To będzie wyjątkowo gorący lipiec na giełdach, w grze m.in. Vistal, Ropczyce i Helio

Omawiane walory: , ,

Kalendarz ważnych wydarzeń i publikacji makroekonomicznych pęka w szwach. W tym tygodniu emocje nie ominą też giełdy w Warszawie, gdzie dziś, w oczekiwaniu na sygnały z Fedu, w statystykach królują przede wszystkim mniejsze spółki. 

Źródło: ATTrader.pl

O godzinie 11:46 indeks WIG20 miał wartość 2.343 pkt. (+0,05 proc.), WIG testował poziom 60.664 pkt. (+0,06 proc.), mWIG40 4.123 pkt. (+0,17 proc.), a sWIG80 11.836 pkt. (-0,27 proc.). W indeksie dużych spółek kolejny już raz pozytywnie wyróżnia się Orange Polska (+2,3 proc.), Cyfrowy Polsat (+1,6 proc.) i Play (+1 proc.). Po czerwonej stronie znalazł się Lotos (-1,9 proc.) i PGNiG (-1,2 proc.), ale w dziennych statystykach tak naprawdę brylują spółki mniejsze.

Kurs Helio rośnie o 5,85 proc. do 9,95 zł, po dwóch dniach realizacji zysków, gdy inwestorzy korygowali jego wystrzał środowy o 21,3 proc. do 9,95 zł. Takie zachowanie sugeruje, że inwestorzy liczą na podwyższenie ceny w wezwaniu ogłoszonym przez Helio i Leszka Wąsowicza z obecnych 9 zł.

Notowania Vistalu Gdynia idą w górę o 13,3 proc. do 2,30 zł, po tym jak spółka zawarła umowę restrukturyzacyjną z zarządcą masy sanacyjnej oraz trzema bankami, „określającą warunki uczestnictwa banków w zgromadzeniu wierzycieli w celu głosowania nad układem w ramach postępowania sanacyjnego spółki”.

Dalej dna szuka kurs Ropczyc, spadając dziś o 6,4 proc. do 24,70 zł i testując najniższe poziomy od ponad roku. Od marcowego szczytu kurs spadł o 35,7 proc. Dziś zwracają uwagę większe niż zwykle obroty na akcjach spółki, co być może jest pierwszym sygnałem zbliżającego się przesilenia.

Drugą kolejną sesję drożeją akcje Plaza Centers. Dziś trzeba za nie zapłacić 2,80 zł, czyli o 15,7 proc. więcej niż w piątek, gdy podrożały o 42,3 proc. Niestety dużym problemem jest płynność, a raczej jej brak. Do południa obroty były wręcz śladowe.

Sezon na dywidendy

RAPORT: 12 hojnych spółek na dywidendowe żniwa w lipcu >>> KLIKNIJ

Dziś pierwszy raz bez dywidendy w wysokości 0,75 zł na jedną akcję notowane są akcje Bogdanki. Akcje kopalni z Lublina tanieją dziś o 0,6 proc. do 34,50 zł. To nie będzie jedyny taki przypadek w tym tygodniu. Jutro m.in. pierwszy raz bez dywidendy będzie notowane Pekao (6,60 zł), CDA (0,50 zł) i Famur (0,53 zł). W kolejnych dniach będzie to jeszcze m.in. Delko (o,42 zł) i Agora (0,50 zł). Dywidendowy kalendarz na ten tydzień jest jednak znacznie bogatszy. Środki z dywidendy trafią do portfeli akcjonariuszy (którzy wcześniej nabyli do niej prawo) takich spółek jak Unibep, Kruk, PKP Cargo, Atal, Mobruk, Sanok i Inter Cars.

Rynkowy rozkład jazdy na lipiec

Ten tydzień przede wszystkim jednak zapowiada się niezwykle emocjonująco na rynkach globalnych. I to wszystkich. Nie tylko na giełdach. Wszystko za sprawą środowej publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, środowo-czwartkowego wystąpienia szefa Fed Jerome Powella w Kongresie, gdzie na forum dwóch komisji zaprezentuje półroczny raport nt. polityki monetarnej, a także za sprawą czerwcowych danych o inflacji konsumenckiej i producenckiej w USA. To wszystko będzie przez inwestorów analizowane w kontekście przyszłych obniżek stóp procentowych przez Fed. Obniżek, na które szanse nieco zmniejszyły się po piątkowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Przypomnijmy, że w czerwcu zatrudnienie w sektorze pozarolniczym nieoczekiwanie wzrosło o 224 tys., znacząco przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 160 tys., co niektórzy skwitowali stwierdzeniem o „odwołanej recesji w USA”. Tymczasem mniejsze szanse na cięcie stóp przez Fed, co napędzało wzrosty na giełdach po majowej przecenie, mogłoby sprowokować realizację zysków. Nie tylko na Wall Street, ale przede wszystkim na rynkach wschodzących, którym dodatkowo ciąży umocnienie dolara.

Pomimo, że mamy wakacje, to emocje nie wygasną na globalnych giełdach wraz z końcem tygodnia. Wręcz przeciwnie, wciąż będą utrzymywane na bardzo wysokim poziomie. Wówczas na drugi plan zejdą dane makroekonomiczne, żeby ich miejsce mogły zająć wyniki spółek. Za tydzień na dobre startuje kolejny sezon publikacji wyników na Wall Street. Raporty będą publikować przede wszystkim ogromne banki z Goldman Sachs na czele, ale też Alcoa, Johnson & Johnson, Honeywell, czy American Express. I tak już do końca lipca. Jeżeli dodamy do tego jeszcze posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego (25 lipca) i amerykańskiej Rezerwy Federalnej (31 lipca), które to banki są o krok od poluzowania polityki monetarnej, to z całą pewnością można powiedzieć, że w tym roku lipiec zapowiada się naprawdę ciekawie na światowych giełdach. Inwestorzy raczej nie będą się nudzić.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT helio, ropczyce, vistal, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • ZM Ropczyce: Dywidenda wyniesie ostatecznie 1 zł na akcję

  Uczestnicy Programu Motywacyjnego w Zakładach Magnezytowych "ROPCZYCE" nieodpłatne nabyli w ramach realizacji pierwszej transzy programu łącznie 153.676 akcji spółki. Obecnie spółka posiada 1.753.331 akcji własnych, które nie biorą udziału w dywidendzie, w związku z tym liczba wszystkich akcji, które są uprawnione do udziału w dywidendzie wynosi 4.506.303, a wartość dywidendy przypadająca na jedną akcję to 1 zł.

 • Vistal Gdynia miał 254,32 mln zł zysku netto w 2019 r.

  VISTAL Gdynia w restrukturyzacji odnotował 254,32 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w 2019 r. wobec 49,75 mln zł straty rok wcześniej.

 • Pekao najsłabsze w całym WIG20, gorąco na PlayWay i Enter Air

  Rezygnacja kierownictwa Pekao i spodziewane zmiany w PZU ciągną w dół WIG20 sprawiając, że ponownie plasuje się on w europejskim ogonie. Honoru giełdy bronią małe i średnie spółki. Po wynikach mocne wzrosty notują kursy akcji PlayWay i Enter Air.

 • Wierzyciele Vistalu przyjęli układ

  Zgromadzenie wierzycieli VISTALu Gdynia przyjęło układ o treści zgodnej ze zmianą propozycji układowych przedstawionych na zgromadzeniu. Kurs akcji producenta konstrukcji stalowych rośnie dziś o ponad 8 proc.

 • Vistal Gdynia ma umowę z bankami ws. głosowania wierzycieli nad układem

  VISTAL Gdynia zawarł umowę restrukturyzacyjną z zarządcą masy sanacyjnej oraz Bankiem BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska i ING Bankiem Śląskim określającą warunki uczestnictwa banków w zgromadzeniu wierzycieli w celu głosowania nad układem w ramach postępowania sanacyjnego spółki.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR