Sąd ogłosił upadłość LZMO. Majątkiem zajmie się syndyk

Omawiane walory:

LZMO od minionego piątku oficjalnie jest bankrutem. Obligatariuszom pozostaje oczekiwanie na sprzedaż przez syndyka zabezpieczenia, czyli działki ze złożami iłów, która w momencie emisji miała kosztować 12 mln zł.

(Fot. LZMO)

Pod koniec ubiegłego tygodnia zielonogórski sąd ogłosił upadłość LZMO. Na sędziego-komisarza wyznaczono Tomasza Biskupa, jego zastępcę – Ewę Maślankę. Na syndyka masy upadłości wyznaczono doradcę restrukturyzacyjnego Iwonę Borzym. Sprawę upadłości notowanej na NewConnect spółki prowadzono na wniosek PKO BP złożony we wrześniu 2017 r.

Przed wierzycielami LZMO, w tym obligatariuszami, ważny moment. Niebawem w Monitorze Sądowym i Gospodarczym pojawi się ogłoszenie dot. upadłości spółki. Od tego momentu inwestorzy będą mieli 30 dni na zgłoszenie wierzytelności z tytułu niewykupionych obligacji.

LZMO zalega ze spłatą trzech serii obligacji, z czego dwie z nich były notowane na Catalyst. W kwietniu 2014 r. spółka przeprowadziła prywatną emisję obligacji na kwotę 1,7 mln zł. Miesiąc później – tym razem w ramach oferty publicznej – LZMO uplasowało papiery o wartości 6,1 mln zł i wprowadziło je na rynek Catalyst pod symbolem LZM1116. Zapisy złożyło wówczas blisko 230 inwestorów. Z trzeciej emisji spółka pozyskała 3 mln zł (LZM0617). Dwie ostanie serie są zabezpieczone hipoteką w wysokości 12 mln zł na gruncie ze złożami iłów. Przewodniczący rady nadzorczej, Dariusz Janus jeszcze w 2014 r. na czacie inwestorskim w StockWatch.pl przekonywał, że przedmiot hipoteki z nawiązką pokrywa wartość papierów dłużnych.

Wypowiedź Dariusza Janusa, przewodniczącego rady nadzorczej LZMO z 8 maja 2014 r.

>> 4000 PLN na prowizje! Wykorzystaj właściwy moment, aby dołączyć do 200.000 inwestorów – DEGIRO

Problem w tym, że w załączonym do memorandum operacie szacunkowym do wyceny nieruchomości wykorzystano metodę zdyskontowanych zysków. Wycena na poziomie 12 mln zł oznaczała, że nieruchomość będzie tyle warta przy prowadzonym już wydobyciu. Tymczasem rozpoczęcie produkcji było dopiero planowane. Dociekliwa część użytkowników StockWatch.pl zwracała na to uwagę podczas dyskusji na forumowym wątku dedykowanym obligacjom LZMO.

Plany dynamicznej ekspansji LZMO na rynku ceramicznych systemów kominowych, wytwarzanych w technologii izostatycznej, nie wypaliły. Spółka w comiesięcznych raportach sprzedażowych systematycznie informowała o spadających wynikach. W lipcu 2016 r. LZMO oficjalnie przyznało się do utraty zdolności do wykonywania zobowiązań, składając wniosek o restrukturyzację.

Starania o sanację również nie przyniosły efektów. Rok później sąd na wniosek zarządcy umorzył procedurę. Wskazywano wówczas na brak realnych możliwości przywrócenia zdolności do wykonywania zobowiązań.

notowania

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT lzmo, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR