W Orbisie szykuje się gigantyczna dywidenda zaliczkowa

Omawiane walory:

Październikowe walne Orbisu zapowiada się arcyciekawie i to nie tylko ze względu na głosowanie nad sprzedażą części biznesu wartej 1,2 mld zł. Główny akcjonariusz spółki uzupełnił porządek obrad o projekt uchwały ws. wypłaty zaliczki na poczet dywidendy w kwocie 850 mln zł.

orbis,dywidenda,zaliczkowa,accor

18 października akcjonariusze Orbisu będą głosować nad propozycją przeznaczenia 850 mln zł na dywidendę zaliczkową.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Orbisu odbędzie się 18 października. To będzie szczególne walne, ponieważ podczas spotkania inwestorzy zdecydują o sprzedaży Accorowi całej hotelowej działalności serwisowej (tzw. light asset business), prowadzonej bezpośrednio w Polsce przez tzw. Departament Usług oraz pośrednio przez jego poszczególne spółki zależne na Węgrzech, w Rumunii, Czechach i na Litwie. Wartość transakcji ustalono na 1.218,4 mln zł.

– Celem sprzedaży całej Działalności Serwisowej, w tym Departamentu Usług, jest umożliwienie spółce i jej spółkom zależnym skoncentrowania strategii i działalności operacyjnej na części nieruchomościowej, która jest z powodzeniem rozwijana poprzez różne procesy inwestycyjne: rozwój organiczny, nabywanie i modernizacje istniejących budynków oraz budowę nowych obiektów, co stanowi podstawę rozwoju działalności hotelarskiej – czytamy w projekcie odrębnej uchwały.

Drugim ważnym punktem będzie głosowanie nad projektem uchwały ws. utworzenia kapitału rezerwowego z przeznaczeniem na wypłatę zaliczki na poczet dywidendy w kwocie 850 mln zł. Zgodnie z projektem, ostateczną decyzję w kwestii terminu i wysokości dywidendy ma podjąć zarząd spółki, przy uwzględnieniu potrzeb finansowych oraz innych okoliczności, które uzna za istotne. Wypłatę będzie musiała zatwierdzić jeszcze rada nadzorcza spółki.

Wypłata maksymalnej stawki, czyli 850 mln zł, daje stawkę ok. 18,45 zł na akcję. Przy obecnym kursie (100,50 zł) daje to stopę dywidendy w okolicach 18,4 proc. Do kieszeni Accoru, czyli głównego akcjonariusza Orbisu, wróciłoby blisko 730 mln zł.

Warto też zaznaczyć, że tak wysoka dywidenda będzie miała charakter jednorazowy, bo środki mają pochodzić ze sprzedaży części serwisowej biznesu. Podobna transakcja w przyszłości już się nie powtórzy.

Wypłata zaliczki i to w takim rozmiarze to spora niespodzianka. Dotychczas Orbis wypłacał regularnie między 1,40 zł a 1,60 zł, czyli 65-74 mln zł. Co więcej, w tym roku spółka zrezygnowała z wypłaty. To była pierwsza taka decyzja od 2011 r. Zarząd tłumaczył decyzję zmianami strukturalnymi i potrzebą skupienia się na rozwoju nieruchomości hotelowych.

Grupa Orbis jest największym operatorem hotelowym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r. W czwartek na zamknięciu sesji jedną akcję Orbisu wyceniono na 100,50 zł, a całą grupę na 4,63 mld zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT orbis, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR