Wrócił strach przed pandemią, KGHM i CD Projekt ciągną w dół WIG20

Omawiane walory: , , , , ,

Strach przed pandemią wrócił i psuje nastroje na warszawskiej giełdzie. W krótkim terminie to największe zagrożenie dla rynku akcji.

Mapa rynku. Źródło: ATTrader.pl

Przybierająca na sile trzecia fala pandemii, przedłużane lockdowny oraz obawy przed wolniejszym i późniejszym popandemicznym ożywieniem, psują we wtorek nastroje w Europie. W tym również w Warszawie. Po ponad dwóch godzinach notowań taniały akcje 55 proc. wszystkich notowanych przy ulicy Książęcej spółek, podczas gdy drożały 27 proc. z nich. To przekładało się na zniżki wszystkich warszawskich indeksów. O godzinie 11:22 WIG20 spadał o 0,85 proc. do 1.912 pkt., WIG o 0,71 proc. do 57.381 pkt., mWIG40 o 0,38 proc. do 4.313 pkt., a sWIG80 0,4 proc. do 18.494 pkt.

Europę czeka trudny drugi kwartał, bo liczba zakażeń koronawirusem rośnie, a poszczególne rządy przywracają lub przedłużają pandemiczne restrykcje – powiedział we wtorek Philip Lane, główny ekonomista Europejskiego Banku Centralnego (ECB), doskonale oddając to czego teraz obawiają się inwestorzy w Europie. Szczególnie, że tempo szczepień w dalszym ciągu pozostawia dużo do życzenia, co kolejny już raz odsuwa w czasie oczekiwane zmarginalizowanie wpływu pandemii na życie społeczne i gospodarcze. Aczkolwiek od razu trzeba dodać, że jakkolwiek zakończenie pandemii przesuwa się w czasie to wciąż popandemiczne odbicie gospodarcze w tym roku pozostaje scenariuszem bazowym. Z tą tylko różnicą, że będzie ono niższe niż to można było jeszcze prognozować 1-2 miesiące temu. Dlatego jakkolwiek końcówka marca może przynieść spadki na giełdach, to w średnim okresie szanse na trwałe i duże spadki są mało realne. Zawsze znajdą się bowiem chętni do kupna tańszych akcji w oczekiwaniu na ten odkładany boom gospodarczy.

Dzienna zmiana osób hospitalizowanych z powodu SARS-CoV-2 [os]. Źródło: DM BDM, Bloomberg

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Pogorszenie nastrojów to główny powód dzisiejszych spadków na GPW. Swoje pokaźne „pięć groszy” dokładają jednak poszczególne spółki.

Kurs akcji KGHM-u spada o 2,38 proc. do 176,70 zł, testując najniższe poziomy od dwóch miesięcy, reagując na dzisiejszą zniżkę cen miedzi i przedłużając spadkową korektę na akcjach spółki. Ten ruch wpisuje się też w sytuację techniczną na wykresie dziennym spółki, gdzie po lutowym zwrocie poniżej szczytów ze stycznia, obecnie wzrosło prawdopodobieństwo przetestowania dołka sprzed dwóch miesięcy na 167,15 zł. To jednak wymagać będzie pojawienia się nowych podażowych impulsów, jak np. wyraźnych spadków cen miedzi, bo już od czwartku kursu będą bronić wyniki miedziowej spółki. Zgodnie z prognozami KGHM pochwali się 1,06 mld zł zysku netto wypracowanego w IV kwartale 2020 roku, wobec 472 mln zł zysku kwartał wcześniej. Wyraźnie, bo o 25,6 proc. w relacji kwartalnej, mają się też zwiększyć przychody.   

W gronie blue chipów mocno negatywnie wyróżnia się dziś JSW. Kurs spada o 4,82 proc. do 31,41 zł, korygując wczorajszy zwrot z poziomu 30 zł i rajd w górę o 9,42 zł.

Duże, bo prawie czteroprocentowe spadki cen ropy, przekładają się na słabsze zachowanie spółek paliwowych. Akcje PKN Orlen tanieją o 2,12 proc. do 62,72 zł, a Lotosu spadają o 3,26 proc. do 42,70 zł.

Kolejny dzień spada CD Projekt. Inwestorów nie zadowoliła zapowiedziana na 30 marca telekonferencja w sprawie aktualizacji strategii grupy. Bardziej do serca wzięli sobie obniżone przez analityków Domu Maklerskiego BOŚ szacunki sprzedaży gry „Cyberpunk 2077” aż o 43 proc. do 20 mln kopii w ciągu pierwszych 12 miesięcy od premiery i o 31 proc. do 49 mln sztuk w latach 2020-2024. Dziś za jedną akcję CD Projektu trzeba zapłacić 213,40 zł, czyli o 1,66 proc. mniej niż wczoraj, gdy potaniały one o 2,78 proc. Od początku roku akcje te straciły już 21 proc.

Poniedziałkowe mocne wzrosty (+19,18 proc.) koryguje dziś również Biomed Lublin. Kurs spada o 5,8 proc. do 17,85 zł. Akcje Biomedu niezmiennie są natomiast w czołówce najmocniej handlowanych na GPW. Przedpołudniem pod względem obrotów ustępowały tylko Allegro i CD Projektowi.

Powrót obaw, że pandemia o kolejny kwartał opóźni odbicie w gospodarce, w zestawieniu z perspektywą realizacji zysków na Wall Street, w praktyce przesądza o losach dzisiejszej sesji w Warszawie. Gorsze nastroje mogą utrzymać się nawet do końca tygodnia.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o BIOMEDLUB, CDPROJEKT, jsw, kghm, Lotos, PKNOrlen)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR