Warszawskie indeksy kontynuują wzrosty, w grze Allegro i PKP Cargo

Warszawska giełda rośnie, ale hurraoptymizmu podobnego do tego wczorajszego na Wall Street nie ma. Dominuje atmosfera wyczekiwania, z której wybijają się spółki wynikowe i Allegro.

ALLEGRO, cdprojekt, comarch, intercars, unimot, cognor, komentarz, akcje, indeksy,

Mapa rynku: Źródło: ATTrader.pl

Start Amazon.pl nie wystraszył akcjonariuszy Allegro. Bo ile można. Inwestorzy najwyraźniej uznali, że na tę chwilę wszystkie złe informacje są już w cenach i kupują akcje, których przecena trwała od początku roku. Dziś za jedną trzeba zapłacić 64,68 zł. To o 2,55 proc. więcej niż w poniedziałek, ale o 23,4 proc. poniżej poziomu na którym rozpoczynały one 2021 rok. Ta obojętność na złe informacje może zwiastować nieco dłuższe odreagowanie na akcjach Allegro. Na gruncie analizy technicznej ewentualny trwały powrót powyżej 65 zł będzie zapowiadał ruch w kierunku 70 zł. To w tej chwili maksymalny zasięg potencjalnej korekty.

Allegro jest obok PGNIG najmocniej rosnącą spółką w WIG20 i ma też największy pozytywny wpływ na jego zachowanie. Jest też 1 z 11 blue chipów, których akcje drożeją. W tej grupie jest również CD Projekt, na których dziś również górę wzięła filozofia, że złe wieści już są zdyskontowane. Dodatkowo pomaga wczorajszy zwrot z rocznych minimów, co skutkowało pojawieniem się popytowej świeczki na wykresie dziennym. Akcje CD Projektu drożeją o 1,37 proc. do 243,60 zł. Dopóki jednak kurs nie wróci wyraźnie powyżej 250 zł, dopóty będzie utrzymywało się ryzyko powrotu podaży i spadku notowań w kierunku 200 zł.

Sytuacja w WIG20, gdzie jedynie 11 z 20 spółek było na plusie, a sam indeks po 4 i pół godzinie handlu rósł o 0,48 proc. do 1.958 pkt., najlepiej pokazuje atmosferę wyczekiwania, jaka dziś dominuje na warszawskiej giełdzie. Atmosferę, która stoi w kontrze nie tylko do wczorajszych silnych wzrostów na Wall Street (DJIA +1,95 proc., S&P500 +2,38 proc., Nasdaq Composite +3,01 proc.), ale również plasuje GPW w grupie europejskich giełd radzących sobie gorzej niż średnia. To wyczekiwanie jest zrozumiałe w sytuacji, gdy po ostatniej korekcie ponownie rosną rentowności amerykańskich obligacji, a dolar jest coraz silniejszy.

Na nic natomiast nie czekają akcjonariusze spółek, które pochwaliły się wynikami finansowymi. To m.in. one znalazły się w centrum zainteresowania inwestorów.

Comarch drożeje o 8 proc. do 202 zł po publikacji wyników za IV kwartał 2020 roku. Te były kosmiczne. Zysk netto wzrósł o 47,2 proc. rok do roku do 51,8 mln zł, dwukrotnie przewyższając rynkowe oczekiwania. Analitycy prognozowali bowiem 24,3 mln zł zysku. Zysk EBITDA wzrósł w tym okresie o 71 proc. do 89,1 mln zł i był o 61 proc. wyższy od prognoz. Przychody wzrosły o 13,8 proc. do 474 mln zł i były o 7,8 proc. wyższe od oczekiwań.

Skok notowań akcji Comarchu sprawił, że kurs wybił się górą z trzymiesięcznej konsolidacji, co może być pierwszym krokiem do powrotu notowań do sierpniowego szczytu na poziomie 232 zł.

Równie dobry kwartał ma za sobą też InterCars. W IV kwartale zysk netto wzrósł o 141 proc. rok do roku do 110 mln zł, co również było wynikiem dwukrotnie wyższym od prognoz. Akcje InterCars drożeją o 5,76 proc. do 312 zł, balansując na 4-letnich maksimach.

Akcje Unimotu drożeją o 3 proc. do 38,95 zł. Spółka poinformowała, że w całym 2020 roku wypracowała 86,5 mln zł zysku EBITDA wobec 63,7 mln zł rok wcześniej. Przychody wzrosły natomiast do 4,757 mld zł z 4,445 mld zł.

W przypadku spółki Cognor dobre wyniki stały się natomiast pretekstem do realizacji zysków. W całym 2020 roku spółka wypracowała 32,68 mln zł zysku netto wobec 19,11 mln zł rok wcześniej. Zysk operacyjny wzrósł do 66,53 mln zł z 54,59 mln zł. Jedynie przychody spadły do 1,73 mld zł z 1,9 mld zł w 2019 roku. Akcje spółki tanieją o 1,48 proc. do 2,66 zł, po tym jak od początku roku podrożały one o 52 proc.

Na szerokim rynku skalą wzrostów i obrotów wyróżnia się PKP Cargo. Kolejowa spółka zawarła ze Skarbem Państwa i Regionalną Bazą Logistyczną w Warszawie umowę ramową na przewozy sprzętu oraz personelu wojskowego na potrzeby jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, w komunikacji krajowej i międzynarodowej. Maksymalna całkowita wartość zamówienia oszacowana została przez zamawiającego na 1,1 mld zł netto (ok. 1,4 mld zł brutto). Po południu kurs akcji PKP Cargo rośnie o ponad 6 proc. i jest najwyżej od stycznia 2020 r.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o allegro, CDPROJEKT, COGNOR, comarch, INTERCARS, PKPCARGO, UNIMOT)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR