Raport: Reforma OFE okazją do przejęć i nowej hossy

Duże spółki giełdowe i fundusze zastanawiają się, czy wykorzystać zmiany w OFE jako okazję do ciekawych przejęć. Przekonfigurowany w ten sposób rynek miałby dużą szansę przyciągnąć świeży kapitał, który dusi się na niskooprocentowanych lokatach. Sprawdziliśmy kto jest na liście potencjalnych kandydatów do przejęcia przez inwestorów branżowych.

Na rynku nie milkną echa ostatnich zapowiedzi rządowych w sprawie OFE. Los giełdowych notowań zależy od tego, jakimi środkami w przyszłości będą dysponowały fundusze. W 2012 roku ZUS przekazał do OFE tytułem składek blisko 8 mld zł. Część środków zainwestowano w akcje oraz inne instrumenty finansowe, głównie obligacje skarbowe. Przy założeniu, że w 2014 roku wysokość składki wzrośnie do 2,92 proc. (wcześniej 2,3 proc.) i uwzględniając wzrost poziomu wynagrodzeń, daje to wartość środków przelanych do OFE między 10,8 a 11 mld zł. Jak wylicza DI BRE Bank, dodatkowo aktywa zostaną zasilone dywidendami ze spółek w kwocie ok. 1,8 mld zł. Łącznie daje to 12,7 mld zł.

Należy podkreślić, że szacunki te oparto o założenie, że wszyscy dotychczasowi klienci zdecydują się na pozostanie w OFE i nie zdecydują się na przenosiny do ZUS. Jest to co najmniej optymistyczne, ale brokerzy są zdania, że analiza napływów/odpływów środków w OFE wskazuje, iż przynajmniej w perspektywie kilku najbliższych lat fundusze nie będą zmuszone sprzedaży akcji.

– W negatywnym scenariuszu w 2014 roku fundusze pozyskają 8 mld zł, a z tytułu suwaka muszą oddać do ZUS 4,4 mld zł. W roku 2015 pozyskają 4 mld zł przy odpływach na poziomie 2,3 mld zł. Czynnikiem, który może determinować sprzedaż akcji jest wewnętrzna decyzja samych OFE o ograniczeniu udziału w portfelu ryzykowanych aktywów, po tym jak część obligacyjna zostanie przekazana do ZUS. W dłuższym okresie fundusze mogą dążyć również do zwiększenia płynności portfeli, tj. zamieniać akcje niepłynnych spółek na spółki z WIG20 lub spółki z rynków zagranicznych. Nie widzimy uzasadnienia w sprzedaży przecenionych spółek polskich (nie chodzi tu jedynie o spadki cen z ostatnich dni) i zamiany ich na podobnie lub drożej wyceniane z innych rynków (szczególnie biorąc pod uwagę poprawę sytuacji gospodarczej w Polsce). – oceniają analitycy DI BRE Banku w raporcie miesięcznym.

>> Zamieszanie dotyczące zmian w polskim systemie emerytalnym rozgrzało na nowo dyskusję na temat bezpieczeństwa finansowego na starość. >> Emerytury Polaków są zagrożone, młodzi ludzie są zdani na siebie.

Eksperci z DM Banku BPS przewidują, że w krótkim terminie możliwe jest wręcz zwiększenie zaangażowania OFE w akcje. Jak wylicza biuro, przy obecnej strukturze aktywów OFE do tegorocznego limitu (47,5 proc.) funduszom brakuje blisko 20 mld zł. W 2014 r. limit ten zostanie podwyższony do 50 proc., co oznaczałoby możliwość zwiększenia wartości akcji o kolejne blisko 7,2 mld zł.

– Taka zmiana mogłaby skutkować hossą na rynku akcji i poprawą wyników funduszy, co mogłoby doprowadzić do tego, że więcej osób zadeklaruje pozostanie w OFE. Po zwiększeniu w przyszłym roku limitu inwestycyjnego OFE w akcje (do 50 proc.), fundusze nie będą mogły przekazać 51,5 proc. bez naruszenia części akcyjnej. W takiej sytuacji OFE będą zmuszone do wyprzedaży części akcji, aby dobić do 51,5 proc. (ewentualnie być może mógłby to przejąć Fundusz Rezerw Demograficznych). Obszarem niepewności pozostaje kwestia ewentualnych limitów inwestycyjnych w poszczególne klasy aktywów, który może wymusić wyprzedaż pewnej grupy aktywów. Szczególnie na to wydają się być narażone akcje. – dodaje Kamil Artyszuk, analityk DM Banku BPS.

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To dobra okazja do rozpoczęcia poszukiwań. >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek.

Analitycy DI BRE Banku są zdania, że reforma OFE może przyspieszyć procesy fuzji i przejęć. Spodziewają się wzrostu skłonności OFE do wychodzenia ze spółek, w których posiadają duże pakiety akcji, często wręcz kontrolne. Jednocześnie nakłada się to na początek ożywienia w Europie, które ma szansę wesprzeć także nasz rynek, ponieważ spora jest liczba polskich podwykonawców pracujących dla dużych koncernów, które posiadają nadwyżki gotówki.

– Po reformie OFE mogą być zainteresowane zwiększeniem płynności portfela. Obecnie posiadają kontrolne udziały w wielu spółkach, których sprzedaż może odbyć się praktycznie tylko poprzez sprzedaż do inwestora branżowego. Dotychczas OFE nie były zmuszone do kładzenia szczególnego nacisku na kwestie płynności zarządzanego portfela (brak istotnych odpływów, łatwo zbywalne obligacje). Z chwilą, kiedy udział akcji w portfelu istotnie wzrośnie, oferty kupna ze strony inwestorów branżowych z pewnością będą rozważane dużo bardziej skrupulatnie. – ocenia DI BRE Bank.

Reforma OFE wymusi roszady w portfelach funduszy. (fot. stockwatch.pl)

Biuro ma też swoich kandydatów, którymi mogą być zainteresowani inwestorzy strategiczni. Na krótkiej liście DI BRE Banku znalazł się Kruk, lider branży windykacyjnej, który regularnie buduje biznes. Inwestor na bazie tej spółki mógłby zyskać ekspozycję na rynek windykacyjny Europy Środkowo-Wschodniej. Kolejni dwaj kandydaci to Netia (jako że konsolidacja telekomów w Europie nabiera tempa) i ES-System (spółka z gotówką netto, dotychczasowi właściciele wyszli z zarządu i oddali władzę nowym zarządzającym). Innym wskazaniem jest Mercor, gdzie kilka nóg biznesu wystawione na sprzedaż, możliwe jest przejęcie całej firmy, lub części biznesu.

>> Więcej informacji na temat działalności grupy Kruk oraz jej wyników finansowych znajdziesz na specjalnej stronie dedykowanej spółce. >> Odwiedź microsite grupy Kruk w serwisie StockWatch.pl

Kolejna typowana dwójka to Orzeł Biały, gdzie argumentem jest konsolidacja branży, koniec investment period dla funduszu posiadającego większość akcji, oraz ACE, gdzie możliwe byłoby przejęcie w ramach konsolidacji w sektorze np. TRW, Continental czy Bosch. Finalne dwie spółki to Forte, które jest jedynym, tak dużym i niezależnym producent mebli w Polsce, jednocześnie ważnym dostawcą do sieci handlowych w Niemczech, Austrii, oraz Seco Warwick, gdzie możliwe byłoby przejęcie przez inwestora z Chin w celu pozyskania technologii i wejścia na rynek EU i USA. Biuro do powyższej listy dopisuje jeszcze 12 spółek, które mogą w dającym się przewidzieć czasie zmienić właściciela. Są to: Alior Bank, AC Autogaz, Amica, Armatura, Berling, Bumech, Ciech, Duda, Enea, Fasing, LZMO, i Millennium.

– Niewątpliwie już teraz można spodziewać się ruchów spekulacyjnych pod przyszłe przejęcia, w których stroną podażową może być OFE. Rozwiązaniem mogą być też fuzje. Niewykluczone, że fundusze będą chciały schodzić z dużych pakietach w konkretnych spółkach, redukując zaangażowania do poziomu umożliwiającego w miarę bezpieczne wyjście z inwestycji. Niewykluczone, że już odbywają się negocjacje funduszy z zarządami spółek w sprawie ewentualnych odsprzedaży posiadanych pakietów inwestorom branżowych. Do tego na giełdzie nie brakuje spółek, w których rola inwestora finansowego skończyła się i teraz przydałoby się wsparcie ze strony udziałowca strategicznego. – mówi Łukasz Rosiński, dyrektor zarządzający, Domu Maklerskiego Infinity8.

>> Szukasz kompleksowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki? W serwisie znajdziesz analizy ostatnich raportów kwartalnych. >> Wszystkie analizy i omówienia analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o ACAUTOGAZ, ACE, Alior, amica, armatura, berling, Bumech, Ciech, duda, Enea, essystem, FASING, FORTE, Kruk, lzmo, mercor, Millennium, netia, orzbialy, secogroup)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR