Rekordowo drogi Budimex i mocne wzrosty spółek spożywczych

Omawiane walory: , , , ,

Po kilkudniowej przerwie ponownie zazieleniło się na GPW. Drożejący po wstępnych wynikach Budimex ciągnie w górę indeks mWIG40 i pozostałe spółki z branży budowlanej. Mocno drożeją też zagraniczne spółki spożywcze notowane w Warszawie.

budimex, mbank, kruk, cdprojekt, PGNIG, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: ATTrader.pl

W czwartym kwartale 2020 roku Budimex wypracował 207 mln zł zysku netto, wynika z podanych przez spółkę wstępnych szacunków. Oznacza to wzrost aż o 130 proc. w relacji rok do roku. Podane przez Budimex wyniki bardzo spodobały się inwestorom, co widać po kursie akcji Budimeksu i wzmożonego popytu na akcje innych spółek budowlanych. Po blisko trzech godzinach handlu akcje Budimeksu drożały o 9 proc. do 325 zł, wyznaczając w pierwszej godzinie handlu nowy historyczny rekord na poziomie 326,50 zł.

Na fali wyników Budimeksu, płynie dziś ku wyższym wycenom większość spółek z sektora budownictwo, notowanych na parkiecie przy ulicy Książęcej w Warszawie. I tak np. akcje Mirbudu drożeją o 5,81 proc. do 4,19 zł, Erbudu o 4,48 proc. do 28 zł, Pozbudu o 3,37 proc. do 2,15 zł, Enap drożeje o 3,97 proc. do 1,57 zł za jedną akcję, a Unibep o 2,73 proc. do 9,04 zł. W efekcie subindeks WIG Budownictwo rośnie o 4,18 proc., wybijając się powyżej maksimów z 2017 roku i testując najwyższe poziomy od 2011 roku.

Nie tylko budowlanka dziś mocno szybuje w górę, ale i „spożywka”. Subindeks WIG-Spożywczy wystrzelił o 7 proc. i jest dziś najmocniej rosnącym indeksem branżowym. Te mocne wzrosty to zasługa drożejących już od dłuższego czasu towarów rolnych na rynkach światowych, co dziś przekłada się na skok notowań takich spółek jak Milkiland (0,83 zł; +18,57 zł), KSG Agro (3,44 zł; +13,91 proc.), Agroton (5,56 zł; +13,47 proc.), IMC (21,30 zł; +8,12 proc.), Kernel (53,60 zł; +7,41 proc.), czy Astarta (31,30 zł; +6,1 proc.).

– Ceny soi i kukurydzy doszły w końcówce 2020 roku do rekordowych poziomów od ponad 6-ciu lat. Wysoko utrzymują się również notowania pszenicy. Wysokie ceny zbóż to pozytywna informacja dla Astarty i Kernela. Ten ostatni po 3Q’20 nie zabezpieczył jeszcze cen sprzedaży całej zebranej kukurydzy (kluczowa uprawa), więc skorzysta na wzroście cen. W kontekście Kernela warto zwrócić uwagę na stabilizację cen słonecznika na Ukrainie i dalszym wzroście cen oleju, co prowadzi do wzrostu marży na tłoczeniu – komentują analitycy BM mBanku.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Budimex łącznie z Kernelem, który dziś płaci dywidendę i może pochwalić się trzecimi na rynku największymi obrotami rano, i przy dodatkowym wsparciu drożejących o 3,84 proc. do 211 zł akcjach mBanku i o 3,52 proc. do 167,60 zł walorach Kruka, w największym stopniu przyczyniają się do wzrostów indeksu mWIG40. Ten po dwóch godzinach handlu zyskiwał 1,1 proc., wyróżniając się stopą wzrostu wśród wszystkich warszawskich indeksów. Dla porównania, grupujący giełdowe tuzy WIG20, rósł o godzinie 11:00 indeks o 0,44 proc. do 2.032 pkt.

Po dwóch godzinach notowań łącznie drożały akcje 49,2 proc. wszystkich notowanych w Warszawie spółek, podczas gdy taniały walory 33 proc. z nich. W samym indeksie WIG20 rosły kursy 6 z 20 blue chipów. Najmocniej, a jednocześnie mając największy wkład w utrzymywaniu WIG20 ponad kreską, drożał CD Projekt. Za jedną jego akcje trzeba było zapłacić 256,40 zł, czyli o 2,6 proc. więcej niż wczoraj na koniec dnia. Dziś spółce pomagało nowe wideo, w której jest zapowiedź wydania poprawek do gry „Cyberpunk 2077” w ciągu 10 dni. Akcje CD Projektu drożeją dziś 4. kolejny dzień, ale wciąż nie ma pewności, że ostatni zwrot z poziomu poniżej 250 zł i obrona grudniowych minimów zamyka temat spadków notowań. Oczywiście sytuacja jest lepsza niż w ostatni piątek, gdy wsparcia zostały naruszone, ale wciąż utrzymuje się ryzyko spadku w kierunku 200 zł.

W WIG20 po przeciwnej do CD Projektu stronie tabeli znajduje się wczorajszy lider, czyli akcje gazowej spółki PGNIG. Tanieją one o 1,95 proc. do 6,03 zł. Spadku należy traktować jako zwykłą korektę, po zakończeniu której notowania wrócą do trendu wzrostowego.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o budimex, CDPROJEKT, Kruk, mBank, PGNiG)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR