Wysokie dywidendy siłą polskiej giełdy, w grze PZU, Kogeneracja i ZUE

Omawiane walory: , , , , , ,

We wtorek sentyment na europejskich rynkach akcji psują taniejące surowce oraz przecena w Azji. Mimo niesprzyjających warunków zewnętrznych warszawski parkiet zachowuje spokój. Zachętą do trzymania lub kupowania akcji są szczodre deklaracje zarządów w kwestii podziału ubiegłorocznych zysków.

We wtorek kurs ropy naftowej Brent kontynuuje spadki. Impulsem do przeceny surowca okazała się kolejna deklaracja władz w Iranie, które stanowczo wykluczyły możliwość dołączenia do koalicji zamrażającej wielkość produkcji ropy. Iran zapowiedział też, że zwiększy wydobycie surowca o kolejny milion baryłek dziennie, tak by odbudować pozycję sprzed nałożenia sankcji w 2012 roku.

Nastroje na rynku schłodził też Bank Japonii, który dzisiaj bardziej pesymistycznie wyraził się o perspektywach tamtejszej gospodarki. Jednocześnie BoJ utrzymał prowadzoną do tej pory ekspansywną politykę monetarną – referencyjna stopa procentowa pozostała na poziomie -0,1 proc., a wielkość programu stymulacyjnego na 80 trl JPY (program QE). Decyzja banku umocniła jena do dolara i przełożyła się przecenę na rynku akcji (Nikkei spadł o 0,7 proc.).

W efekcie wtorkowa sesja na europejskich giełdach wystartowała na minusach. Przed południem niemiecki DAX spada o 0,5 proc., francuski CAC40 -0,9 proc., a brytyjski FTSE 100 zniżkuje o 0,7 proc. Od strony technicznej korekta na DAX 30 zbliża się do 50-proc. zniesienia impulsu spadkowego. Na tle zachodnioeuropejskich indeksów dobrze wypada warszawski WIG20. Byki nie tylko obroniły poziom 1.900 pkt., ale też z powodzeniem zniwelowały większość porannych strat. Mankamentem pozostają symboliczne obroty, które o 11:30 wyniosły zaledwie 160 mln zł na całym rynku. Wyraźniejszą przecenę notuje mWIG40 (-0,6 proc.), co w znacznym stopniu jest pokłosiem 8-proc. przeceny na kursie akcji Hawe.

>> Zobacz także komentarz ekonomiczny: Dziś inflacja i bilans płatniczy z Polski

Przed sesją na rynek trafiła kolejna porcja raportów z wynikami za IV kwartał oraz deklaracji podziału ubiegłorocznych zysków. Z dużych spółek sprawozdaniem podzielił się PZU. W IV kwartale grupa zarobiła 509,9 mln zł. Wynik okazał się znacznie lepszy w ujęciu r/r (403,8 mln zł rok wcześniej) oraz nieznacznie wyższy od konsensusu PAP (504,3 mln zł). W raporcie rocznym grupa ubezpieczeniowa zasygnalizowała, że planuje dokonać zmiany polityki kapitałowej i dywidendowej, w celu dopasowania do nowych wymogów kapitałowych Solvency II.>> Czytaj więcej

(Fot. DP/stockwatch.pl)

(Fot. DP/stockwatch.pl)

O ok. 2 proc. tanieją akcje Energi. Zysk netto grupy energetycznej, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej, w czwartym kwartale 2015 roku wyniósł 136,1 mln zł wobec 173,7 mln zł przed rokiem. Konsensus PAP zakładał wynik netto na poziomie 141,7 mln zł. Przychody grupy Energa wzrosły rok do roku o 1,7 proc. do prawie 2,85 mld zł. Rezultat okazał się o 3 proc. lepszy od konsensusu rynkowego.

Wynikami pochwalił się też Alumetal, którego akcje rosną dzisiaj o 3,6 proc. Producent stopów aluminiowych pokazał wyniki lepsze w ujęciu r/r, ale nieco słabsze od konsensusu rynkowego. W całym ubiegłym roku zysk netto grupy Alumetal był wyższy r/r o blisko 1/3 i wyniósł 77,7 mln zł. Przy okazji publikacji wyników zarząd podtrzymał politykę wypłacania 50 proc. skonsolidowanego zysku netto na dywidendę. Tegoroczna rekomendacja zakłada wypłatę 2,55 zł dywidendy na akcję (stopa 5,2 proc.).

Ponad 5-proc. wzrostem wyróżnia się dzisiaj kurs akcji ZUE. Zarząd spółki zarekomendował wypłatę 0,33 zł dywidendy na akcję. Przy obecnym kursie stopa dywidendy wynosi 3,88 proc.

O 4,9 proc. rośnie kurs akcji Kogeneracji. Zarząd rekomenduje, by z zysku za 2015 r. spółka wypłaciła ponad 93 mln zł dywidendy, czyli 6,25 zł na akcję (przy obecnym kursie stopa 8,5 proc.). Zysk spółki za 2015 r. wyniósł 141,7 mln zł. Pozostała jego część, w kwocie 48,6 mln zł, miałaby trafić na kapitał rezerwowy.

Szczodrą dywidendę szykuje też Budimex (+0,2 proc.). Zarząd budowlanej spółki rekomenduje wypłatę w ramach dywidendy 207,8 mln zł, czyli 8,14 zł na akcję. Przy obecnym kursie akcji stopa dywidendy wyniosłaby 4,2 proc.

Mapa rynku - stan na godzinę 11:20

Mapa rynku – stan na godzinę 11:20

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Alumetal, budimex, energa, hawe, Kogenera, PZU, zue, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Faworyci DM mBanku na listopad

  DM mBanku w cyklicznym opracowaniu wskazał kilkanaście spółek, które warto obserwować w najbliższych tygodniach. 

 • WIG20 testuje ważny opór, w grze Orange, PGNiG i Idea Bank

  WIG20 znalazł się w ciekawym momencie. Jeśli indeks pokona dzisiaj wrześniowy szczyt, otworzy sobie drogę na północ. Łatwo jednak nie będzie. Giełdy w Europie świecą na czerwono, a najnowsze wyniki polskich spółek pozostawiają wiele do życzenia.

 • Prognozy wyników za III kwartał wg DM mBanku

  Rozpoczęty właśnie sezon wyników będzie pierwszym naprawdę trudnym testem dla spółek notowanych na GPW. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak miniony kwartał wypadł w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Efekt Aliora. PZU, banki i WIG20 świecą na czerwono

  Czarny piątek dla akcjonariuszy Alior Banku. Po gwałtownej przecenie notowania banku są najniżej w historii i ciągną w dół cały WIG20. Ten ponownie jest jednym z najsłabszych w Europie.

 • Prezes PZU: Mamy ponad 600 umów w ramach PPK [WIDEO]

  Przekroczyliśmy 600 umów w pracowniczych planach kapitałowych, a to ponad 300 tysięcy zatrudnionych pracowników – mówi ISBnews.TV Paweł Surówka, prezes PZU.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR