Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Tylko WIG20 korzysta z okazji do odbicia. Budimex i Play pogłębiają spadki

Opublikowano: 2018-07-12 13:47:01

Omawiane walory: , ,

W Warszawie z lekkiej poprawy nastrojów na światowych giełdach korzystają jedynie blue chipy, których indeks po południu rośnie o 0,6 proc. Dużo gorzej radzą sobie segmenty małych i średnich spółek, gdzie dominuje kolor czerwony. Zbliżający się sezon wyników kwartalnych w Warszawie nie zapowiada rychłej poprawy.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Z wojnami handlowymi, i ich wpływem na nastroje na światowych giełdach, jest trochę tak, jak ze Złotym Pociągiem. Ten temat co jakiś czas wraca, żeby za chwilę zniknąć. Jeszcze wczoraj perspektywa nałożenia przez USA ceł na chińskie towary o wartości 200 mld USD zmroziła inwestorów. Dziś natomiast cisza. Przebywający na szczycie NATO Trump zajął się… wojną ze swoimi sojusznikami. W temacie ceł zapadła więc cisza. Rynki uznały, że brak wiadomości to dobra wiadomość. I się ucieszyły.

Nastroje na azjatyckich parkietach poprawiły się. Poprawa widoczna jest też w Europie. Odbijają surowce. Kontrakty na amerykańskie indeksy są notowane na plusach. Tym ostatnim akurat trudno się dziwić. W krótkim terminie polityka Trumpa oznacza wsparcie dla gospodarki USA i dla amerykańskich spółek. Ponadto, startujący jutro sezon wyników na Wall Street, też zachęca do kupna akcji.

Niewielka poprawa nastrojów ma miejsce na giełdzie w Warszawie. Podobnie jak w przypadku 80 proc. impulsów „importowanych” ze świata, dotyczy to przede wszystkich największych spółek. O godzinie 13:30 indeks WIG20 rósł o 0,6 proc. do 2.167 pkt., stabilizując się wcześniej przez większość czasu na poziomie +0,3 proc. W tym samym czasie mWIG40 spadał o 0,1 proc. i miał wartość 4199,2 pkt. Indeks sWIG80 natomiast tracił 0,3 proc., cofając się do 12.644,5 pkt.

Jest szansa, że w drugiej części sesji nastroje nieco się poprawią. Takie oczekiwania można budować patrząc na notowania amerykańskich indeksów. Ta poprawa jednak nie będzie duża. I w dalszym ciągu powinna dotyczyć tylko dużych spółek.

W indeksie WIG20 w południe drożały akcje 16 spółek, podczas gdy 4 taniały. Zyskiwał m.in. KGHM (+1,1 proc.), który wczoraj mocno stracił na wartości w ślad za przeceną na rynku miedzi. O ponad 2 proc. drożały walory Cyfrowego Polsatu, domykając lukę bessy z czerwca, co może im dać przepustkę do dalszych wzrostów. Liderem spadków był Eurocash. Jego akcje taniały o 2 proc. do 19,90 zł, wracając do poziomów z końca 2011 roku.

Na szerokim rynku wciąż głośne są echa rozczarowujących wyników Budimeksu za II kwartał 2018 roku (spadek zysku o 41 proc. r/r). Po tym jak w środę akcje tej spółki zostały przecenione o 7,8 proc., dziś spadają o 5,7 proc. do 115,60 zł i są najtańsze od 3,5 roku. Wyniki Budimeksu rzutują na cały sektor budowlany, który obok sektora chemicznego i farmaceutycznego, dziś najgorzej radzi sobie na giełdzie. Indeks WIG Budownictwo spada o 1,7 proc. i znajduje się na poziomach z końca 2014 roku. Od szczytu z 2017 roku stracił on już ponad 45 proc.

Niezmiennie fatalnie spisuje się Play. Akcje operatora komórkowego, po tym jak wiarę w niego stracili nawet analitycy, spadają o 1,7 proc. do 21,18 zł. Nie tylko są one najtańsze w historii, ale też zaliczają 14-kolejną sesję spadków!

Łącznie w połowie czwartkowych notowań taniały akcje 37 proc. notowanych w Warszawie firm, podczas gdy walory 31 proc. drożały. W tej drugiej grupie znalazł się m.in. Bank Millennium. Jego notowania idą w górę o 1,8 proc. do 7,89 zł. Puls Biznesu poinformował, że bank prowadzi due diligance w Eurobanku. Impuls do wzrostów jest jednak wątpliwej jakości. Historia uczy bowiem, że w większości przypadków akcje spółki przejmującej tracą na wartości w krótkim terminie.

Pomimo zwyżki WIG20, nastroje w Warszawie są słabe. Zbliżający się dużymi krokami sezon publikacji wyników kwartalnych na GPW ten pesymizm dodatkowo pogarsza. Jedną nadzieją na trwalszą poprawę nastrojów daje Wall Street. Pytanie tylko, czy ta nadzieja nie okaże się płonna? Obawiam się, że niestety tak będzie.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

    - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
    - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
    - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
    - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o budimex, Millennium, play)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku