Raport: 3 ciekawe spółki przemysłowe na IV kwartał

Omawiane walory: , , , , ,

W tym roku spółki przemysłowe z ekspozycją na eksport idą jak burza. Pomaga im słaby złoty, dobra koniunktura gospodarcza w Europie Zachodniej oraz niskie ceny surowców. Eksperci StockWatch.pl rozejrzeli się za kandydatami na mocną końcówkę roku w giełdowym sektorze przemysłowym.

W ostatnim sezonie raportowym drobni inwestorzy wyjątkowo mocno interesowali się spółkami przemysłowymi. Spośród kilkudziesięciu dotychczas przygotowanych na prośbę użytkowników StockWatch.pl omówień, większość dotyczyła właśnie sektora przemysłowego. Nie jest to przypadkowe, bo w trzecim kwartale właśnie w przemyśle pojawiło się najwięcej pozytywnych niespodzianek. Słowa uznania popłynęły też ze strony maklerów. Eksperci z BM BGŻ BNP Paribas za najnowsze raporty finansowe chwalą m.in. Kęty, Forte i Uniwheels. Jednocześnie dodają, że perspektywy na kolejne kwartały dla branży też są pozytywnie. Eksporterom pomaga umocnienie EUR, co przekłada się na wyższe wpływy z eksportu (m.in. w Forte i Kętach). Na rynku krajowym powinno się odczuć wzrost inwestycji m.in. za sprawą środków z nowej perspektywy unijnej. Dodatkowo dobra koniunktura utrzymuje się w motoryzacji, z czego korzystają wytwórcy komponentów. Przemysłowi sprzyjają też notowania surowców.

W IV kwartale 2016 r. dobre wyniki mają szansę pokazać przede wszystkim eksporterzy, którzy poza słabym złotym korzystają na dobrej sytuacji gospodarczej w Europie Zachodniej. – dodaje Krzysztof Choromański, analityk BM BGŻ BNP Paribas.

Po wielu latach marazmu, znów warto obserwować Boryszew. Od stycznia notowania spółki kojarzonej z Romanem Karkosikiem zyskały ponad 70 proc., co jest jednym z najlepszych osiągnięć w mWIG40. Koncern działający w branży automotive i metali nieżelaznych imponuje dynamiką zysków. W III kwartale grupa poprawiła zysk brutto na sprzedaży o 62 proc. r/r do 185 mln zł. Marża na tym poziomie skoczyła z 8,9 proc. do 14,1 proc. To głównie zasługa segmentu motoryzacyjnego, efektu zmiany cen produktów dwóch spółek z grupy BAP oraz wyższych obrotów grupy Maflow z tytułu nowych projektów. Ważnym czynnikiem były też tańsze surowce.

– Niestety, ciężko stwierdzić, jak trwała jest poprawa wyników segmentu, a do tego pojawiają się pierwsze przesłanki spowolnienia gospodarczego w Polsce. Z drugiej strony nie wiemy, jaki jeszcze drzemie w spółce potencjał do poprawy wyników. Pod względem majątkowym spółka jest już droga i to niezależnie, czy patrzymy na wycenę kapitału własnego przynależnego Boryszewowi, czy na wycenę całej grupy – od jednej i drugiej wartości kapitalizacja jest większa – C/WK na poziomie odpowiednio 2 i 1,22. – ocenia Paweł Bieniek, analityk StockWatch.pl. >> Całe omówienie sprawozdania Grupy Boryszew po wynikach za III kwartał znajdziesz tutaj

Na fali jest też Uniwheels. W tym roku notowania procenta felg aluminiowych do samochodów osobowych zyskały ponad 60 proc., choć w ostatnich tygodniach dominował trend boczny. Uniwheels to kolejny beneficjent prosperity w sektorze motoryzacyjnym. Spółka z kwartału na kwartał wypracowuje coraz wyższy wolumen sprzedaży. W ostatnich trzech kwartałach zysk netto wyniósł 52 mln EUR i nie jest obciążony zdarzeniami jednorazowymi w linii finansowej. Po przeliczeniu na złote przy kursie EUR/PLN na poziomie 4,40 daje to 231 mln zł zysku netto, co przy obecnej kapitalizacji na poziomie 2,5 mld zł oznacza wskaźnik C/Z w okolicy 11.

– Spółka rośnie, a jej strategia do roku 2022 zakłada uzyskanie sprzedaży na poziomie 700 mln EUR (przy obecnych 450 mln EUR) z marżą operacyjną na poziomie większym niż 10 proc. (obecnie 11,7 proc.). Co więcej, nie jest w tej chwili za bardzo zadłużona i ma szerokie pole na zaciąganie zobowiązań. Problemem pozostaje pewna cykliczność rynku motoryzacyjnego, który teraz jest w rozkwicie. Spowolnienie na rynku może pokrzyżować plany inwestycyjne, a tym samym wzrost spółki i perspektywę poprawy wyników. Jednak na razie nic na to nie wskazuje. Z drugiej strony spółka obecnie wykazuje ujemną stopę podatkową, a zwolnienia się kiedyś skończą. Możemy powiedzieć, że rynek kupuje w tej chwili powtarzalność obecnego wyniku. – wskazuje Paweł Bieniek. >> Czytaj więcej

Źródło: Omówienie sprawozdania i sytuacji finansowej GK Uniwheels AG przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Źródło: Omówienie sprawozdania i sytuacji finansowej GK Uniwheels AG przygotowane przez analityka StockWatch.pl

Dobrze radzą sobie także spółki w innych gałęziach przemysłu. Doskonałym przykładem jest Pepees, który produkuje skrobię ziemniaczaną. W III kwartale spółka kontynuowała poprawę na wszystkich poziomach rachunku wyników. Przychody w tym okresie wzrosły o 19 proc., zysk brutto na sprzedaży o 51 proc., a marża brutto wyniosła 27,1 proc. wobec 21,5 proc. przed rokiem. Skokowo powiększył się zysk netto, aż o 411 proc. Poprawa zysków podbija atrakcyjność wskaźnika C/Z, który aktualnie wynosi 7,3.

– Patrząc na tendencje wynikowe i efektywnościowe GKP z szerszej perspektywy czasowej można stwierdzić w ostatnim czasie kontynuację dalszej stopniowej poprawy zarówno pod względem głównych wielkości wynikowych jak i wskaźników rentowności. Póki co wynikom grupy sprzyja wzrost cen skrobi na rynku, osłabiający się złoty (blisko 1/4 przychodów pochodzi ze sprzedaży eksportowej) oraz niskie stopy procentowe. – ocenia Tomasz Nawrocki, analityk StockWatch.pl. >> Omówienie raportu za III kwartał znajdziesz tutaj

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT boryszew, FORTE, kety, pepees, sanok, Uniwheels, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR