StockWatch.pl

Technicy grają na dużych spółkach, reszta w odstawkę

Wrzesień miesiącem niepewności. Analiza techniczna ostrzega przed możliwością dużych spadków, czarny scenariusz to WIG20 poniżej 2 tys. pkt. Eksperci podpowiadają, co będzie się działo na rynku i na jakie spółki zwrócić uwagę jeśli ktoś nie może przestać grać.

Zapytaliśmy fachowców od analizy technicznej, na jakie ruchy dużych graczy powinni być przygotowani drobni inwestorzy we wrześniu. Odpowiedzi nie napawają optymizmem, spodziewane są spadki i ostra gra na największych spółkach. Poprosiliśmy więc o ciekawe typy spółek i propozycji było sporo. Wszystkie prezentujemy poniżej. Największą grupę stanowią blue chipy, wśród których znaleźli się: Asseco Poland, Bogdanka, KGHM, Pekao, PGNiG, PKN Orlen i TVN. Mniejsze spółki wymieniane są sporadycznie i raczej koniunkturalnie. Technicy nie zwracają uwagi na niedowartościowanie, które widać w fundamentach. Wolą wstrzymać się do czasu, gdy z rynku zaczną płynąć wyraźniejsze sygnały. Dlatego strategia na wrzesień to skalpowanie na najbardziej płynnych walorach.

Potencjał spadków jest duży z niewielkimi szansami na zarobek

Trend spadkowy jest faktem i nie powinno się zajmować długoterminowo długich pozycji. Trzeba się pogodzić z tym, że rynek się osuwa – tak przynajmniej podpowada analiza techniczna.

– Z technicznego punktu widzenia mamy trend spadkowy. Przełamane zostało dolne ograniczenie długoterminowego kanału wzrostowego. Obserwowane w drugiej połowie sierpnia wzrosty traktuję jako korektę w trendzie spadkowym – ocenia Przemysław Smoliński, analityk DM PKO BP.

Niestety, spadki znowu mogą okazać się dotkliwe, a WIG20 może zanurkować nawet poniżej 1900 pkt.

– Oceniam, że poziom minimalnych spadków, na którym może zatrzymać się WIG20 to 2200 pkt. Kolejny poziom wsparcia to 2020-2040 pkt. Jednak potencjalnie najbardziej prawdopodobny przedział, w którym może zatrzymać się WIG20 to 1880-1950 pkt. Taki scenariusz może zrealizować się do końca roku, a nie wykluczone, że nawet jeszcze we wrześniu – dodaje analityk.

Spółki godne uwagi we wrześniu zdaniem Przemysława Smolińskiego, DM PKO BP:

 • Asseco Poland – kurs spółki nieźle się trzyma. Pierwszym poziomem do którego mogłaby wzrosnąć jest 43,20 zł, a późniejszy ruch mógłby być w okolice 45,40-46,25 zł.
 • Bogdanka – potencjał wzrostów korekcyjnych wyczerpuje się na poziomie 112 zł, jeśli ten poziom zostanie pokonany to nie można wykluczyć podbicia do 120 zł.
 • PGNiG – nie można wykluczyć dalszych wzrostów, nie pojawiły się sygnały końca korekty wzrostowej.

 

Czeka nas co najwyżej boczniak z dużymi zmianami intraday

Bardziej spokojny scenariusz na wrzesień kreśli Krzysztof Borowski z KBC Securities. W jego odczuciu będziemy mieli do czynienia z trendem bocznym z lekką tendencją wzrostową. Jednak możliwe są duże zmiany intraday wartości indeksu.

– WIG20 po ostatniej fali spadkowej tworzy bazę z lekką tendencją wzrostową. Możliwe są próby wybicia powyżej oporów pochodzących od wcześniejszych szczytów: 2433 i 2590 pkt. W wariancie optymistycznym możliwe byłoby dojście indeksu do wcześniejszej bazy – ok. 2700 pkt. Indeks pozostaje powyżej zakręcającej w górę średniej ruchomej 13-sesyjnej. Wsparciem dla indeksu jest szczyt z dnia 17 sierpnia – 2407 pkt. Zniżka poniżej miałaby lekko pesymistyczną wymowę. Najważniejszym poziomem wsparcia w formacji bazy jest dno z 11 sierpnia – 2115 pkt. Spadek poniżej tego poziomu miałby pesymistyczną wymowę z punktu widzenia AT i oznaczał wejście indeksu w kolejną falę silnej zniżki. Proste wskaźniki i oscylatory AT: MACD, Paraboli i Stochastic mają stosunkowo duży potencjał wzrostowy, co potwierdza tezę o formacji bazy z lekką tendencją zwyżkową. Wskaźniki wolumenowe ilustrują napływ środków na rynek akcji. – uważa Krzysztof Borowski.

Jeśli chodzi o konkretne spółki, to wykresy wielu z nich wyglądają bardzo podobnie – po silnej fali spadkowej pojawiło się korekcyjne odbicie w górę.

– Na razie nie ma przesłanek mówiących o ewentualnej zmianie trendu ze spadkowego na wzrostowy w szerszej ramie czasowej, stąd też jest mowa zaledwie o korekcie wzrostowej – podkreśla analityk.

Spółki godne uwagi we wrześniu zdaniem Krzysztofa Borowskiego, KBC Securities:

 • Amrest – duża dynamika zmian z tendencją do pokonania oporu i powrotu do bazy na 73,90 zł, utworzonej przez ostatnią falą spadkową.
 • Asseco Poland – wybicie w górę po przełamaniu oporu na 40 zł (podwójne dno – zasięg do 46,60 zł).
 • Kruszwica – cena odbiła się w górę w formacji V i po dotarciu do bazy sprzed spadku, ponownie zakręciła w górę.
 • Millennium – cena stara się powrócić w okolice sprzed spadku tj. 5,50 zł. KT zmiana trendu podkreślona przez formację objęcia hossy na samym dnie.
 • Kęty – dynamiczne wybicie w górę po silnym spadku. Cena nie dotarła jeszcze do oporu 114,50 zł.
 • KGHM – KT trend wzrostowy – istotny opór to 177 zł.
 • Pekao – dobrze widoczny KT trend wzrostowy. Cena zbliża się do szczytu 149,50 zł.
 • PKN Orlen –cena stara się utworzyć bazę do wybicia w górę.
 • Police – cena bardzo dynamicznie wybiła się w górę i zbliża do kwietniowego szczytu – 15,50 zł.
 • Pragma Faktoring – cena weszła w falę wzrostową zbliżając się do szczytu na poziomie 20,93 zł.
 • Puławy – zatrzymanie pod oporem 106,50 zł.
 • Silvano – kurs powróciła do bazy sprzed wybicia i stara się kontynuować KT trend wzrostowy.
 • Stalexport – cena weszła w KT trend wzrostowy – istotny opór to 1,25 zł.
 • Stalprodukt – po fali spadkowej cena weszła w dynamiczną falę wzrostową (korekta wzrostowa?). Przełamanie oporu na 259 zł jest sygnałem zmiany trendu na KT wzrostowy – powstała też formacja podwójnego dna.
 • Synthos – kurs po fali spadkowej tworzy bazę w t. bocznym.
 • TVN – cena pozostaje w KT trendzie wzrostowym i zbliża się do oporu przy 15,10 zł.
 • Wawel – cena tworzy falę wzrostową – prawe ramię formacji odbiega od klasycznej formacji V.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Amrest, assecopol, bogdanka, kety, kghm, Kruszwica, Millennium, Pekao, PGNiG, PKNOrlen, Police, pragmafa, Pulawy, silvano, Stalprod, Stalprofi, synthos, TVN, Wawel, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt Polimery Police

  Grupa Azoty i Zakłady Chemiczne POLICE podpisały porozumienie dotyczące warunków finansowania equity projektu Polimery z Hyundai Engineering i Korean Overseas Infrastructure & Urban Development Corporation. Koreańczycy zainwestują 130 mln dolarów w projekt w Policach.

 • PKN Orlen i Robert Kubica kończą współpracę z Williams Racing

  PKN Orlen oraz Robert Kubica tylko do końca sezonu będa współpracować z zespołem Rokit Williams Racing. Koncern planuje jednak pozostać w Formule 1 na sezon 2020.

 • Orlen chce mieć docelowo przynajmniej 100 stacji paliw na Słowacji

  Grupa Orlen chce docelowo znaleźć się w pierwszej trójce na rynku detalicznym Słowacji, co oznacza, że powinna posiadać co najmniej 100 stacji paliw w tym kraju, poinformował prezes Unipetrolu - spółki w 100 proc. zależnej od PKN Orlen - Tomasz Wiatrak.

 • LPP i KGHM mocno w górę, ale to ECB zdecyduje o losach sesji

  Mocne wzrosty LPP, KGHM i Play to za mało, żeby pociągnąć indeksy w górę. Inwestorzy są ostrożni przed posiedzeniem ECB i realizują zyski z ostatnich dni. Nikt nie ma bowiem dziś wątpliwości, że to właśnie od decyzji ECB będzie zależało, jakim wynikiem zakończy się czwartkowa sesja w Warszawie i innych europejskich parkietach.

 • PGNiG wygrało z Gazpromem spór o gazociąg Opal

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał dziś korzystny dla Polski wyrok ws. korzystania przez Gazprom z gazociągu OPAL - uchylił decyzję Komisji Europejskiej dającą rosyjskiemu koncernowi prawo korzystania z gazociągu w 100 proc., podało Ministerstwo Energii.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR