PZU ciągnie polską giełdę w górę, gorąco na CD Projekt i Uniwheels

Omawiane walory: , , , , , , ,

Giełda w Warszawie jest dzisiaj jedną z nielicznych, na której dominuje zieleń, ale duża w tym zasługa rajdu na akcjach PZU. Spadki na europejskich parkietach to z kolei efekt zbliżającej się perspektywy zaostrzenia polityki monetarnej banków centralnych po obu stronach Atlantyku.

Środowe cofnięcie głównych indeksów w Europie to efekt sygnałów o rosnącej sile zwolenników zaostrzania polityki monetarnej przez banki centralne. We wtorek Jeffrey Lacker, nie posiadający w tym roku głosu w Federalnym Komitecie Otwartego Rynku, zaapelował o wyprzedzającą podwyżkę stóp w USA. Za zacieśnianiem polityki przemawiają także dane makro z amerykańskiej gospodarki, w m.in. silny odczyt indeksu ISM dla przemysłu. To wszystko sprawia, że na rynku coraz głośniej mówi podwyżce stóp procentowych już w grudniu. Z kolei inwestorzy w Europie żyją doniesieniami na temat zamiarów Europejskiego Banku Centralnego. Według agencji Bloomberg, bank prawdopodobnie zacznie stopniowo zmniejszać skup obligacji z rynku w ramach programu luzowania ilościowego jeszcze przed jego zakończeniem w marcu 2017 r.

W południe główne zachodnioeuropejskie indeksy spadają. Niemiecki DAX traci 0,67 proc., a wśród nielicznych wzrostowych spółek są koncerny samochodowe (Volkswagen, BMW, Daimler) oraz Deutsche Bank. W Paryżu CAC 40 spada o 0,73 proc., a wśród taniejących spółek jest Airbus (-1 proc.). Ministerstwo Rozwoju zerwało negocjacje z Airbus Helicopters ws. zakupu 50 Caracali, czyli wielozadaniowych śmigłowców dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Wartość kontraktu szacowana jest na 13,5 mld zł.

Zielonym punktem na mapie Europy jest giełda w Warszawie. Indeks WIG20 szybko otrzepał się z porannej przeceny i w południe rośnie o 0,62 proc. Co ciekawe, sentymentu do polskich akcji nie popsuł nawet Bank Światowy, który obniżył prognozę wzrostu PKB Polski w 2016 r. do 3,2 proc. z 3,7 proc., a w 2017 r. do 3,4 proc. z 3,5 proc. wcześniej. Jednocześnie Bank Światowy prognozuje, że deficyt sektora finansów publicznych w 2016 r. wyniesie 2,1 proc. PKB, a w 2017 r. wzrośnie do 2,9 proc. PKB.

Motorem napędowym polskiej giełdy jest dzisiaj PZU, którego akcje dokładają do wcześniejszych wzrostów ponad 6 proc. We wtorek inwestorzy ciepło przyjęli zapowiedź wzrostu dywidendy w kolejnych latach i wyciągnęli kurs o 7 proc. przy skokowym wzroście obrotów, przy okazji mocno poprawiając sytuację techniczną.>> Zobacz także: Klin dywidendowy – analiza techniczna PZU

O 1,3 proc. tanieją akcje Alior Banku. Z powodu przeciągających się negocjacji, KNF wydłużyła termin na ustalenie parametrów podziału Raiffeisena i transakcji z bankiem giełdowym do końca listopada 2016 r. Podział ma zostać sfinalizowany możliwie szybko, ale nie później niż do 30 czerwca 2017 roku. Komisja oczekuje, że do końca października Raiffeisen Bank International AG złoży do EBC powiadomienie o zamiarze otwarcia oddziału w Polsce, który docelowo przejmie pozostałą po Raiffeisen Bank Polska działalność. Obecnie Alior Bank ma wyłączność na kupno wydzielonej podstawowej działalności bankowej Raiffeisen Bank Polska, a PKO BP na zakup akcji Raiffeisen-Leasing Polska.

Nowym czynnikiem ryzyka dla notowań banków są informacje o pierwszych problemach ze spłatą niemal 11 mld zł kredytów udzielonych na finansowanie farm wiatrowych. Instytucje finansowe już muszą restrukturyzować pierwsze umowy. Najwięcej takich kredytów udzielił BOŚ (około 2,3 mld zł). Zaangażowanie na poziomie 1 mld zł mają Alior Bank, PKO BP i Raiffeisen Polbank, a DNB i mBank po ok. 300-400 mln zł.

Po zielonej stronie utrzymuje się większość spółek z branży energetycznej (Enea +1,7 proc., Energa +1 proc., PGE +0,2 proc.). Puls Biznesu ustalił, że w prognozie dochodów z podatku CIT na 2017 rok rząd uwzględnił również efekt planowanego zwiększenia kapitałów zakładowych spółek, w których minister energii wykonuje prawa z akcji lub udziałów. W projekcie zapisano, że w przyszłym roku spółki energetyczne wpłacą do budżetu państwa kwotę 1,5 mld zł. Dla inwestorów jest to pewnego rodzaju ulga. Wystarczy przypomnieć, że w tym roku Skarb Państwa chciał uzyskać podobną kwotę z samego PGE, podnosząc wartość wartość nominalną akcji z 10 zł do 13 zł. Według informatorów dziennika, w Ministerstwie Energii, dzięki wyższym wpływom z CIT nie ma presji na dzielenie się zyskiem, a dywidendy będą pomniejszone.

O 0,35 proc. rosną dzisiaj akcje CD Projektu. 29 września PKO TFI sprzedał na rynku 1 mln akcji producenta gier wideo. Udział funduszu w akcjonariacie spółki spadł z 5,08 proc. do 4,04 proc.

cdprojekt
Wysoką zmienność i obroty obserwujemy na akcjach Uniwheels. Jeszcze rano notowania spadały o kilka procent, a w południe zyskują ponad 4 proc. Impulsem do wyprzedaży okazały się wczorajsze doniesienia, że główny akcjonariusz producenta felg aluminiowych rozważa różne strategiczne opcje dotyczące swojego udziału w spółce. Proces decyzyjny jest na początkowym etapie i spółka nie wyklucza żadnego scenariusza łącznie z częściowym jak i całkowitym ograniczeniem zaangażowania. Spółka wybrała bank inwestycyjny i doradcę prawnego do wsparcia w procesie.

– Informacja o przeglądzie strategicznych opcji w kontekście zaangażowania kapitałowego większościowego akcjonariusza jest zaskoczeniem, choć transparentność procesu jest pozytywnym aspektem informacji. Uniwheels holding posiada 7,6 mln akcji spółki stanowiących 61,3 proc. kapitału oraz uprawniających do 61,3 proc. ogólnej liczby głosów na WZA. Spółka jest po wczorajszej sesji wyceniana na lata 2016-2017 odpowiednio na 11,6x i 10,3x P/E, co oceniamy jako atrakcyjny poziom, 8,8x i 7,7x EV/EBITDA, co oceniamy jako poziom relatywnie wysoki. Konsensus rynkowy na 2016-2017 zakłada stopę dywidendy na poziomie 3,7 proc. i 4,4 proc. – komentuje Sobiesław Kozłowski, analityk Riaffeisen Brokers.

Mapa rynku - stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alior, bos, CDPROJEKT, Enea, energa, PGE, pkobp, Uniwheels, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR