Wakacje na GPW, duże wymiany na KGHM, silne odbicie Sygnity

W piątek na giełdzie w Warszawie panują typowo wakacyjne nastroje. Inwestorzy czekają na popołudniowe dane z USA. Nieco więcej dzieje się na spółkach z giełdowej drugiej i trzeciej ligi. Jednak i tu ciekawych historii jest jak na lekarstwo.

Ostatnie dni to okres spadku zmienności na warszawskiej giełdzie. Indeks WIG20 oscyluje wokół okrągłego poziomu 2300 pkt., podczas gdy reprezentujący szeroki rynek indeks WIG pozostaje blisko poziomu 61000 pkt. Po wcześniejszych spadkach podobna stabilizacja ma miejsce również w przypadku indeksów mWIG40 i sWIG80.

Pierwsza połowa piątkowego handlu w Warszawie upływa pod znakiem niewielkich spadków wszystkich indeksów, co doskonale koreluje z zachowaniem pozostałych europejskich parkietów, gdzie za wyjątkiem spadającej o 2 proc. giełdy w Moskwie (m.in. efekt taniejącej ropy), wahania indeksów zawierają się w przedziale od -0,5 proc. do +0,3 proc. W tym indeksy DAX i FTSE tracą po niespełna 0,1 proc., a CAC i BUX po 0,2 proc.

Po dwóch godzinach handlu, z grupy największych spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, kursy zaledwie 6. z nich rosły, podczas gdy pozostałych spadały. W tej grupie ponad jednoprocentowe wzrosty były udziałem firm Tauron Polska Energia (+1,1 proc.) i LPP (+1,1 proc.). Gronu spadkowiczów przewodziły zaś akcje KGHM (-1,9 proc.) i Cyfrowego Polsatu (-1,4 proc.).

Akcje KGHM były też najbardziej handlowane w dniu dzisiejszym. Obroty nimi dwukrotnie przewyższały te generowane na PKN Orlen czy PZU, czyli spółkach z 2 i 3 miejsca. Wyprzedaż KGHM wprost wiązała się z sytuacją na rynku miedzi, gdzie po zeszłotygodniowym wyznaczeniu 3-miesięcznego szczytu, w tym tygodniu ceny systematycznie spadały. Posiadaczy akcji KGHM mogło też zaniepokoić dzisiejsze nocne tąpnięcie na rynku srebra.

Dużo więcej niż w segmencie dużych spółek, dzieje się na tych średnich i małych. W centrum uwagi znalazły się m.in. akcje Projprzemu, które rozpoczęły dynamiczne wzrosty w drugiej połowie czerwca, a dziś wyznaczyły nowy 7-letni szczyt na poziomie 12 zł. Zważywszy, że obroty nie potwierdzają tego ruchu do góry, więc rośnie ryzyko realizacji zysków w kolejnych dniach. Dziś na swoich rocznych maksimach znalazły się jeszcze 4 inne spółki. W tym debiutująca w kwietniu sieć supermarketów Dino, która od dnia debiutu podrożała już o ponad 26 proc.

Bardzo mocno, bo aż o 20,9 proc. do 4,05 zł, drożeją akcje Sygnity. Ten ruch do góry jest póki co tylko i wyłącznie dynamiczną korekta wcześniejszych silnych spadków, które wczoraj sprowadziły kurs do 3,11 zł, czyli najniższego poziomu w historii. Nie mniej jednak warto przyglądać się tym walorom, gdyż jest cień szansy na zmianę trendu.

Po czwartkowej przecenie o 8,75 proc., co sprowadziło kurs do najniższego poziomu w historii, w piątek odbijają również akcje Radpolu. Drożeją one o 2,05 proc. do 1,49 zł.
Lepiej spisują się też akcje Morizon, który wczoraj fatalnie zadebiutowały na rynku głównym. Drożeją one o 3,75 proc. i za jedną trzeba zapłacić 1,66 zł.

Na walorach Monnari, które tanieją o 4,5 proc., trwa natomiast walka o utrzymanie lokalnych wsparć z kwietnia i maja. Sytuacja nie wygląda dobrze. Jest duże ryzyko, że wsparcia ostatecznie zostaną przełamane, a kurs spadnie z obecnego poziomu 8,37 zł do lutowego minimum na 8,05 zł.

W kolejnych godzinach układ sił nie powinien się zmienić. Wakacje plus oczekiwanie na popołudniową publikację danych z amerykańskiego rynku pracy, będą działać stabilizująco. Sytuacja może zmienić się dopiero po 14:30, gdy zostanie opublikowany czerwcowy raport o bezrobociu, zatrudnieniu i płacach w USA. Raport, który w sposób bezpośredni będzie odnoszony do przyszłych decyzji Fed. Szczególnie, że jak wynika z opublikowanego w środę protokołu z czerwcowego posiedzenia Fed, wśród jego członków istnieją podzielne opinie odnośnie ostatniego wyhamowania inflacji w USA oraz co do terminu rozpoczęcia redukcji bilansu banku centralnego. Stąd też lepsze od oczekiwań dane o zatrudnieniu i silniejszy wzrost płac zostaną odczytane jako otwarta droga do dalszego zaostrzania polityki monetarnej, co wzmocni dolara, a jednocześnie stanie się impulsem do sprzedaży akcji. I odwrotnie. Gorsze dane sprowokują odwrotną reakcję.

Dziś również Fed opublikuje półroczny raport nt. polityki monetarnej. Jednak z reakcją na niego rynki wstrzymają się do czasu przyszłotygodniowego pojawienia się Janet Yellen w Kongresie, gdzie omówi ten raport i odpowie na pytanie kongresmenów.

Mapa rynku. Stan na godz. 11:32. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT CYFRPLSAT, dinopl, kghm, lpp, MONNARI, morizon, PKNOrlen, PROJPRZEM, PZU, radpol, SYGNITY, TAURONPE, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR