Rząd chce połączyć PGE, Tauron i Eneę

Omawiane walory: , ,

Jak donosi Polityka Insight, rząd zamierza połączyć PGE, Tauron i Eneę w jeden duży podmiot, z którego później będą usuwane aktywa węglowe.

pge,Enea,Energa,Tauron,wnioski,taryfowe

Rząd chce połączyć PGE, Tauron i Enea (Fot. PGE)

Wraca temat wielkiej konsolidacji polskiej energetyki. Według PI, rząd chce połączyć największe krajowe firmy energetyczne w jeden wielki koncern. Kolejnym istotnym krokiem ma być stopniowe przenoszenie aktywów węglowych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. Podmiot ten ma powstać jeszcze w tym roku na bazie PGE GiEK.

O dekarbonizację spółek nalegała niedawno PGE. W czerwcu rząd oficjalnie rozpoczął prace w tym zakresie. Minister Jacek Sasin dodał, że tworzenie koncepcji może potrwać kilka miesięcy. Jeśli projekt dojdzie do skutku i spółki energetyczne pozbędą się problematycznych aktywów, odzyskają dostęp do tańszego finansowania inwestycji.

Pomysł połączenia spółek energetycznych nie jest nowy. Jeszcze w 2018 r. głośno mówił o tym premier Mateusz Morawiecki. Wtedy rozważano połączenie PGE z Energą oraz Enei i Tauronem. W ten sposób miały powstać dwa duże koncerny. Obecnie taki układ nie jest już możliwy, bo niedawno Energa trafiła pod skrzydła Orlenu.

Informacja o możliwym połączeniu PGE, Taurona i Enei nie wywołała większych ruchów na giełdzie. Dwie pierwsze spółki nieznacznie zmniejszyły skalę spadków. Około 15:30 notowania PGE spadają o 3,4 proc. do 6.638 zł, a Taurona o 0,4 proc. do 2,422 zł. Po zielonej stronie jest z kolei Enea. Jej akcje drożeją o 1,2 proc. do 7,17 zł.

Warto przypomnieć, że to nie jedyne w tym tygodniu wiadomości o konsolidacji wśród polskich spółek. We wtorek 14 lipca PKN Orlen dostał warunkową zgodę na połączenie z Lotosem oraz poinformował o rozpoczęciu przygotowań do przejęcia PGNiG.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Enea, PGE, TAURONPE)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR