników finansowych i w ostatecznym rozrachunku postawi pod znakiem zapytania możliwość realizacji całorocznej prognozy zarządu na poziomie wyniku netto. Apator pozostaje też w czołówce spółek przemysłowych z największym udziałem płac w kosztach ogółem oraz największą wrażliwością wyników na wzrosty wynagrodzeń. Aktualny fundusz płac toruńskiej spółki to nieco ponad 200 mln zł.

– W przemyśle pozytywnie wyróżniać się będą Amica i Famur, z kolei negatywnie Apator, Ergis, Mangata, Stelmet oraz Tarczyński. Spółki wydobywcze pokażą słabsze r/r wyniki (JSW, KGHM) – uważają eksperci z DM mBanku.

spółki,koszty,pracy

Udział kosztów pracy w kosztach ogółem (%). Źródło: prognozy Domu Maklerskiego mBanku.

Efekt zadyszki pojawi się także w branży deweloperskiej. W III kwartale br. spółki z tego sektora rozliczą łącznie 31 proc. mniej mieszkań r/r (efekt wysokiej bazy). Tylko 5 z nich rozliczy w wynikach więcej mieszkań r/r. Według DM mBanku będą to Echo Investment, Archicom, Dom Development, Polnord i Budimex.

– Dobre momentum wyników i istotny wzrost zysku netto r/r prognozujemy dla Dom Development i Archicomu. Develia i Atal rozliczą z kolei istotnie mniej mieszkań r/r, a 3Q nie ma większego znaczenia dla wyników rocznych (w Develii kumulacja przekazań była w 1Q’19, w Atalu będzie w 4Q’19). W Develii prognozujemy spadek skorygowanego wyniku EBIT r/r, ale z uwagi na dodatnią rewaluację, zysk netto będzie wyższy r/r – prognozują eksperci z DM mBanku.

Z kolei w branży handlowej najwyższą dynamikę poprawy wyników r/r powinny zaraportować AmRest oraz Dino Polska. W Eurocashu biuro oczekuje przyspieszenia tempa poprawy rezultatów względem poprzednich kwartałów. Relatywnie niskie tempo poprawy wyników r/r spodziewane jest w VRG.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Agora, amica, Amrest, apator, archicom, ASSECOSEE, budimex, Ciech, dinopl, domdev, echo, eurocash, Famur, Grupaazoty, Lotos, PGE, PGNiG, play, polnord, PZU, vrg, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR