WIG20 zbiera siły do wspinaczki na 2.000 pkt., w grze banki, CD Projekt i Biomed-Lublin

Omawiane walory: , , , , , ,

Warszawska giełda nadrabia zaległości wywołane krótką przerwą w handlu. W czwartek wzrostowy rajd kontynuują przede wszystkim banki, ale dobrze spisują się też takie spółki jak Biomed-Lublin czy Mercator.

Alior, BIOMEDLUB, CDPROJEKT, Lotos, mBank, mercator, pkobp, komentarz, akcje, indeksy,

Źródło: Attrader.pl

Po jednodniowej przerwie warszawska giełda wraca do gry. Póki co nadrabianie zaległości z środy, kiedy to główne europejskie i amerykańskie giełdy notowały wzrosty, najlepiej wychodzi małym i średnim spółkom. W południe indeks mWIG40 rośnie o 0,6 proc., a sWIG80 umacnia się o 1,2 proc. W tyle pozostaje WIG20, który przez większość przedpołudnia walczył z przeceną. Około 12:00 indeks największych polskich spółek tracił 0,2 proc. Korekta po szalonym rajdzie nie jest żadną niespodzianką. Należy pamiętać, że od ostatniej październikowej sesji WIG20 podskoczył z 1.500 pkt. w okolice 1.800 pkt. Perspektywy na końcówkę roku są obiecujące. Jeśli bykom uda się dowieźć zdobycz do końca tygodnia, średnioterminowa perspektywa powrotu w okolice 2.000 pkt. stanie się całkiem realna.

– Obecnie mamy doskonałe warunki do pełnej realizacji pozytywnego scenariusza. Widać pierwsze mocniejsze sygnały kupna – zamknięcie powyżej chmury Ichimoku, przecięcie SMA200 przez krótszą średnią od dołu (zielona flaga, tzw. złoty krzyż). Co prawda, podaż wciąż nie daje za wygraną – proszę spojrzeć na wtorkową świecę o krótkim korpusie, której towarzyszył całkiem spory słupek wolumenu. Oznacza to, że popyt napotkał solidny opór i poradził sobie z nim tylko częściowo. Jeżeli końcówka bieżącego tygodnia nie przyniesie żadnych niespodzianek i kupującym uda się zamknąć tydzień powyżej poziomu 1.780 pkt., można będzie odważniej spojrzeć w kierunku 2.000 pkt. – komentuje Serhii Marampolskyi, analityk StockWatch.pl.

Kliknij, aby powiekszyć.

>> Co dalej z kursem indeksu WIG20 – analiza techniczna na życzenie

W indeksie największych spółek ponownie najlepiej spisują się banki, czyli sektor, który najmocniej ucierpiał na pandemii koronawirusa. Punktem zwrotnym okazała się informacja o zaawansowanych pracach nad szczepionką przeciwko COVID-19 przez firmę Pfizer. Dziś akcje Alior Banku drożeją o 3,7 proc., Pekao o 2,7 proc., a PKO BP i Santandera umacniają się o 2 proc. Dla wszystkich tych spółek dzisiejsza sesja jest trzecią z rzędu spod znaku solidnych wzrostów.

W roli lokomotyw indeksu WIG20 występują także JSW i CD Projekt. Akcje producenta węgla drożeją o 2,5 proc. i zbliżają się do okrągłego poziomu 20 zł. Z kolei CD Projekt ma za sobą kolejny test średniej MA200. W czwartek kurs akcji rośnie o 1,2 proc. i oddala się od wsparcia, ale sytuacja na wykresie pozostaje mocno napięta.

>> Co dalej z kursem akcji CD Projektu – analiza techniczna na życzenie

Na szerokim rynku skalą wzrostów i obrotów wyróżniają się Biomed-Lublin i Mercator. W wypadku pierwszej spółki impulsem do odreagowania ostatnich spadków okazał się komunikat o transakcjach z udziałem insidera. We wtorek podmiot związany z Dariuszem Kucowiczem, członkiem rady nadzorczej spółki kupił 50 tys. akcji po średniej cenie 14,50 zł. W czwartek notowania Biomedu-Lublin rosną o ponad 10 proc. do 15,75 zł.

Rynkową ciekawostką jest z kolei komunikat w sprawie zmian w MSCI Poland. Allegro wejdzie w skład indeksu, a opuszczą go Lotos i mBank. Zmiany wejdą w życie po sesji 30 listopada. W ramach półrocznej rewizji do polskiego indeksu MSCI dla mniejszych spółek (small cap) trafią cztery firmy: Lotos, mBank, Mercator Medical i PlayWay. Dwie ostatnie spółki zyskują odpowiednio 6 proc. i 0,55 proc. Z portfela MSCI small cap wypadnie z kolei Famur.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Alior, BIOMEDLUB, CDPROJEKT, Lotos, mBank, mercator, pkobp)

 • WIG20 najwyżej od stycznia 2020 r., w grze Allegro i KGHM

  Wtorkowa sesja ma dość spokojny przebieg, ale jej wymowa jest mocno optymistyczna. Optymizmem powiało też z Allegro, które najprawdopodobniej okres "oczyszczenia" ma już za sobą. Jeżeli dołączy do niego CD Projekt to tegoroczny maj może być bardzo udany dla indeksu blue chipów.

 • DM BOŚ obniżył cenę docelową akcji CD Projektu

  Tomasz Rodak, analityk DM BOŚ, w raporcie z 10 maja utrzymał długoterminową rekomendację fundamentalną trzymaj dla CD Projektu. 12-miesięczna wycena docelowa uległa obniżeniu do 142 zł za akcję.

 • Kurs akcji CD Projektu wystrzelił. Citadel Advisors wycofuje się z shortów

  Po wielu tygodniach spadków akcjonariusze CD Projektu doczekali się odbicia. W środę notowania spółki momentami były równoważone, a TKO wskazywał na ponad 11-proc. wzrost. Ruch na akcjach zbiegł się w czasie z aktualizacją rejestru krótkiej sprzedaży KNF.

 • Mercator przełożył ogłoszenie nowego segmentu działalności

  W połowie kwietnia MERCATOR Medical zapowiedział, że w przeciągu 2-3 tygodni przedstawi nowy element strategii. Dziś spółka ogłosiła, że potrzebuje więcej czasu, a informację o rozpoczęciu nowej działalności ujawni w ciągu kilku tygodni.

 • Banki i Lotos w centrum uwagi, dane z USA zdecydują o losach sesji

  Na giełdzie w Warszawie panuje względna równowaga. Inwestorzy czekają na popołudniowe dane z USA, w między czasie rozgrywając poszczególne spółki. W centrum ich zainteresowania znalazł się m.in. LOTOS, MBANK, Millennium, Votum i MERCATOR.Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR