sWIG80 najwyżej od sierpnia 2018 r., wzrosty na T-Bull, DataWalk i Mabionie

Omawiane walory: , , ,
W poniedziałek wydarzeniem dnia okazała się decyzja Ludowego Banku Chin o cięciu jednej z kluczowych stóp procentowych. W Warszawie główne indeksy zakończyły sesję na plusach, a sWIG80 pierwszy raz od wakacji 2018 r. przekroczył barierę 13.000 pkt.
mapa,rynku,gpw

Źródło: ATTrader.pl

Nowy tydzień na warszawskiej giełdzie rozpoczął się od wzrostów. Indeks WIG20 zakończył sesję na poziomie 2.121 pkt., rosnąc o 0,28 proc. w stosunku do piątkowego zamknięcia, WIG wzrósł o 0,32 proc. do 58.080 pkt., mWIG40 o 0,35 proc. do 4.072 pkt., a sWIG80 o 0,83 proc. do 13.040 pkt. Ten ostatni indeks pierwszy raz od wakacji 2018 roku przekroczył barierę 13.000 pkt., zyskując od początku roku już 8,3 proc., od październikowego dołka ponad 15 proc., a od minimum z końca 2018 roku już 25 proc.

Zielony kolor dominował także na zdecydowanej większości europejskich parkietów, a wcześniej na chińskim rynku akcji. Jedynie na Wall Street go zabrakło… bo tamtejszy rynek akcji z uwagi na Dzień Prezydenta w USA jest zamknięty.

Poprawa nastrojów na globalnych rynkach akcji to efekt głębokiej wiary giełdowych graczy w zbawienną moc banków centralnych. Tym razem w moc Ludowego Banku Chin, który obniżył o 10 punktów bazowych do 3,15 proc. jednoroczną stopę pożyczek dla instytucji finansowych i zwiększył płynność. Dla rynków finansowych stało się to ważniejszą informacją niż zaskakująco silne hamowanie wzrostu gospodarczego w Japonii w IV kwartale 2019 (-1,6 proc. kw/kw wobec prognozowanych -0,9 proc. kw/kw) i wpadnięcie tego kraju w techniczną recesję. Było też ważniejsze niż ostrzeżenia Bundesbanku, że epidemia koronawirusa odciśnie swe mocne piętno na wynikach gospodarki Niemiec w I kwartale 2020 roku. Czy wreszcie było ważniejsze niż łącznie 1.775 ofiar śmiertelnych koronawirusa i ponad 71,9 tys. potwierdzonych przypadków.

>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Poniedziałkowy handel na GPW, poza tym, że dominowały wzrosty, był stosunkowo spokojny. To przede wszystkim efekt braku sesji na Wall Street. W gronie blue chipów najmocniej wyróżniły się akcje PGNiG. Podrożały one o 2,5 proc. do 3,672 zł. Pomogły wyniki finansowe. Spółka poinformowała, że w IV kwartale wypracowała 1,57 mld zł zysku EBITDA, co oznacza wynik o 16,3 proc. wyższy niż przed rokiem, ale przede wszystkim o 21,7 proc. wyższy od prognoz analityków.

Najsłabszą spółką w WIG20 było CCC. Akcje obuwniczej spółki potaniały o 3,2 proc. do 96,50 zł, spadając 4. kolejną sesję i korygując tym samym silne wzrostowe odbicie zainicjowane pod koniec stycznia. Układ sił na wykresie sugeruje, że notowania mogą cofnąć się w okolice 95 zł, gdzie ponownie powinien obudzić się popyt.

Dużo więcej działo się na mniejszych spółkach. Kurs akcji T-Bulla wystrzelił o 14 proc. do 20,30 zł, testując poziomy nieoglądane od 4,5 miesiąca, po tym jak spółka poinformowała, że w styczniu zaliczyła łącznie 5,8 mln pobrań swoich gier.

Akcje Mabionu poszybowały w górę o 16,4 proc. do 51,10 zł, wykonując tym samym zwrot z ubiegłotygodniowego dołka, co może zwiastować ciąg dalszy wzrostowej korekty. Spółka wciaż czeka na decyzję w sprawie rejestracji leku MabionCD20 na terytorium USA. Według najnowszych doniesień spółka otrzymała od amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) podsumowanie spotkania w tej sprawie. Zarząd zapowiedział, że przystąpi do analizy otrzymanego dokumentu i zawartych w nim wniosków i wytycznych.

Trzecią gwiazdą sesji była spółka DataWalk. Notowania wzrosły o 13 proc. do 61 zł, wybijając się górą z 2-miesięcznej konsolidacji i testując najwyższe poziomy od listopada. DataWalk pochwalił się dziś podpisaniem umowy z Orlenem, co w ocenie zarządu może otworzyć drogę do kolejnych dużych kontrahentów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ccc, DATAWALK, Mabion, tbull, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Chińska wiosna na giełdach, rosyjski wzrost PGNiG

  Lepsze od prognoz dane makroekonomiczne z Chin tchnęły w giełdy nowego ducha. Na GPW zwyżkują wszystkie indeksy, a gwiazdą sesji jest PGNiG, który liczy na 1,5 mld dolarów ekstra od Gazpromu.

 • EuroRating obniżył rating kredytowy CCC do B+, perspektywa negatywna

  Agencja ratingowa EuroRating obniżyła rating kredytowy nadany spółce CCC S.A. do B+ z BB, podtrzymując negatywną perspektywę ratingu.

 • CCC wstrzymuje spłatę 20 mln zł na rzecz firm faktoringowych

  CCC złoży wnioski o wyrażenie zgody na odroczenie spłat z tytułu zadłużenia finansowego wymagalnego na 23 marca oraz zadłużenia, które stanie się wymagalne w okresie od 23 marca - 22 czerwca 2020 r. W związku z powyższym spółka podjęła decyzję o wstrzymaniu spłaty wymagalnych zobowiązań finansowych w kwocie 20 mln zł, których termin wymagalności przypadał na 23 marca na rzecz dostawców usług faktoringowych.

 • Wiosna zawitała na GPW, potężne wzrosty CCC i Libetu

  Pierwszy dzień (astronomicznej) wiosny przynosi wzrosty na światowych giełdach. Nastroje wspierane są przez nadzieje, że działania banków centralnych i rządów ochronią przed głęboką recesją, a epidemię koronawirusa uda się powstrzymać.

 • W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys

  Stara prawda mówi, że spółki upadają niekoniecznie przez brak zysków, tylko z powodu utraty płynności. Obecna sytuacja związana z pandemią, istotne ograniczenie działalności gospodarczej i przerwanie łańcuchów dostaw może wpędzić wiele firm w spiralę zadłużenia, a nawet doprowadzić do bankructwa. Dziś sprawdzamy, jakie giełdowe spółki mają wystarczająco dużą poduszkę finansową i mają szansę przejść suchą stopą przez największą od lat gospodarczą zawieruchę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR