Wiadomości StockWatch.pl
AD.bx ad0c
RSS

Typy inwestycyjne maklerów mBanku na czerwiec

Opublikowano: 2016-06-09 10:23:48

DM mBank w cyklicznym raporcie przedstawił prognozy na czerwiec na rynku akcji. Biuro szuka ciekawych obiektów inwestycyjnych wśród spółek z branż: paliwowej, przemysłowej, TMT, budowlanej i energetycznej.

Analitycy DM mBanku w comiesięcznym raporcie przedstawili swoje oczekiwania na ten miesiąc. Na globalnym rynku uwaga inwestorów będzie skupiona na referendum w Wielkiej Brytanii. W kraju z uwagą będzie śledzony sektor finansowy, szczególnie pod kątem ewentualnego przewalutowania kredytów we frankach szwajcarskich. Zdaniem biura, prace nad ustawą będą dalej odstraszać inwestorów od polskiego sektora bankowego, natomiast kursy akcji banków zagranicznych powinny zachowywać się lepiej dzięki dobrym wynikom I kwartału 2016 r.

W międzyczasie rośnie cena ropy, a analitycy przewidują, że tendencję będzie podtrzymywać spadająca produkcja w USA i spekulacje o przyszłym porozumieniu OPEC. Dlatego w sektorze paliwowym broker preferuje akcje PGNiG, licząc na podwyżkę dywidendy na WZA. Losy zysku za 2015 rok rozstrzygną się na walnym 28 czerwca. Tegoroczna propozycja 0,18 zł na akcję jest niższa od prognoz części rynkowych ekspertów oraz o 10 proc. skromniejsza od ubiegłorocznej.

Ciekawie może zrobić się też w zdołowanej energetyce. Ceny energii na rynku niemieckim rosną napędzane surowcami i CO2, co jak podkreślają autorzy raportu stanowi bardzo dobrą informację dla CEZ – podtrzymano rekomendację kupuj. Perspektywa korzystnych zmian regulacyjnych powinna też poprawiać sentyment do polskich spółek, w szczególności Tauronu, ZE PAK i PGE. Równie ciekawe tendencje widzi biuro w sektorze przemysłowym.

– Statystycznie wyniki za I kwartał 2016 r. w spółkach przemysłowych były najlepsze od około roku pod względem poprawy rezultatów (69 proc. przedstawiło wyniki lepsze r/r) oraz generowanych pozytywnych zaskoczeń (56 proc. wyników lepszych od naszych oczekiwań). Według nas najlepsze perspektywy do wzrostu posiadają Amica, Alumetal, Elemental, Grajewo, Tarczyński, Vistal, Uniwheels. Unikalibyśmy akcji Forte oraz Kruszwicy. – czytamy w raporcie DM mBanku.

Są też typy w sektorze mediów i telekomunikacji. Analitycy liczą w czerwcu na wzrost notowań Netii pod warunkiem uchwalenia wysokiej dywidendy na zbliżającym się WZA. Podtrzymano też pozytywne podejście do Orange Polska, które w przeciwieństwie do Cyfrowego Polsatu wypłaci dywidendę za 2015 r. i ma lepszą sytuację bilansową. W sektorze mediowym faworytem jest Wirtualna Polska, a wśród spółek IT Asseco Business Solutions.

W sektorze budowalnym zwrócono natomiast uwagę, że trwający marazm w przetargach publicznych generuje ryzyko dla wyników spółek w 2017 r. Nie dotyczy to jednak Budimeksu oraz Unibepu, których portfele zamówień na przyszły rok są silne.

– Obawy o następstwa programu Mieszkanie+ oraz ustawy o obrocie gruntami rolnymi są w naszej ocenie przedwczesne. Majową korektę wykorzystalibyśmy do zwiększenia udziału w sektorze. Na początku lipca liczymy na dobre dane o sprzedaży mieszkań w II kwartale – wskazuje biuro. 

Broker nie ma natomiast wygórowanych oczekiwań wobec sektora wydobywczego i handlowego. W tym pierwszym słabe odczyty PMI potwierdzają utrzymywanie się negatywnego impetu w światowej gospodarce, co będzie dalej cisnąć ceny surowców. W handlu wyniki większości spółek z sektora odzieżowego i obuwniczego w I kwartale 2016 r. były słabe ze względu na niską sprzedaż zrealizowaną w marcu. W czerwcu – zdaniem biura – jednym z ważniejszych zdarzeń będą postępy prac związanych z wdrożeniem podatku handlowego.

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

  - analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,
  - moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,
  - aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,
  - narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ (o Alumetal, amica, ASSECOBS, budimex, CEZ, Elemental, grajewo, netia, orangepl, PGE, PGNiG, tarczynski, TAURONPE, unibep, Uniwhels, vistal, Wirtualna, zepak)

 • Gorąco na LiveChacie, Kruku i energetyce, w tle szczyt G20 i Fed

  Sektor energetyczny kontynuuje wzrostowe odbicie na GPW, LiveChat rośnie po wynikach, notowania Altusa uginają się pod ciężarem kary nałożonej przez KNF, a to wszystko podane jest w wakacyjnym sosie. 

 • W oczekiwaniu na G20

  Na rynku inwestorzy wyczekują szczytu G20, który rozpocznie się już w najbliższy piątek. Tymczasem prezydent D. Trump nakłada kolejne sankcje na Iran, które potencjalnie zwiększają prawdopodobieństwo wybuchu otwartego konfliktu na Bliskim Wschodzie.

 • Giełdy wstrzymują oddech przed szczytem G20, w grze Lotos i Tauron

  Po tym jak Wall Street wstrzymało oddech przed zbliżającym się szczytem G20, podobnie zrobiły też inne giełdy. W tym GPW. Wtorkowa sesja upływa pod znakiem niewielkiej realizacji zysków. Słabo radzi sobie Lotos, pozytywnie wyróżnia się za to Tauron i PGE.

 • Unibep wybuduje mieszkania w Norwegii za ok. 72,7 mln zł

  UNIBEP podpisał umowę na realizację budynków mieszkalnych w technologii modułowej w Jessheim w Norwegii. Wartość kontraktu stanowi równowartość ok. 72,7 mln zł.

 • PGNiG planuje realizacje 20 kolejnych odwiertów w obszarze złoża Przemyśl

  Spółka złożyła wniosek w sprawie odnowienia koncesji na największe w Polsce złoże gazu Przemyśl i spodziewa się pozytywnej decyzji "w krótkim czasie". Firma zapowiada również rozpoczęcie prac "w terenie" w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) we wrześniu tego roku.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa PayU tradingview Szukam-Inwestora.com

Polub stronę na Facebooku