ZA Puławy miał 47,37 mln zł zysku netto, 71,77 mln zł EBIT w IV kw. 2020 r.

Omawiane walory: ,

Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy odnotowały 47,37 mln zł skonsolidowanego zysku netto w IV kw. 2020 r. wobec 56,33 mln zł zysku rok wcześniej.

pulawy, azoty, akcje, chemia, wyniki,

Fot. materiały prasowe

Zysk operacyjny wyniósł 71,77 mln zł wobec 68,38 mln zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 858,97 mln zł w IV kw. 2020 r. wobec 856,5 mln zł rok wcześniej.

W 2020 r. spółka miała 215,86 mln zł skonsolidowanego zysku netto w porównaniu z 301,03 mln zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 3 206,28 mln zł w porównaniu z 3 583,58 mln zł rok wcześniej.

– W minionym roku grupa kapitałowa Grupa Azoty Zakłady Azotowe Puławy S.A. wypracowała 3 206 mln zł przychodów ze sprzedaży i osiągnęła 216 mln zł zysku netto, EBITDA za ten okres wyniosła 522 mln zł. Mimo sporych wyzwań, pozytywny wpływ na wyniki miały m.in. środki budżetowe przyznawane w ramach tarcz antykryzysowych na ochronę miejsc pracy naszych pracowników, a także rekompensaty z tytułu pokrycia skutków wzrostu cen energii elektrycznej w wyniku wzrostu cen uprawnień do emisji CO2 – napisał prezes Tomasz Hryniewicz w liście załączonym do raportu.

>> POLECAMY: Jak inwestować na giełdzie (ze StockWatch.pl)?

Podkreślił, że skutki kryzysu związanego z pandemią złagodziła dywersyfikacja biznesu. Sektor nawozów azotowych okazał się stabilny i odporny na niekorzystne trendy rynkowe. Sprzyjała mu też sytuacja w rolnictwie – wysokie zbiory oraz dobre ceny płodów rolnych. Na korzyść spółki zadziałała też polityka celna Komisji Europejskiej, która utrzymała obowiązujące cła antydumpingowe na import do państw wspólnoty europejskiej mieszanek mocznika, saletry amonowej i azotanu pochodzących z Rosji. W konsekwencji wyższe wolumeny sprzedaży (r/r) odnotowano w przypadku głównych produktów segmentu: saletry amonowej, mocznika, roztworu saletrzano-mocznikowego.

– W większym stopniu skutki pandemii, zwłaszcza w I półroczu 2020 r. odczuły pozostałe produkty segmentu nawozowego, odnotowano spowolnienie w sprzedaży saletry potasowej nawozowej i spożywczej, nawozów wieloskładnikowych oraz nawozów fosforowych. Ostatecznie segment agro przy niższych cenach wszystkich produktów (r/r) odnotował w 2020 roku przychody w wysokości 2 765 mln zł – wskazał także Hryniewicz.

Pod dużym wpływem spowolnienia gospodarczego spowodowanego rozprzestrzenianiem się koronawirusa pozostawały wyniki osiągnięte w segmencie tworzyw. W związku z zamrożeniem gospodarki niektórzy z odbiorców melaminy zostali zmuszeni do wstrzymania produkcji. Na spadek przychodów wpłynęły niższe ceny i wolumeny sprzedaży, wynikające przede wszystkim z braku popytu oraz zapasów magazynowych u odbiorców.

– Nakłady inwestycyjne poniesione w 2020 roku osiągnęły rekordową wartość 824,1 mln zł. Największy udział w tej kwocie ma budowa bloku energetycznego w oparciu o paliwo węglowe, a także takie zadania jak: ‚Modernizacja instalacji kwasu azotowego oraz budowa nowych instalacji kwasu azotowego, neutralizacji i produkcji nowych nawozów na bazie kwasu azotowego’ oraz ‚Wytwórnia nawozów granulowanych na bazie saletry amonowej’. W przypadku ostatniej inwestycji należy wspomnieć, że w lipcu 2020 roku rozpoczęto rozruch technologiczno-mechaniczny pierwszej linii produkcyjnej instalacji – czytamy także w liście prezesa.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2020 r. wyniósł 221,97 mln zł wobec 283,85 mln zł zysku rok wcześniej.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Grupaazoty, Pulawy)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR