Rynki dostały lekkiej zadyszki, w grze PKN Orlen i Energa

Omawiane walory: , , , ,

Po najlepszej sesji od miesiąca, środa przynosi wyhamowanie byczego trendu. Skrzydła kupującym podcinają rynki zachodnioeuropejskie obawiające się czwartkowej publikacji indeksów aktywności gospodarczej w najważniejszych państwach świata.

We wtorek indeksy warszawskiej giełdy wybiły się z kanału spadkowego i dały nadzieję na trwalsze odwrócenie niekorzystnego trendu. Brakującą kropką nad „i” są jednak obroty. Aby inwestorzy uwierzyli w siłę popytu, pokonaniu oporu wynikającego z luki bessy 10 października muszą towarzyszyć wzmożone obroty.

We wtorek WIG20 zakończył sesję dokładnie na poziomie górnej granicy luki 2.415-2.423 pkt. z dokładnością do dwóch setnych punktu, natomiast indeksowi szerokiego rynku zabrakło 213 pkt. (+0,4 proc.). Niemniej na wykresach obu najważniejszych indeksów powstały białe świece o dużych korpusach zasłaniających całe ubiegłotygodniowe zmagania popytu z podażą, co jest dobrą wróżbą dla posiadaczy akcji. Ostatecznie wtorkowa sesja okazała się najlepszą od początku października.>> Analizę sytuacji na światowych rynkach znajdziesz tutaj

wig_wykres

Warszawskich inwestorów wspierały rynki zachodnie, gdzie atmosferę ociepliły dobre wyniki spółek. We wtorek lepsze od oczekiwań wyniki Apple przyćmiły gorszy przekaz ze strony IBM (-7 proc.), o prawie 10 proc. poszybował kurs akcji Waters Corp (najwięcej z komponentów S&P 500), a ponad 9 proc. zyskały notowania Illumina Inc. z indeksu Nasdaq 100. Ostatecznie rynki amerykańskie wzrosły czwartą kolejną sesję, co początkowo wspierało inwestorów po europejskiej stronie Atlantyku.

Otwarcie środowych notowań w Europie przyniosło nieduże zwyżki indeksów. Ponad 3 proc. podrożały akcje szwajcarskiej spółki przemysłowej ABB dzięki informacji o wyższych od oczekiwań zamówieniach, głównie ze strony sektora wydobycia ropy i gazu. Z kolei lepsze od oczekiwań wyniki Husqvarny inwestorzy nagrodzili przeszło 6-proc. zwyżką notowań. Jednak po około dwóch godzinach handlu indeksy we Frankfurcie, Paryżu i Londynie oddały zwyżkę z otwarcia.

Wydaje się, że inwestorów mogło spłoszyć szybkie tempo wczorajszej aprecjacji cen. Odżywają też obawy o odczyty indeksów PMI, które poznamy jutro z Japonii, Chin, Niemiec, USA i strefy euro. Ostatnio były pesymistyczne. W środę natomiast kalendarz danych makro jest pusty, jedynie o 14:30 spłyną dane o inflacji bazowej CPI w Stanach Zjednoczonych. Z rynkowych gigantów wyniki opublikują AT&T oraz Boeing.

Spośród rodzimych spółek dokonaniami w III kwartale pochwalił się PKN Orlen. Wyniki znacznie lepsze od oczekiwań popchnęły kurs akcji o 2,3 proc. w górę. >> Więcej o wynikach płockiej rafinerii przeczytasz tutaj.

Jeszcze w środę raport kwartalny opublikuje Orange Polska. W oczekiwaniu na sprawozdanie notowania telekomu trzymają się blisko poziomu wczorajszego zamknięcia.

Siódmą sesję z rzędu rośnie kurs akcji Energi poprawiając raz po raz historyczny szczyt notowań. Zwyżka trwa od 13 października, czyli od dnia w którym ministerstwo skarbu poinformowało, że nie spieszy się z decyzją co do ewentualnej prywatyzacji spółki.

Wśród mniejszych firm około 9-proc. wzrostem wyróżnia się IndygoTech Minerals. Spółka regularnie informuje o postępie prac przy uruchamianiu fabryki proppantów ceramicznych budowanej przez spółkę powiązaną Baltic Ceramics. >>Komunikat znajdziesz tutaj

O około 7 proc. zwyżkuje cena akcji Elektrotimu, po wygranym przetargu na budowę poligonu pożarnicznego w miejscowości Grupa, za co otrzyma prawie 20 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT elektrotim, energa, indygo, orangepl, PKNOrlen, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR