Walka o zatrzymanie korekty. W centrum uwagi CD Projekt, Kruk i GetBack

Omawiane walory: , , , , ,

Obserwowana od dwóch dni realizacja zysków na GPW zatrzymała się. Dzień jednak nie jest jeszcze rozstrzygnięty. Czwartkowa sesja zapewne do końca będzie sesją walki. W tym przypadku sukcesem popytu będą nawet niewielkie spadki indeksów. 

Dwie poprzednie sesje na warszawskiej giełdzie upłynęły pod znakiem realizacji ponad miesięcznych zysków. Gdyby nie fakt, że WIG20, WIG i mWIG40 dokonały zwrotu z poziomu jesiennych szczytów, wówczas w ciemno można by zakwalifikować te spadki jako zwykłą korektę w trendzie wzrostowym, która prędzej lub później zakończy się, a giełda w Warszawie wróci do wzrostów, a my już wkrótce będziemy świętować nowy historyczny rekord indeksu WIG. Tymczasem przy optymistycznym scenariuszu pojawił się mały znak zapytania.

Po trzech godzinach handlu indeks WIG20 lekko spadał, a w praktyce od początku notowań krążył wokół poziomów z wczorajszego zamknięcia. O godzinie 12:00 miał wartość 2.509 (-0,24 proc.). Słabiej zachowuje się indeks mWIG40, który traci blisko 0,5 proc. (4.865 pkt.). Na tym tle lekko wyróżniał się sWIG80, który rósł o 0,3 proc. do 14.950 pkt. Ten fakt warto podkreślić, gdyż wciąż powszechne pozostaje przekonanie, że ten grupujący małe spółki indeks, będzie liderem wzrostów w 2018 roku.

Vestor DM: Top picks wśród banków to Pekao, Alior i BZ WBK >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Duże spółki dziś podzieliły się na lepiej spisujące się banki (wyjątkiem jest Alior Bank) i energetykę oraz słabiej radząca sobie całą resztę. Najmocniej traciły akcje wspomnianego już Alior Banku (75,50 zł -1,6 proc.), a liderem wzrostów był mBank (492,40 zł +1,3 proc.). Po dwóch dniach przeceny, w tym wczorajszym tąpnięciu o ponad 5 proc., w miejscu stał kurs LPP. Za jedną akcję trzeba było zapłacić 9.360 zł, czyli o 0,4 proc. mniej niż w środę.

Akcje windykatorów w odwrocie

W dalszym ciągu za to taniały akcje windykacyjnego Kruka, co kolejny już dzień ciąży indeksowi mWIG40. Jedna akcja kosztuje 218,80 zł, czyli o 5,3 proc. mniej niż w środę, gdy kurs spadł o 8,3 proc. Kruk jest też najtańszy od grudnia 2016 roku. Niezmiennie pretekstem do spadków są opublikowane w środę wstępne wyniki finansowe, które pokazały bardzo słaby IV kwartał 2017 roku dla tej spółki.

Przecena na kursie Kruka rykoszetem odbija się na notowaniach GetBack. Akcje windykatora tanieją o 2,8 proc. (do 18,18 zł), co jest jednym z najgorszych wyników w indeksie sWIG80. Gorzej zachowuje się tylko Lentex, którego akcje tanieją o 2,9 proc. Zdecydowanie liczniejsza jest grupa spółek drożejących. Warto zauważyć, że w tym przypadku nie ma jednego lidera ciągnącego sWIG80 w górę. Wystarczy wspomnieć kilka z tych o najwyższych dziennych stopach zwrotu. To: MLP Group (+7,3 proc.), Braster (+5,1 proc.), Monnari (+3,3 proc.), Echo (+3,1 proc.), Rainbow (+3 proc.) i Bank Śląski (+3 proc.).

Cyberpunk 2077 odżył na Twitterze, a jego małe „beep” obiegło świat >>> CZYTAJ WIĘCEJ

Internet oszalał na punkcie „beep” Cyberpunka

Pozytywnym akcentem w gronie średniaków jest CD Projekt. W środę hitem w sieci był pierwszy od kilku lat wpis na twitterowym profilu gry Cyberpunk 2077. Krótkie, ale wymowne „beep”, fani i akcjonariusze CD Projektu odczytali, jako sygnał rozpoczęcia komunikacji na temat postępów w powstawaniu gry. W czwartek akcje branżowego lidera rosną o 2 proc. i wracają powyżej poziomu 100 zł.

notowania

>> E-book: Analiza fundamentalna wg analityków StockWatch.pl Sprawdź

Auto Partner poinformował, że w grudniu przychody spółki wzrosły o 20,2 proc. rok do roku do 69,4 mln zł, zaś w całym 2017 roku o 30,1 proc. do 917,5 mln zł. Akcje tego dystrybutora części samochodowych dziś tanieją o 0,8 proc. do 4,86 zł, co jest już 4. kolejną sesją ich powolnego osuwania w dół, po tym jak nieco podrożały na przełomie roku.

Z pozytywną reakcją inwestorów spotkała się natomiast informacja, że oferta konsorcjum Ursus Bus opiewająca na sumę 10,3 mln zł, okazała się najkorzystniejsza w przetargu zorganizowanym w Katowicach na dostawę 5 autobusów miejskich. Akcje Ursusa drożeją o 1,4 proc. do 4,22 zł, odrabiając prawie połowę wczorajszy strat.

Liderem wzrostów są dziś akcje wrocławskiej spółki INDATA, która jest holdingiem spółek informatycznych. Drożeją one o 12 proc. do 2,80 zł, po tym jak wczoraj kurs wzrósł aż o 28,9 proc. W tym przypadku zwraca uwagę układ sił na wykresie dziennym. Otóż po po ostatnich wzrostach została wyrysowana formacja odwróconej głowy z ramionami, która jeżeli nawet nie zakończy 3-letniej bessy na tych akcjach, to ma szansę stać się impulsem do kontynuacji ruchu korekcyjnego, dla którego celem będą okolice 3,50 zł.

Mapa rynku – stan na godzinę 12:00. Źródło: ATTrader.pl

Zwrot na rynku amerykańskich obligacji

Marcin Kiepas, niezależny analityk.

W drugiej połowie dnia nastroje na warszawskim parkiecie będą w głównej mierze kształtowane przez zachowanie Wall Street. To zaś będzie z jednej strony determinowane zachowaniem amerykańskiego rynku długu. Głównie tym, czy wczorajszy zwrot rentowności 10-letnich obligacji, a obecny jej spadek, znajdzie kontynuację, co stanowiłoby wsparcie dla rynku akcji. Drugim czynnikiem mogącym decydować o nastrojach, aczkolwiek niejako powiązanym z rynkiem długu, będą popołudniowe dane z USA. Inwestorzy poznają tygodniowy raport nt. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (prognoza: 245 tys.), a przede wszystkim grudniowe dane o inflacji producenckiej (prognoza: 3 proc. r/r). Dane te będą analizowane w kontekście przyszłych decyzji Fed. Stąd też lepsza sytuacja na rynku pracy i wyższa inflacja będą psuć nastroje na rynkach akcji. >> Zobacz także: Rajd obligacji rynków wschodzących, wersja 2.0

Dziś inwestorzy poznali już inne ważne dane. Mianowicie pierwszy szacunek dynamiki niemieckiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) za cały 2017 roku. Gospodarka przyspieszyła w tym okresie do 2,2 proc. z 1,9 proc. w 2016 roku. I wprawdzie był to wynik poniżej prognoz (2,4 proc.), ale jednocześnie był to najwyższy odczyt od 6 lat. To lekkie rozczarowanie danymi nieznacznie popchnęło w dół niemieckiego DAX-a, ale pozostało bez wpływu na inne europejskie giełdy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT AUTOPARTN, CDPROJEKT, getback, indata, Kruk, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR