StockWatch.pl

sWIG80 najwyżej od 5 miesięcy, w tle wyniki spółek i fatalne dane z polskiego przemysłu

Omawiane walory: , , , , , ,

Dobre nastroje w Europie udzielają się rodzimym inwestorom, którzy w piątek kupują akcje, pomimo rozczarowujących danych z polskiego przemysłu. W centrum uwagi są wyniki spółek, ich plany dywidendowe i przyszłe zmiany w indeksach.

Źródło: ATTrader.pl

Indeks sWIG80 rozpoczął marzec od wyznaczenia nowego ponad 5-miesięcznego szczytu. W godzinach południowych wspiął się on do 11.682 pkt. z 11.631 pkt. w czwartek na zamknięciu. od początku roku indeks ten urósł już o 10,5 proc., a od grudniowego minimum ponad 12 proc. Niestety te wzrosty to jedynie korekta wcześniejszych spadków, które tylko pomiędzy styczniem a grudniem 2018 roku obniżyły wartość sWIG80 o 31,2 proc. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że jest jeszcze trochę miejsca na wzrosty. Problemy z ich kontynuacją mogą zacząć się dopiero wyraźnie powyżej 12.000 pkt.

Kliknij, aby powiększyć.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Dużo lepiej niż sWIG80 spisuje się dziś mWIG40. O godzinie 12:52 ten indeks średnich spółek, ciągnięty w górę przede wszystkim przez akcje Millennium (+3,7 proc.), Dino Polska (+2,1 proc.) i Asseco Poland (+2,1 proc.), testował poziom 4.172 pkt., rosnąc o 0,93 proc.

W górę szły również pozostałe indeksy. WIG zyskiwał 0,53 proc. i miał wartość 60.211 pkt., a WIG20 po wzroście o 0,41 proc., testował poziom 2.342 pkt. W tym ostatnim wiodącą rolę odgrywało PZU (+2 proc.) i Santander Bank Polska (+2,4 proc.), podczas gdy mocno ciążył mu spadek akcji PKO BP (-0,6 proc.) i PKN Orlen (-0,9 proc.).

Dino Polska i Play zastąpią Energę i Eurocash w WIG20 >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Ważną informacją są ogłoszone właśnie roszady w głównych indeksach GPW. I tak w przypadku tego najważniejszego, czyli WIG20, akcje Energi i Eurocashu zostaną zastąpione po sesji 15 marca przez Dino Polska i Play. Dla spółek wchodzących oznacza to wzrost pasywnego popytu, natomiast dla opuszczających indeks, nasilenie podaży.

Warto zauważyć, że wzrosty na warszawskiej giełdzie mają miejsce pomimo mocno rozczarowujących danych jakie rano napłynęły z polskiej gospodarki. W lutym indeks PMI dla polskiego przemysłu nieoczekiwanie spadł do 47,6 pkt. z 48,2 pkt., podczas gdy oczekiwano jego stabilizacji na poziomie ze stycznia. Luty był czwartym kolejnym miesiącem, gdy indeks ten pozostaje poniżej granicy 50 pkt., która oddziela rozwój od recesji w tej branży. Sygnalizuje on też gwałtowny spadek nowych zamówień, przy jednoczesnym najszybszym od 20 lat wzroście niesprzedanych towarów.

Wzrosty na GPW korelują natomiast z analogicznym zachowaniem na większości europejskich parkietów (DAX +1 proc.; CAC +0,6 proc.; FTSE +1,3 proc.). To pokazuje, że obecnie to właśnie nastroje na rynkach globalnych w głównej mierze decydują o losach warszawskiej giełdy.

Rynki globalne nie są jednakże jedynym czynnikiem wpływającym na decyzje rodzimych inwestorów. Lokalnie decydują też informacje napływające ze spółek. W ostatnim czasie są to przede wszystkim wyniki finansowe.

W IV kwartale 2018 zysk netto GPW spadł o 2,5 proc. r/r do 38,4 mln zł i był o 1,4 proc. gorszy od prognoz. Podczas gdy przychody obniżyły się o 3,9 proc. do 88,6 mln zł, ale o 1,8 proc. przekroczyły oczekiwania. Inwestorzy ze spokojem przyjęli te wyniki. Akcje GPW drożeją o 1,6 proc. do 40,85 zł, co wpisuje się w bardzo spokojny trend wzrostowy obserwowany już od ponad dwóch miesięcy.

AmRest w 2018 roku wypracował 43,02 mln zł zysku netto (42,87 mln zł rok wcześniej), przy 1,547 mld zł obrotu (1,238 mld zł w 2017). Akcje spółki drożeją o 1 proc. do 41,10 zł.

W ostatnim kwartale ubiegłego roku zysk netto spółki Wasko wzrósł o ponad 29 proc. w skali roku do 8 mln zł, a przychody zanotowały skok o 47,4 proc. do 126 mln zł. Kurs Wasko rośnie dziś o 4,7 proc. do 1,56 zł.

Netia wypracowała w IV kwartale 2018 roku 78,9 mln zł zysku EBITDA, co oznacza spadek o 12,7 proc. w skali roku i wynik o 5,4 proc. gorszy od oczekiwań. Przychody w tym okresie obniżyły się o 5 proc. do 342,5 mln zł, ale były minimalnie wyższe od prognoz. W pierwszej reakcji na wyniki akcje potaniały do 4,86 zł z 4,97 zł wczoraj, ale ostatecznie wróciły do poziomu z czwartku.

Altus TFI w ubiegłym roku odnotował spadek zysku netto o 50,2 proc. r/r do 49,72 mln zł, przy jednoczesnym spadku przychodów o 22,4 proc. do 287,8 mln zł. Akcje tego funduszu tanieją o 4,1 proc. do 3,02 zł.

Zarząd Apatora, który wynikami finansowymi pochwalił się w środę, prognozuje, że w 2019 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży wzrosną do 880-920 mln zł z 844,9 mln zł w 2018 roku, a skonsolidowany zysk netto do 72-75 mln zł z 71,3 mln zł. Zarząd spółki rekomenduje również wypłatę dywidendy w wysokości 1,3 zł brutto za akcję z zysku za 2018 rok (1,20 zł brutto przed rokiem). W tym miejscu warto też przypomnieć, że Apator kontynuuje też rozpoczęty w ubiegłym roku skup akcji własnych. Ma na ten cel przeznaczonych 20 mln zł, a maksymalna akceptowalna cena akcji to 30 zł. Kurs Apatora idzie w górę o 1,5 proc. do 26,40 zł.

Dywidendę planuje wypłacić również Auxilia, wynika z przyjętej właśnie rzez spółkę polityki dywidendowej. Ta notowana na NewConnect, a działająca na rynku odszkodowań firma, wypracowała 1,38 mln zł zysku netto. Jej akcje dziś drożeją o 13,5 proc. do 4,30 zł.

Wyniki i dywidendy to nie jedyne informacje, które w piątek przyciągają uwagę inwestorów. Taką informacją jest również rezygnacja Dariusza Miłka ze stanowiska prezesa CCC, na którym to fotelu najprawdopodobniej zasiądzie Marcin Czyczerski, obecny wiceprezesa ds. finansowych.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ALTUSTFI, Amrest, apator, ccc, gpw, netia, wasko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • WIG20 okopuje się na 2.100 pkt. CCC i Dino Polska gwiazdami sesji

  Pierwszą połowę sesji na GPW zdecydowanie zdominowały doniesienia ze spółek. Podczas gdy szeroki rynek trwa w letargu, aż kipi od emocji na akcjach m.in. CCC, Dino Polska, Libet i Pure Biologics.

 • CCC miało wstępnie 96,9 mln zł zysku netto z dział. kontyn. w II kw. 2019 r.

  Według wstępnych danych, CCC odnotowało 96,9 mln zł skonsolidowanego zysku netto z działalności kontynuowanej w II kw. 2019 r., wobec 240,6 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł odpowiednio: 88,1 mln zł wobec 234,9 mln zł. Mimo dużego regresu r/r, wyniki są lepsze od oczekiwań ekspertów. We wtorek kurs akcji spółki obuwniczej rośnie nawet o blisko 12 proc.

 • We wrześniu na GPW pojawi się indeks WIG-ESG

  Giełda Papierów Wartościowych rozpoczyna publikację indeksu WIG-ESG, w skład którego wejdą spółki z indeksów WIG20 i mWIG40. Wagi spółek w WIG-ESG będą zależeć od liczby akcji w wolnym obrocie skorygowanej o wyniki rankingu ESG przygotowanego przez Sustainalytics i ocenę stosowania zasad ładu korporacyjnego. WIG-ESG będzie instrumentem bazowym dla funduszu pasywnego zarządzanego przez NN Investment Partners TFI.

 • GPW Benchmark szykuje się do przejęcia indeksów i wniosku o przejęcie WIBOR

  GPW Benchmark szykuje się do przejęcia administrowania indeksami giełdowymi od Giełdy Papierów Wartościowych i chce złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zgodę na przejęcie stawek WIBOR i WIBID do końca 2019 r., tak aby administrować nimi od początku przyszłego roku poinformował prezes Zbigniew Minda.

 • We wrześniu na warszawskim parkiecie wystartują kolejne ETF-y

  We wrześniu na warszawskim parkiecie wystartują kolejne ETF-y, czyli relatywnie proste i tanie fundusze inwestycyjne, które są wartym rozważenia sposobem lokowania kapitału na przyszłą emeryturę – ocenia dr Marek Dietl, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak podkreśla, zdywersyfikowany portfel może w długiej perspektywie przynieść znacznie większe zyski niż lokaty bankowe czy inwestycje w nieruchomości.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com