Sell in May and go away, gorąco na Hawe i NTT System

Omawiane walory: , ,

W pierwszej części środowej sesji główne indeksy trzymają się nad kreską. O finale notowań zdecyduje zachowanie kursów akcji banków i propozycje, jakie dzisiaj przedstawi ZBP dla zadłużonych we frankach szwajcarskich. Zdaniem rynkowych ekspertów, w szerszej perspektywie wzrost ryzyka politycznego okazał się impulsem do realizacji znanego giełdowego porzekadła.

Powrót we wtorek do gry inwestorów z Niemiec, Wielkiej Brytanii i USA zbiegł się w czasie z 1-proc. spadkami w segmencie dużych i średnich spółek. Do słabszego wyniku blue chipów przyłożył się KGHM, na którego kursie akcji miało miejsce odcięcie dywidendy (4 zł). W sumie dwie spadkowe sesje sprowadziły WIG20 i mWIG40 do poziomów z połowy kwietnia br. W największym stopniu za zjazd obu indeksów odpowiadają banki, których akcje były wyprzedawane m.in. z powodu ekspozycji na kredyty w CHF. Inwestorzy po wyborach prezydenckich uświadomili sobie, że ryzyko realizacji kosztownych obietnic, z przewalutowaniem kredytów na czele, jest coraz bardziej realne. Najnowsze sondaże nie pozostawiają wątpliwości, że jesienią tego roku dotychczasowy porządek polityczny przejdzie do historii. Jeśli w najbliższych wyborach parlamentarnych Prawo i Sprawiedliwość wygra, wówczas z poparciem nowego prezydenta będzie miało wolna drogę do realizacji długiej listy kosztownych obietnic, na które obecnie w budżecie nie ma środków.

– Wszystko wskazuje, że najbliższe tygodnie na giełdzie będą przebiegać pod wpływem polityki. Giełdowe porzekadło „Sell in May nad Go Away” doczekało się impulsu w postaci wejścia do świadomości inwestorów prawdopodobieństwa realizacji kosztownego pakietu socjalnego i konieczności znalezienia nań finansowania w przypadku zmiany koalicji rządzącej na jesieni. W zestawieniu z już i tak ekspansywną polityką fiskalną w roku bieżącym (konsumpcja 150 mld z obligacji posiadanych przez OFE), daje to niewesoły obraz, szczególnie dla rynku krajowego długu i złotego. Taktyką selekcji spółek na taki średnioterminowy scenariusz z pewnością jest ponowne przeważanie eksporterów. – uważa Zbigniew Obara z BM Alior Banku.

Zachowanie głównych indeksów GPW na przestrzeni ostatnich 20 sesji.

Zachowanie głównych indeksów GPW na przestrzeni ostatnich 20 sesji.

W środę główne warszawskie indeksy odrabiają część wczorajszej przeceny. WIG20 i mWIG40 zyskują po ok. 0,4 proc. Parkietowym outsiderem jest sWIG80 (-0,2 proc.). Przebieg sesji na GPW w dużej mierze zależy od zachowania banków. Związek Banków Polskich ma na dzisiejszej konferencji zaprezentować swoje propozycje wsparcia dla zadłużonych we frankach szwajcarskich. Na europejskich parkietach sytuacja wygląda podobnie, większość indeksów utrzymuje się po zielonej stronie. Najmocniej drożeją akcje na Węgrzech – BUX zyskuje blisko 1 proc. Na rynkach wciąż żywym tematem jest sprawa zadłużenia Grecji. Coraz częściej słychać głosy, że Ateny tak naprawdę nie chcą porozumieć się z wierzycielami. Według przecieków, w czwartek ma się odbyć telekonferencja wiceministrów finansów Strefy Euro na temat Grecji.>> Zobacz przegląd najważniejszych informacji z rynków surowcowych i walutowych

W środę na GPW o 2,3 proc. tanieją akcje Hawe. To najsłabiej zachowująca się spółka w segmencie mWIG40. W mediach pojawiła się informacja, że akcjonariusz spółki (7,73 proc.) i jednocześnie główny podejrzany w aferze taśmowej Marek Falenta został dziś rano zatrzymany przez warszawską prokuraturę i jest przesłuchiwany. Przedstawiciel Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie powiedział, że przesłuchanie jest prowadzone pod kątem przestępstwa natury korupcyjnej. Z racji dobra śledztwa nie udzielono żadnych dodatkowych informacji.

Mocnym wzrostem wyróżniają się akcje NTT System. Spółka podpisała z Hewlett-Packard BV Amsterdam umowę, na mocy której została oficjalnym autoryzowanym partnerem w kanale dystrybucji produktów konsumenckich marki HP w Polsce. NTT System poszerzy swoją ofertę o szeroką gamę komputerów, notebooków i akcesoriów z linii konsumenckiej HP. W środę akcje spółki rosną o blisko 7,5 proc.

O 1,2 proc. zyskują akcje PGNiG. Pekao Investment Banking zmienił zalecenie dla akcji spółki z trzymaj do sprzedaj, a cenę docelową obniżono z 5,36 zł do 5 zł. W środę jeden walor gazowej spółki kosztuje 6,76 zł.

Mapa rynku - stan na godz. 11:30

Mapa rynku – stan na godz. 11:30

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT hawe, nttsystem, PGNiG, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR