WIG20 balansuje na krawędzi, w grze Cyfrowy Polsat i pikujący Play

Poprawa nastrojów w Europie na niewiele się zdaje. W piątek polski rynek akcji mocno odstaje od giełd w Europie Zachodniej. Słabo radzi sobie zwłaszcza WIG20, który nie ma siły mocniej odbić się od kluczowego wsparcia na poziomie 2.200 pkt. To zła wróżba na przyszłość.

Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Pierwsze godziny piątkowego handlu upływają pod znakiem niewielkich wahań warszawskich indeksów. W południe WIG20 zyskiwał 0,2 proc. i znacząco odstawał in minus od europejskich odpowiedników (DAX +1 proc., CAC 40 +0,6 proc.). Wymowa tego faktu jest podwójnie pesymistyczna. WIG20 pomimo bliskości kluczowego średnioterminowego wsparcia na poziomie 2.200 pkt., od dwóch sesji nie potrafi wygenerować silniejszego odbicia w górę. Takie zachowanie sugeruje, że rośnie ryzyko spadków. I to dość poważnych. Na gruncie analizy technicznej zasięg potencjalnej przeceny można określić na około 140 pkt., czyli do 2.060 pkt. Ostatni raz indeks ten był tak nisko na początku 2017 roku.

Blisko poziomów z wczoraj są też pozostałe warszawskie indeksy. Po trzech godzinach handlu mWIG40 pozostawał w okolicach czwartkowego zamknięcia, a sWIG80 zyskiwał symboliczne 0,1 proc.

W indeksie WIG20 na dwóch krańcach giełdowej barykady znajdował się banki. Najbardziej ciążył mu spadek kursu Pekao o 1,5 proc. do 112,10 zł, co sprowadziło notowania do poziomów nieoglądanych od końca 2016 roku. Przecenę tę zaś równoważył PKO BP. Jego akcje drożały o 1,05 proc. do 39,34 zł.

O ile oba banki miały największy wpływ na indeks, to najmocniej w nim traciły akcje PGE (-3,05 proc.), a najwięcej zyskiwały walory Cyfrowego Polsatu (+4,3 proc.). W wypadku spółki Zygmunta Solorza wzrosty można wiązać z informacją o akwizycji. Telewizja Polsat, spółka zależna Cyfrowego Polsatu, zawarła z Eleven Sports Network LTD umowę przejęcia 3.340 udziałów spółki Eleven Sports Network. Nabywane przez Telewizję Polsat udziały, po rejestracji przewidzianego w umowie podwyższenia kapitału zakładowego ESN, będą stanowić 50 proc. + jeden udział w kapitale zakładowym ESN. Łączną cenę nabywanych udziałów ustalono na 38 mln euro. >> Czytaj więcej

Dużo ciekawiej niż na blue chipach jest na spółkach średnich z indeksu mWIG40. Między innymi za sprawą opublikowanych wyników finansowych.

Rajd z wczoraj kontynuuje Mostostal Zabrze. Jego akcje drożeją o 11,4 proc. do 0,29 zł, po tym jak w czwartek podrożały o 23,8 proc. Pretekstem do zwyżki, która wyrwała kurs górą z 1,5-tygodniowej konsolidacji, są wyniki finansowe. Wczoraj spółka poinformowała, że w I kwartale 2018 roku wypracowała 3,3 mln zł zysku netto, przy przychodach na poziomie 138,86 mln zł. Dziś natomiast podała, że portfel zamówień na dzień 31 marca wynosił 476,7 mln zł.

>> Ponad 60 proc. zysku od początku 2017 r. – sprawdź ofertę portfela wzorcowego CFR w StockWatch.pl

W reakcji na wyniki rośnie też kurs PKP Cargo. Kolejowa spóła podała, że w pierwszych trzech miesiącach roku zarobiła netto 35,61 mln zł i miała 1,19 mld zł przychodu. Rok wcześniej było to odpowiednio 1,43 mln zł straty netto i 1,08 mld zł przychodów. Notowania PKP Cargo idą w górę o 3,2 proc. do 41,70 zł. Nie zmienia to jednak układu sił na wykresie. Kurs w dalszym ciągu pozostaje w dwumiesięcznej konsolidacji, którą poprzedziło jego załamanie z połowy marca.

Powodów do zadowolenia nie mają za to akcjonariusze Kernela. Spóła zaraportowała, że w III kwartale roku obrotowego 2017/2018 miała 39,1 mln dolarów straty netto wobec 32,9 mln dolarów zysku rok wcześniej. Jej przychody zaś spadły o 12 proc. rok do roku i ukształtowały się na poziomie 451,4 mln dolarów. Akcje Kernela, które jeszcze drożały na początku maja, w reakcji na wyniki wybiły się dołem z późniejszej konsolidacji i tanieją o 4,2 proc. do 52,40 zł.

Jeszcze mniej zadowoleni są akcjonariusze Play. Jego akcje tanieją aż o 6,9 proc. do 23,06 zł, nie tylko kontynuując zainicjowaną w tym miesiącu falę wyprzedaży, ale też wyznaczając nowe historyczne dołki. Od początku roku Play stracił już ponad 25 proc. Nie ma bezpośredniego powodu stojącego za dzisiejszą przeceną. To efekt ogólnej słabości i braku wiary w spółkę.

Podobnej fali wyprzedaży doświadczyło w ostatnich tygodniach sporo spółek z GPW. W tym m.in. Getin Noble. Dziś jego notowania, po tym jak na otwarciu wyznaczyły nowy historyczny dołek na poziomie 0,97 zł, odreagują spadki i rosną o 4,1 proc. do 1,02 zł.

Odreagowanie, tyle że po znacznie mniejszych spadkach, ma miejsce również na akcjach Kęt. Drożeją one o 2,3 proc. do 358 zł. Kęty obok Dino Polska i Kruka w największym stopniu hamują spadek indeksu mWIG40.

Na szerokim rynku na wspomnienie zasługuje jeszcze Ferrum. Kurs tego producenta rur stalowych rośnie o 10,15 proc. do 4,34 zł w reakcji na ogłoszone wezwanie. Watchet wezwał do sprzedaży prawie 19,8 mln akcji Ferrum, stanowiących 34,1 proc. akcji, po cenie 4,39 zł. Wezwanie potrwa do 13 lipca br.

Słabość polskiego rynku akcji z każdym dniem rzuca się coraz bardziej w oczy. W sytuacji, gdy współgra ona ze słabym złotym, trudno ją uznać jedynie za chwilową anomalię. Można odnieść wrażenie, że obecnie jedynie wciąż relatywnie dobre nastroje na największych światowych parkietach, utrzymują warszawskie indeksy na obecnych poziomach. Gdy tego zabraknie, nowa fala wyprzedaży akcji przeleje się przez parkiet przy ulicy Książęcej.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o CYFRPLSAT, ferrum, Getinoble, kernel, mostalzab, PKPCARGO, play)

 • EuroRating podniósł perspektywę ratingu kredytowego Cyfrowego Polsatu ze stabilnej na pozytywną

  Agencja ratingowa EuroRating zmieniła perspektywę ratingu kredytowego nadanego spółce Cyfrowy Polsat ze stabilnej na pozytywną. Sam rating został utrzymany na dotychczasowym poziomie BB.

 • mWIG40 najwyżej od 3 lat, w grze Ryvu Therapeutics i CD Projekt

  Wzrosty 33 z 40 średnich spółek wywindowały mWIG40 powyżej 4.500 pkt. Ostatni raz był on tam widziany w 2018 roku. Z kolei mocna przecena akcji Ryvu Therapeutics ciąży indeksowi sWIG80

 • CCC ma umowy sprzedaży 20 proc. eobuwie.pl na rzecz Cyfrowego Polsatu i A&R Inv.

  CCC Shoes & Bags zawarło z Cyfrowym Polsatem oraz z A&R Investments Limited - jednym z akcjonariuszy InPostu - dwie warunkowe przedwstępne umowy sprzedaży akcji eobuwie.pl, określające warunki sprzedaży na rzecz każdego z inwestorów pakietów po 10 proc. akcji za cenę 500 mln zł każdy. Jednocześnie, Grupa CCC zawarła umowę z MKK3 - wehikułem inwestycyjnym założyciela spółki - która przewiduje sprzedaż w najbliższych dwóch kwartałach na rzecz CCC pakietu 20 proc. akcji eobuwie.pl.

 • Nowy rekord zakażeń COVID-19 ciągnie w dół GPW, w grze Mercator i PZU

  Mercator zdecydowanie wyróżnia się w indeksie WIG20. To jednak zbyt mała spółka, żeby zapewnić mu wzrosty. Szczególnie, że nastroje na rynkach akcji się pogorszyły, a oczekiwane zaostrzenie pandemicznych restrykcji w Polsce dodatkowo te nastroje może popsuć. Humory psuje też sam WIG20 forsujący kluczowe wsparcie.

 • WIG20 spada w ślad za Wall Street, w grze JSW i LPP

  Warszawskie indeksy podążają w ślad za wczorajszymi spadkami na Wall Street. O losach sesji na GPW, w tym przede wszystkim o zamknięciu indeksu WIG20, zdecydują już "Wiedźmy", czyli wygasające dziś marcowe serie instrumentów pochodnych.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR