Rynek na kolanach po serii ciosów technicznych

Omawiane walory: , , , , ,

Greckie referendum nie wystraszyło polskich inwestorów, a giełda próbowała od poniedziałku zainicjować odreagowanie. Wtorek przyniósł jednak silna przecenę chińskich akcji i surowców przemysłowych, a także konkretną propozycję opodatkowania polskich banków.  W środę rynek próbuje otrząsnąć się po tych ciosach.

Temat Grecji istnieje w świadomości inwestorów już od dawna, a reakcja na „nie” w referendum była spokojna. Nadal istnieje szansa na osiągnięcie porozumienia z wierzycielami, a aktualny ostateczny termin ustalono na najbliższa niedzielę, kiedy ma odbyć się nadzwyczajne spotkanie przywódców UE. Będą na nim dyskutowane nowe propozycje reform zaproponowanych przez Greków.

Niestety na pierwszy plan wyszedł mniej popularny temat Chin, na który wskazywałem we wczorajszym komentarzu. Przecena na tamtejszym rynku nabrała tempa, co negatywnie odbija się na cenach surowców przemysłowych, których producenci mają wysoki udział w polskich indeksach. Warto zaznaczyć, że gospodarka Państwa Środka w wielu przypadkach stanowi 50 proc. globalnego popytu. Dodatkowym czynnikiem obniżającym wyceny surowców jest silny dolar, w którym są one kwotowane na giełdach.

– Dość niespokojne nastroje mają miejsce na rynkach surowców. Względem bieżącego załamania głównych indeksów w Chinach oraz umocnienia USD mocno zniżkują ceny miedzi co bardzo negatywnie odbija się na wycenie krajowego konglomeratu KGHM. Znaczącej przecenie poddają się również ceny ropy, a to za sprawą oczekiwanego porozumienia z Iranem („program atomowy”), które pozwoliłoby zdjąć sankcje i odblokować zwiększony eksport tego surowca. To akurat jest argument sprzyjający dla krajowych rafinerii, które poprzez obniżone ceny ropy zwiększają marże rafineryjne. – komentuje Marcin Brendota, analityk BM Alior.

Gwoździem do trumny okazały się propozycje Beaty Szydło, kandydatki PIS na premiera. Zapowiedziała ona wprowadzenie podatku od aktywów bankowych w wysokości 0,39 proc. Banki to również licznie reprezentowana na naszym rynku branża, a słowa Szydło spowodowały lawinę podaży. Z wyliczeń analityków Raiffeisen Brokers wynika, że na nowym prawie najmocniej straci Getin Noble Bank.

– Zakładając, iż podatek dotyczyłby aktywów za 2016 r. to najmocniej obciążyłby w Getin Noble Bank (spadek ROA o 78 proc.) oraz nisko rentowne banki (BGŻ, BOŚ i Bank BPH). – czytamy w porannym kurierze giełdowym Raiffeisen Brokers.

Do grona gorących spółek należy w środę Budimex, który zyskuje na wartości ponad 1 proc. Oferta spółki za 299,45 mln zł okazała się najtańszą w przetargu na projekt i budowę obwodnicy Suwałk. Wzmocni to już i tak solidny portfel zamówień spółki.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bankbph, bgz, bos, budimex, Getinoble, kghm, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR