Ursus miał 1,47 mln zł straty netto, 2,49 mln zł EBIT w I kw. 2018 r.

Omawiane walory:

Ursus odnotował 1,47 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2018 r. wobec 3,61 mln zł zysku rok wcześniej.

(Fot. fb/Ursus)

Zysk operacyjny Ursusa wyniósł 2,49 mln zł wobec 6,47 mln zł zysku rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 43,51 mln zł w I kw. 2018 r. wobec 72,28 mln zł rok wcześniej.

Ursus podał, że sprzedaż krajowa wyniosła 29.562 tys. zł, co stanowiło spadek o 11 proc., natomiast sprzedaż eksportowa wyniosła 13.948 tys. zł i tym samym obniżyła się o 64 proc. w stosunku do I kwartału 2017 r.

– Pozytywny wpływ na zysk na działalności operacyjnej grupy miało obniżenie kosztów sprzedaży (o 25 proc. r/r), natomiast negatywny wpływ miało zwiększenie kosztów ogólnego zarządu grupy (o 7 proc. r/r) spowodowane wzrostem tej pozycji w spółkach zależnych Grupy Ursus tj. spółce Ursus Bus SA oraz Ursus Dystrybucja sp. z o.o. Negatywny wpływ na wynik netto grupy w I kwartale 2018 r. miał wzrost kosztów finansowych o 1.912 tys. zł r/r. Wzrost kosztów finansowych spowodowany jest zwiększeniem zaangażowania kapitału obcego w spółkach zależnych oraz niekorzystną relacją kursu dolara amerykańskiego w stosunku do złotego, której skutkiem było naliczenie znaczących różnic kursowych – czytamy w raporcie.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

Ponadto wpływ na wynik finansowy grupy ma spadek przychodów finansowych o 1.034 tys. zł w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim. Jest to efekt rozliczenia przez spółkę dominującą w I kwartale 2017 r. szeregu terminowych transakcji walutowych typu forward. W 2018 r. Spółka nie korzystała z instrumentów pochodnych, a ich rozliczenie nie miało wpływu na wyniki osiągane przez spółkę.

W ujęciu jednostkowym strata netto w I kw. 2018 r. wyniosła 2,23 mln zł wobec 4,58 mln zł zysku rok wcześniej.

Ursus specjalizuje się w produkcji i sprzedaży maszyn i urządzeń przeznaczonych dla rolnictwa. W 2011 r. spółka Ursus połączyła siły z innym rodzimym producentem maszyn dla rolnictwa – spółką Pol-Mot Warfama. Władze spółki zadecydowały o przeniesieniu produkcji ciągników do Lublina oraz rozszerzeniu zakresu asortymentowego produkowanych wyrobów.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR