12 hojnych spółek na dywidendowe żniwa w lipcu

Inwestorzy już mogą zakasać rękawy, bo na GPW ruszają prawdziwe żniwa. Do zebrania jest 55 dywidend ze spółek notowanych na rynku głównym i NewConnect. W najgorętszym okresie w całym roku nie zabraknie też ofert z dwucyfrową stopą dywidendy.

Pierwsza połowa lata to jak co roku najgorętszy okres dzielenia zysków. Nie tylko pod względem liczby spółek, ale także z uwagi na wysokość kwot. Co roku suma płaconych w lipcu dywidend liczona jest w miliardach złotych. W tym roku tylko cztery największe spółki – PKO BP, Pekao, PGNiG i Orlen – wnoszą do lipcowej puli ponad 5,5 mld zł. To ponad 40 proc. tego, co mają wypłacić wszystkie spółki z prestiżowego indeksu WIG20.

Już 1 lipca dzień ustalenia prawa do zysku wypada w aż ośmiu spółkach. To oznacza, że piątek jest dla nich pierwszym dniem notowań bez dywidendy (tzw. odcięcie). Na starcie lipca najwyższą stawkę płaci Archicom, który do podziału przygotował blisko 30 mln zł, co daje 1,15 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 7,5 proc. Akcjonariusze długo nie będą musieli czekać na pieniądze, bo termin wypłaty przypada 8 lipca. W ubiegłym roku deweloper mieszkaniowy wypłacił jeszcze więcej, bo aż 42,25 mln zł, co dało stawkę 1,65 zł na akcję i stopę dywidendy na poziomie 10 proc.

Drugiego dnia lipca moment ustalenia prawa do zysku wypada w pięciu kolejnych spółkach. Tu pod względem stopy dywidendy wyróżnia się Atende. Firma informatyczna w ramach ósmej w swojej historii wypłaty podzieli blisko 8 mln zł. Na każdą akcję przypadnie po 0,22 zł (stopa 5,85 proc.). W ubiegłym roku Atende płaciło identyczną stawkę. Warto jednak zaznaczyć, że we wcześniejszych latach spółka systematycznie zwiększała skalę dywidendy.

Zobacz aktualne kalendarium dywidendowe spółek notowanych na GPW >>> KLIKNIJ

Groszem hojnie sypnie także Mangata Holding. Jedna z największych korporacji w branży metalowej w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej 3 lipca ustali prawo do wypłaty 4,50 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę w okolicach 5,8 proc. Warto dodać, że będzie to trzecia z rzędu dywidenda Mangaty o stopie powyżej 5 proc. Prawdziwą lipcową gratką jest jednak dywidenda Pragma Faktoring. Spółka działająca na rynku obrotu wierzytelnościami co prawda nie grzeszy regularnością wypłat, ale jeśli już płaci, to sowicie. W tym roku akcjonariusze otrzymają 1,50 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę na poziomie 10,4 proc.

W kolejnych dniach na pierwszy plan wysuną się spółki z NewConnect. Dywidenda o ponad 5-proc. stopie szykuje się w Biofactory i CDA. W wypadku pierwszej spółki poważnym mankamentem jest dramatycznie niska płynność akcji. Według statystyk serwisu ATTrader.pl, na akcjach Biofactory w ostatnim miesiącu zawierano średnio 3 transakcje przy obrocie na sesji na poziomie 2,3 tys. zł. W wypadku CDA głównym mankamentem są przede wszystkim pirackie konotacje serwisu, które dały o sobie znać jeszcze przed debiutem debiutem spółki na NewConnect.

Imponująco wysoką dywidendę wypłaci w tym roku Famur. Producent maszyn początkowo rekomendował wypłatę 0,36 zł na akcję, ale ostatecznie główny akcjonariusz – TDJ Equity I – podbił stawkę do 0,53 zł na akcję, zmuszając tym samym spółkę do sięgnięcia po zaskórniaki, czyli środki odłożone z zysków osiągniętych w poprzednich latach. Stawka 0,53 zł przy obecnym kursie akcji daje stopę 10,35 proc. Famur sporadycznie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami. Tegoroczna dywidenda będzie czwartą w trzynastoletniej historii spółki.

Gigantyczną dywidendę podzieli Pekao. Bank z żubrem w logo wypłaci 1,73 mld zł, czyli 6,60 zł na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 5,86 proc., co jest najwyższym wskaźnikiem w całej branży bankowej. Akcjonariusze na gotówkę długo nie będą musieli czekać, bo termin wypłaty ustalono na 30 lipca.

W drugiej połowie lipca wysokością stopy dywidendy wyróżniają się GPW i Kruszwica. Operator warszawskiej giełdy w tym roku płaci 3,18 zł na akcję, co przy obecnym kursie akcji daje stopę 7,6 proc. Lipcową listę zamyka Kruszwica, która oferuje 2,56 zł na akcję (stopa 5,7 proc.).

Spółki z najwyższą stopą dywidendy w lipcu

Spółka Dyw. na akcję DY (wg kursu z 26 czerwca) Dzień dywidendy Dzień wypłaty
Archicom 1,15 zł 7,47 proc. 1 lipca 8 lipca
Atende 0,22 zł 5,85 proc. 2 lipca 18 lipca
Mangata Holding 4,50 zł 5,77 proc. 3 lipca 31 lipca
Pragma Faktoring 1,50 zł 10,42 proc. 3 lipca 10 lipca
Quantum Software 0,83 zł 5,25 proc. 4 lipca 25 lipca
Biofactory 0,13 zł 5,16 proc. 5 lipca 27 sierpnia
CDA 0,50 zł 5,62 proc. 10 lipca 17 lipca
Famur 0,53 zł 10,35 proc. 10 lipca 22 lipca
Pekao 6,60 zł 5,86 proc. 10 lipca 30 lipca
Delko 0,42 zł 5,22 proc. 11 lipca 31 lipca
GPW 3,18 zł 7,61 proc. 19 lipca 2 sierpnia
Kruszwica 2,56 zł 5,7 proc. 19 lipca 6 sieprnia
>> Analizy techniczne i fundamentalne na życzenie abonentów >> Sprawdź co jeszcze zyskujesz w strefie premium StockWatch.pl

Kwestią otwartą pozostaje opcja szczodrej dywidendy Biura Inwestycji Kapitałowych. Środowe walne, na którym miała być głosowana wypłata całego zysku za 2018 oraz części środków zgromadzonych na kapitale zapasowym z lat 2014-2017, zostało przerwane. Obrady mają ruszyć ponownie dopiero 25 lipca. Stawką jest 2 zł na akcję, co przy obecnym kursie daje stopę dywidendy w okolicach 10,5 proc.

Kalendarium dywidend StockWatch.pl

Sezon na dywidendy trwa w najlepsze. Co tydzień po kilka-kilkanaście spółek ustala prawo do zysku. Aby nie przeoczyć ważnego terminu lub ciekawej oferty, albo zwyczajnie ułatwić sobie poszukiwania odpowiedniej dywidendy, warto skorzystać z Kalendarium dywidend StockWatch.pl. W jednym miejscu możemy posortować i porównać wszystkie oferty pod względem wysokości stawki na akcję, stopy dywidendy czy terminu ustalenia prawa do zysku.

Dzięki Kalendarium dywidend StockWatch.pl możesz bez problemu posortować i porównać wszystkie dywidendy pod względem wysokości stawki na akcję, stopy czy terminu ustalenia prawa do zysku.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT archicom, atende, bik, BIOFACTOR, CDA, delko, Famur, gpw, Kruszwica, Mangata, Pekao, pragmafa, quantum, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR