Spółki energetyczne ciągną GPW w górę, ciąży PKN Orlen

Dobre zachowanie spółek z branży energetycznej utrzymuje indeksy na plusach. Inwestorom nie spodobały się natomiast wyniki kwartalne PKN Orlen. Dalej słabo spisują się małe spółki. Indeks sWIG80 jest najniżej od prawie pięciu miesięcy. Polityka zaczyna powoli ciążyć złotemu.

Początek piątkowej sesji na giełdzie w Warszawie upływa pod znakiem niewielkich zmian indeksów z zachowaniem charakterystycznego dla nich podziału na lepiej spisujące się duże spółki i słabo małe. W efekcie indeksy WIG, WIG20 i mWIG40 notowane są na 0,1-0,3 proc. plusach, a sWIG80 spada o 0,3 proc., przebijając się przez ostanie minima i testując poziomy nieoglądane od końca lutego br.

Zachowanie polskiego rynku akcji wpisuje się w tendencje dominujące na europejskich giełdach, gdzie również nastroje są mieszane. Koresponduje też z wczorajszym wyhamowaniem wzrostów na Wall Street. Jako, że w piątek brakuje potencjalnych impulsów mogących nadać warszawskiej giełdzie nowej dynamiki (nie będą nimi popołudniowe dane z Polski nt. podaży pieniądza i koniunktury gospodarczej), to o tym na jakich poziomach zamkną się indeksy zdecyduje początek piątkowej sesji na Wall Street. A więc to, czy po niedawnym wyznaczeniu nowych historycznych rekordów, rozpocznie się tam realizacja zysków.

Poranne wzrosty w Warszawie to w dużej mierze zasługa doskonale się zachowujących spółek energetycznych. To one ciągną indeks WIG20 w górę. Akcje Energii, która w tym tygodniu pochwaliła się dobrymi wstępnymi wynikami za II kwartał, drożeją o 2,5 proc. do 11,94 zł, po tym jak wczoraj podrożały aż o 5,1 proc., wybijając się powyżej marcowego szczytu. Tauron drożeje o 1,9 proc. do 3,83 zł, a PGE o 1,7 proc. do 12,99 zł.
Po wczorajszej słabszej sesji odbudowuje się KGHM. Jego notowania idą w górę o 1,3 proc. do 120,50 zł. Impulsem do kupna akcji jest wzrost cen miedzi, które aktualnie są najwyższe od 5. miesięcy. Pomagać też może podtrzymana przez analityków DM BOŚ rekomendacja „kupuj” dla KGHM (aczkolwiek z ceną docelową obniżoną do 161 zł z 170,4 zł).
Słabo spisują się zaś akcje PKN Orlen. Spółka przed sesją opublikowała raport finansowy. W II kwartale 2017 roku zysk netto PKN Orlen, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł o 4,2 proc. w relacji rocznej do 1,58 mld zł. Tym samym zysk był on nieznacznie niższy od prognoz (1,58 mld zł). Koncern wypracował natomiast rekordowy wynik EBITDA wg LIFO. Było to 3,045 mld zł wobec 2,59 mld zł prognozowanych przez analityków. Przychody PKN Orlen wzrosły w II kwartale o 19,1 proc. do 2,302 mld zł i przekroczyły rynkowe oczekiwania na poziomie 22,63 mld zł.
Inwestorzy nie docenili jednak wyników i sprzedają jej akcje. PKN traci 1,8 proc. i spada do 108 zł. To już 5. kolejna sesja, gdy akcje tego giganta paliwowego tracą na wartości.
W przyszłym tygodniu wyniki kwartalne spółek już na dobre zdominuje sytuację na GPW. Raporty finansowe opublikuje m.in. Millennium (wtorek), Orange Polska (środa), mBank, GPW, Orbis (czwartek), a także BZ WBK (piątek). Duży wpływ na nastroje wciąż będą też miały wyniki spółek z Wall Street. Opublikuje je m.in. Alphabet (Google), 3M, AMD, GM, McDonald’s. Coca-Cola, Facebook, Ford, Amazon, Dow Chemical, Intel, P&G, UPS, Verizon, Chevron, Exxon Mobil i Merck.

W dalszym ciągu bardzo słabo spisuje się segment małych spółek. Reprezentujący je indeks sWIG80, który osuwa się już od kwietnia, zaliczył dziś prawie 5. miesięczny dołek. Na południe indeks ten prowadzi CFI Holding (-7 proc., po czwartkowym wzroście o 21,1 proc.), Stelmet (-2,8 proc.), Selvita (-2,4 proc.) i Lentex (-2 proc.). Wśród 80. spółek wchodzących w skład indeksu, zaledwie 20 z nich znalazło się „nad kreską”.

W piątek, podobnie jak to miało miejsce również w ostatnich dniach, dużo więcej dzieje się na rynku walutowym, gdzie złoty traci na wartości do głównych walut. Za euro trzeba zapłacić 4,2330 zł, dolar kosztował 3,6350 zł, szwajcarski frank 3,8225 zł, a funt 4,7250 zł. Zwraca uwagę, że złoty zachowuje sie dziś wyraźnie gorzej niż węgierski forint czy czeka korona. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia też wczoraj, ale te różnice nie były aż tak widoczne. To sugeruje, że złotemu lekko zaczyna ciążyć krajowa polityka i spór wokół Sądu Najwyższego.

Mapa rynku, stan na godz. 10:59. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bzwbk, cfi, energa, gpw, kghm, lentex, mBank, Millennium, orangepl, orbis, PGE, SELVITA, stelmet, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR