Wall Street idzie po nowe rekordy, mBank rośnie po wynikach

Omawiane walory: , ,

Pod znakiem niewielkiej realizacji zysków upłynęła pierwsza połowa czwartkowej sesji na GPW. Dobre nastroje na globalnych rynkach akcji dają jednak nadzieję na wzrostowe zamknięcie. Gwiazdą sesji jest mBank, który mocno drożeje po wynikach.

mbank,pzu, komentarz, akcje, indeksy

Mapa rynku. Źródło: ATTrader

Koronawirus? Jaki koronawirus! Jeżeli ktoś zasługuje na koronę to jest nim… Wall Street. Po krótkiej, bo nieco ponad tygodniowej przerwie, amerykańskie indeksy znów wyznaczają nowe historyczne rekordy.

W środę indeks S&P500 (+1,13 proc.) zamknął dzień najwyżej w historii i był o krok od poprawienia rekordowych notowań ze stycznia. Nasdaq Composite (+0,43 proc.) osiągnął to i to. I tylko Średnia Przemysłowa, pomimo wzrostu o 1,68 proc., ani nie zdołała wybić się na nowe rekordy, ani zamknąć najwyżej w historii. Wszystko jednak przed tym indeksem, bo nastroje na globalnych rynkach akcji są dobre, a liczba 565 ofiar śmiertelnych koronawirusa i prawie 28,3 tys. zarażonych, w tym setek w stanie ciężkim, na inwestorach już nie robi najmniejszego wrażenia.

Chęć kupna akcji w giełdowych graczach wyzwalają natomiast takie informacja jak ta dzisiejsza z Chin, że tamtejsze władze od 14 lutego obniżą o połowę część ceł na towary z USA i wyrażają nadzieje, że w przyszłości oba kraje ostatecznie zniosą cła w wymianie handlowej między sobą. Jednocześnie ignorując poranny raport z Niemiec o dużo wyższym od prognoz spadku w grudniu zamówień przemysłowych w Niemczech (-8,7 proc. r/r wobec prognozowanych -6,7 proc. i wobec -6 proc. w listopadzie), co było już 19 (!!!) kolejnym miesiącem, gdy zamówienia te notują ujemną dynamikę.

Czwartkowa sesja na giełdzie w Warszawie rozpoczęła się od wzrostów indeksów, co korelowało z podobnym zachowaniem na innych europejskich parkietach i współgrało z rosnącymi notowaniami kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy. Popyt jednak szybko odpuścił. Szczególnie na blue chipach. Indeks WIG20 cofnął się poniżej wczorajszego zamknięcia. O godzinie 13:00 WIG20 spadał o 0,32 proc. do 2.116 pkt., W tym samym czasie WIG miał wartość 58.066 pkt. (-0,1 proc.), mWIG40 4.116 pkt. (+0,34 proc.), a sWIG80 12.865, pkt. (+0,32 proc.).

Gwiazdą czwartkowej sesji jest mBank. Jego akcje drożeją o 4,4 proc. do 398,20 zł, wracając w pobliże psychologicznej bariery 400 zł i maksimów z początku stycznia (405 zł). Impulsem do zakupów stały się lepsze od prognoz wyniki finansowe banku. W ostatnim kwartale bank wypracował 116,25 mln zł zysku netto. To wprawdzie mniej niż rok wcześniej, gdy zysk wyniósł 316,7 mln zł, ale więcej niż zakładali analitycy. Rynkowy konsensus kształtował się na poziomie około 104,9 mln zł. Inwestorzy za dobrą monetę mogli też wziąć słowa prezesa mBanku, że „odpisy w sektorze bankowym na portfele kredytów walutowych są przedwczesne, ale w obecnej sytuacji dają bankom większy komfort.” Odpisy z tytułu kredytów frankowych to bowiem aktualnie jedno z większych ryzyk, jakie trzeba uwzględnić, kupując akcje banków.

W indeksie WIG20 przeciwwagą dla mBanku, i spółką najmocniej ściągającą w dół cały indeks, jest PZU. Akcje ubezpieczeniowego giganta tanieją o 2,6 proc. do 38,94 zł, systematycznie osuwając się od początku notowań. Próżno tu szukać jakiś nowych informacji. Pozostaje więc wstępnie przyjąć, że spadki są efektem przełamania przez kurs wsparcia na poziomie 39,51 zł, jakie tworzył lokalny dołek z pierwszej połowy stycznia.

O blisko 6 proc. spada kurs akcji Ursusa. Pretekstem do wyprzedaży akcji jest informacja o komorniku, który zajął na poczet długu wobec Banku Millennium nieruchomości w Dobrym Mieście. Wartość zaległości wraz z odsetkami to blisko 10 mln zł.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT mBank, PZU, ursus, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR