Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Rewolucja w Kerdosie, Romuald Kalyciok zastąpił Kamila Kliniewskiego

Opublikowano: 2015-11-19 09:19:37

Omawiane walory:

Prezes notowanego na NewConnect Suneksu kontrolując 9 proc. akcji Kerdosu dokonał w środę rewolucyjnych zmian. Nowo wybrane władze w najbliższych tygodniach mają prześwietlić kondycję operacyjną i finansową spółki. W nietypowej sytuacji znaleźli się obligatariusze. Kerdos mimo stwierdzenia stanu niewypłacalności zasugerował im składanie wniosków o wcześniejszy wykup.

W środę w giełdowym Kerdosie doszło do ważnych zmian. Świeżo wybrana rada nadzorcza spółki odwołała Kamila Kliniewskiego ze stanowiska prezesa zarządu. Uchwała miała wymiar symboliczny, ponieważ tuż przed rozpoczęciem nadzwyczajnego walnego zgromadzenia Kliniewski złożył rezygnację, uzasadniając ją przyczynami natury osobistej. W jego miejsce powołano Romualda Kalycioka, prezesa notowanej na NewConnect spółki Sunex SA oraz Polska Ekologia Sp. z o.o. Z zarządu Kerdosu odwołano też Jagnę Stanecką, a w jej miejsce powołano Mariusza Kucińskiego, wiceprezesa zarządu PKF Consult Sp. z o.o. Nowy członek zarządu jest biegłym rewidentem, w PKF odpowiada za sporządzanie sprawozdania z przejrzystości działania.

Zanim dokonano zmian w zarządzie środowe NWZA wymieniło cały skład rady nadzorczej. Akcjonariusze powołali Annę Antonik (biegły rewident), Beatę Koronę (dyrektor administracyjny Sunex SA), Rafała Białkę (radca prawny), Filipa Dopierałę (adwokat, radca prawny) oraz Zbigniewa Sienkiewicza (radca prawny).

Na środowym spotkaniu karty rozdawał Romuald Kalyciok. To na jego wniosek zwołano walne. Prezes Suneksu wraz z Polską Ekologią dysponował pakietem 9 proc. akcji Kerdosu, co dawało mu 89 proc. głosów na NWZ. Wśród projektów uchwał Kalyciok zgłosił zamiar wymiany całego składu rady nadzorczej oraz powołania audytora do spraw szczególnych, który miałby zweryfikować zasadność transakcji zakupu udziałów spółki Meng Drogerie oraz zbadać, czy nie doszło do działania zarządu na szkodę spółki. Ostatecznie podczas spotkania pominięto w głosowaniu uchwałę o powołaniu audytora do spraw szczególnych. Jako powód wskazano brak możliwości przeprowadzenia badania, wynikający z obecnej sytuacji w spółce. Ustalono, że rozpoznaniem sytuacji operacyjnej i finansowej Kerdosu niezwłocznie zajmie się nowy zarząd. Podczas spotkania pominięto też głosownie nad proponowanym przez byłego prezesa projektem uchwały w sprawie zmiany statutu spółki, polegającej na upoważnieniu zarządu do podwyższenia kapitału zakładowego w ramach kapitału docelowego z możliwością wyłączenia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy.

Warto przypomnieć, że rewolucyjne zmiany mają miejsce kilka dni po informacji o bankructwie Kerdosu. W ubiegły piątek władze spółki korespondencyjnie wystąpił o ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku. Wcześniej ING Bank Śląski wezwał spółkę zależną Kerdosu – Dayli Polska – do uregulowania zaległych płatności. Giełdowy operator sieci drogerii był poręczycielem kredytów. W listopadzie o uregulowanie faktury VAT upomniał się też ING Lease Polska.

Kliniewski jeszcze dwa miesiące temu był głównym akcjonariuszem Kerdosu. Pod koniec września szybko upłynnił na rynku cały posiadany pakiet akcji, a następnie przyznał, że motywem było fiasko rozmów z inwestorem, który miał pomóc sfinansować przejęcie reszty udziałów Meng Drogerie. Obecnie Kliniewski jest już tylko obligatariuszem Kerdosu. Papiery dłużne kupował poprzez kontrolowaną przez siebie spółkę TC Capital. Informację o mocnym zaangażowaniu w obligacje Kerdosu potwierdził odchodzący z zarządu Paweł Miller w rozmowie z Obligacje.pl. Według jego wiedzy, Kliniewski w swoim portfelu ma papiery za nawet kilkanaście milionów złotych. Ale to nie wszystko. Były prezes spółki udzielał jej też pożyczek, w tym m.in. na przejęcie luksemburskich drogerii.

– Zadeklarowałem zainwestowanie w Grupę Kerdos w najbliższym czasie około 30 mln zł i proces ten właśnie się rozpoczął. Obejmowałem w przeszłości akcje, udzielałem pożyczek, obecnie uwiarygadniam własnym kapitałem emisję obligacji. Planuję również dokapitalizować spółki grupy kapitałowej, aby umożliwić im szybszy rozwój. Właśnie teraz, kiedy mamy możliwość dynamicznego rozwoju sieci drogerii w Polsce i za granicą, jest najlepszy czas na inwestowanie. Moje rosnące osobiste zaangażowanie finansowe zwiększa poczucie bezpieczeństwa obligatariuszy i jest rękojmią maksymalizacji zysków dla akcjonariuszy. – powiedział w grudniu 2014 roku Kamil Kliniewski.

Informacja o dużym zaangażowaniu ex-prezesa w obligacje Kerdosu jest kluczowa dla pozostałych inwestorów. Spółka zaraz po wysłaniu do sądu wniosku o ogłoszenie upadłości przypomniała, że posiadacze papierów dłużnych mają prawo żądania natychmiastowego wykupu. Dotychczas w systemie ESPI pojawiły się cztery komunikaty z informacją o roszczeniach obligatariuszy dotyczące 16 proc. wszystkich papierów wprowadzonych na Catalyst. W żadnym z komunikatów nie pojawia się informacja, kto konkretnie wnioskował o wykup. Sytuacja jest bezprecedensowa. Dotychczas żadna ze spółek w momencie składania wniosku o upadłość nie wzywała obligatariuszy do składania wniosków o wykup papierów dłużnych. Sprawą długów i wierzycieli zajmował się ustanowiony przez sąd syndyk masy upadłościowej. Redakcja StockWatch.pl jeszcze w środę zapytała Kamila Kliniewskiego, czy wystąpił z roszczeniem o zapłatę. Niestety, były prezes uniknął jednoznacznej odpowiedzi, twierdząc że nie rozumie pytania. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany obligacjom Kerdosu

Źródło: Zestawienie własne na podstawie raportów bieżących ESPI.

Źródło: Zestawienie własne na podstawie raportów bieżących ESPI.

Kredos na rynku Catalyst posiada pięć serii obligacji o łącznej wartości nominalnej ponad 31 mln zł. Dodatkowo spółka w czerwcu przeprowadziła emisję papierów serii K, z której pozyskała ponad 4 mln zł. Obligacje dotychczas nie trafiły do obrotu. Na rynku obecna jest też jedna seria papierów Dayli Polska o nominale 5 mln zł. Obecnie obrót akcjami i obligacjami Kerdosu jest zawieszony do 30 listopada. Zarząd GPW odwiesi handel papierami, jeśli spółka zgodnie z deklaracjami przekaże zaległy raport za III kwartał 2015 roku.

wykres_kerdos

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Kerdos)

 • Krajobraz rynku obligacji korporacyjnych Catalyst po I półroczu 2018 r.

  Pierwsze półrocze 2018 r. było okresem pełnym wyzwań dla polskiego rynku obligacji korporacyjnych. Afera GetBack nadszarpnęła zaufanie inwestorów i negatywnie wpłynęła na postrzeganie wiarygodności pozostałych emitentów. Mimo to, spadki na rynku akcji oraz otoczenie niskich stóp procentowych nadal przyciągają inwestorów do rynku Catalyst, a jego całkowita wartość wzrosła w porównaniu z końcem poprzedniego roku.

 • 19 kwietnia akcje Kerdosu znikną z GPW

  Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) postanowił wykluczyć z obrotu giełdowego akcje spółki KERDOS Group w upadłości od czwartku 19 kwietnia.

 • Kapitał spekulacyjny ruszył na łowy, w grze Serinus i Rank Progress

  Początek tygodnia na warszawskim parkiecie upływa pod znakiem niewielkiej zmienności i symbolicznych obrotów. Największy ruch widać dzisiaj na spółkach powszechnie uznawanych za ulubiony cel kapitału spekulacyjnego.

 • Inwestorzy walczą o jak najwyższe zamknięcie, w grze CCC i banki

  Giełda bez fajerwerków żegna się z chudym 2015 rokiem. Dzisiejsza sesja to ważny moment dla inwestorów instytucjonalnych, którzy chcąc podciągnąć wyniki mogą pokusić się o tzw. window dressing.

 • Giełdy zaliczają mini rajd św. Mikołaja, w grze KGHM, PZU i Lotos

  W Europie inwestorzy wykorzystują ostatnią sesję przed feriami świątecznymi do kupowania akcji. Największe indeksy, takie jak DAX, FTSE, CAC czy Euro Stoxx, rosną dzisiaj o blisko 1,5 proc. Na mini rajd łapią się także główne wskaźniki warszawskiego parkietu.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku