Sesja pod znakiem wyników spółek i decyzji Fed, w grze CCC i Grupa Azoty

Omawiane walory: , , , ,

Środowa sesja na GPW upływa pod znakiem solidnej porcji najnowszych wyników kwartalnych znaczących dla polskiej gospodarki spółek. Cały rynek czeka jednak na publikowane po południu dane z USA i wieczorną decyzję Fed ws. stóp procentowych.

Źródło: ATTrader.pl

Sezon wyników na GPW powoli się rozkręca. Wczoraj po i dziś przed sesją, raporty kwartalne opublikowało kilka spółek, a kilka innych opublikowało szacunki wyników. I to póki co one, razem z mBankiem, nadają ton wydarzeniom na warszawskim parkiecie. To zmieni się w drugiej połowie dnia, gdy uwaga inwestorów powinna mocniej skoncentrować się na publikowanych wówczas danych makroekonomicznych z USA oraz na posiedzeniu Rezerwy Federalnej (Fed).

Akcje CCC tanieją o 2,5 proc. do 152,40 zł w reakcji na opublikowany dziś przed sesją raport finansowy za miniony kwartał. W okresie lipiec-wrzesień strata netto wyniosła 32,7 mln zł wobec 44,7 mln zł straty rok wcześniej. Zysk operacyjny spadł o 46,4 proc. rok do roku do 16,2 mln zł, ale był o 0,5 mln wyższy od wcześniej podawanych przez spółkę szacunków. Przychody w omawianym okresie wzrosły natomiast o 21,4 proc. rok do roku do 1,447 mld zł, co jest wynikiem zgodnym z wcześniej podawanymi wartościami. W raporcie na uwagę zasługuje wzrost kosztów funkcjonowania sklepów o 19 proc. rok do roku, przy jednoczesnym spadku o 4,1 proc. średniomiesięcznej sprzedaży detalicznej z metra kwadratowego.

Santander Bank Polska traci na wartości 1,4 proc. i za jedną jego akcję trzeba zapłacić 312,60 zł. Na gruncie analizy technicznej spadek ten wpisuje się w koncepcję kontynuacji konsolidacji notowań w umownym przedziale 280-320 zł.

W III kwartale Santander Bank Polska wypracował 625,7 mln zł zysku netto wobec 506 mln zł rok wcześniej i wobec 611 mln prognozowanych przez analityków. Dlaczego więc akcje banku tanieją, pomimo lepszych od prognoz wyników? Odpowiedzi na to pytanie można szukać w wyroku TSUE. Prezes banku poinformował, że rezerwy na tzw. małe TSUE, czyli zwrot opłat za kredyty konsumpcyjne spłacone przed terminem, wyniosą w IV kwartale 100-150 mln zł. Bank poinformował też że, na koniec września był pozwany w 1.258 sprawach dotyczących kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty obcej, a wartość spornej kwoty to 266,9 mln zł.

Zysk netto Lotosu w III kwartale spadł o 80 proc. w relacji rocznej do 125,9 mln zł. Zysk EBITDA LIFO spadł o 3,6 proc. do 855,7 mln zł, ale był zgodny z wcześniejszymi szacunkami spółki. Przychody natomiast obniżyły się o 5,6 proc. do 7,878 mld zł. Akcje Lotosu początkowo zareagowały spadkiem na opublikowany raport finansowy, ale w południe udało się im wrócić w okolice 8-miesięcznych maksimów i ich cena kształtowała się na poziomie 94,94 zł, czyli nieznacznie powyżej wczorajszego zamknięcia (94,90 zł).

W indeksie WIG20 najlepiej spisuje się mBank. Jego akcje drożeją o 2,3 proc. do 378,80 zł. Kurs wspiera informacja, że Erste Group jest zainteresowany kupnem mBanku. Takiej możliwości nie wykluczył też Santander Bank Polska, ale jak wyjaśnił prezes tego banku, musi to być poprzedzone zbadaniem, czy z punktu widzenia banku kupno takie będzie stanowiło dobrą okazję, bo generalnie bank skupia się na rozwoju organicznym.

Za wzrostami mBanku stać mogą również wyniki finansowe. Te opublikowane zostaną w czwartek przed sesją. Analitycy oczekują, że zysk netto wzrósł w III kwartale o 20 proc. rok do roku do 343 mln zł, a wynik odsetkowy o 14,3 proc. do 1,031 mld zł.

Zadowoleni dziś mogą również być akcjonariusze Grupy Azoty. Z wstępnych szacunków wynika, że w III kwartale wypracowała ona zysk netto na poziomie 61 mln zł, zysk EBITDA wyniósł 316,3 mln zł, a przychody 2,56 mld zł. Analitycy oczekiwali 38,9 mln zł zysku netto, 276,6 mln zł zysku EBITDA i 2,55 mld zł przychodów. Akcje spółki drożeją o 5,45 proc. do 34,80 zł. Jednocześnie, również po publikacji wstępnych danych, akcje Zakładów Azotowych Puławy rosną o 4,3 proc. do 92,60 zł. Spółka z Puław zarobiła netto 36,8 mln zł, przy przychodach na poziomie 776,9 mln zł przychodów.

O godzinie 13:26 indeks WIG20 miał wartość 2.228 pkt., czyli był na poziomie z wczorajszego zamknięcia. W tym samym czasie mWIG40 miał wartość 3.713 pkt. (+0,38 proc.), a sWIG80 11.366 pkt. (+0,34 proc.). W drugiej połowie dnia na pierwszy plan wysuną się przede wszystkim dane z USA i posiedzenie Fed.

O godzinie 13:30 zostaną opublikowane wstępne szacunki dynamiki amerykańskiego PKB za III kwartał br. Prognozuje się, że wzrost gospodarczy w ujęciu zannualizowanym wyhamował do 1,7 proc. z 2 proc. kwartał wcześniej. Mocniejsze hamowanie (ale nie bardzo mocne) wzmocni oczekiwania na kontynuację obniżek stóp procentowych przez Fed w 2020 roku, co wpłynie na poprawę nastrojów również na warszawskiej giełdzie. Dane lepsze od prognoz zmniejszą te oczekiwanie, co paradoksalnie może prowokować realizację zysków i powrót warszawskich indeksów poniżej kreski na koniec dnia.
Jeszcze ważniejszym wydarzeniem będzie wieczorny komunikat po posiedzeniu Fed i (godz. 19:00) i późniejsza konferencja Jerome Powella (godz. 19:30). O ile sama obniżka kosztu pieniądza jest już w cenach, o tyle informacje o możliwej przerwie w obniżkach mogą stać się pretekstem do realizacji zysków na akcjach.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, Grupaazoty, Lotos, mBank, sanpl, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR