Złota piątka styczniowych rekomendacji maklerskich

Omawiane walory: , , , ,

W tym roku zaledwie garstka spółek doczekała się raportów analitycznych z zaleceniem kupuj. StockWatch.pl sprawdził, które zdaniem maklerów spółki mają największy potencjał wzrostowy.

Liderem odtajnionych w tym roku rekomendacji jest Mabion. Ipopema Securities rozpoczęła wydawanie raportów analitycznych na temat spółki biotechnologicznej od zalecenia kupuj i ceny docelowej 101 zł. To o blisko 30 proc. więcej niż wycena rynkowa.

Bieżący rok może być przełomowy dla Mabionu. W listopadzie 2016 roku spółka zamknęła etap rozwoju podpisując umowę partneringową dla MabionCD20 (lek biopodobny do MabThera/Rituxan) na terenie Unii Europejskiej i krajów bałkańskich. W ramach kontraktu Mabion otrzyma 10 mln USD zaliczki oraz do 35 mln USD po osiągnięciu kamieni milowych w pracach nad lekiem. Miesiąc później prezes Maciej Wieczorek przekazał stery Arturowi Chabowskiemu. Głównym celem nowego szefa Mabionu jest pozyskanie partnera do komercjalizacji leku w USA i Kanadzie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, MabionCD20 będzie pierwszym lekiem spółki wprowadzonym na rynek. >> Odwiedź forumowy wątek dedykowany akcjom Mabionu

Na Emperię postawił DM BDM. Biuro rozpoczęło wydawanie rekomendacji od zalecenia kupuj i ceny docelowej 82 zł za akcję. Potencjał wzrostowy wynosi obecnie 21,5 proc. DM BDM gra pod wysokie dynamiki sprzedaży oraz odbudowę pierwszej marży (w okresie 4Q’15-2Q’16 grupa mocno obniżała ceny). Maklerzy liczą też, że w 2017 r. detalista przyspieszy z rozwojem sieci i uruchomi przynajmniej 80 placówek w skali roku. Zarząd deklaruje, że celem rocznym w perspektywie 2-3 lat jest otwieranie po ok. 100 sklepów. DM BDM zaznacza też, że Emperia posiada silną bazę gotówkową i nie wyklucza akwizycji jednego z graczy na krajowym rynku hipermarketów.

Obecne pułapy cenowe walorów Emperii uważamy za interesującą okazję inwestycyjną. Przede wszystkim zwracamy uwagę na pozytywną ścieżkę wynikową, która powinna mieć miejsce w kolejnych kwartałach. (…) Zwracamy także uwagę na istotne dyskonto z jakim jest notowana Emperia względem dużych detalistów (wg naszych założeń EV/EBITDA’17 wynosi ok. 5,6x vs 9,9x dla grupy porównawczej). Ze strony makro wsparciem dla wyników powinna być powracająca inflacja, natomiast głównym zagrożeniem jest oczekiwany wzrost wynagrodzeń (ok. 10 proc. przychodów). – czytamy w raporcie DM BDM.

Źródło: Dom Maklerski BDM SA, spółka; *prognoza marży dla całej grupy

Źródło: Dom Maklerski BDM SA, spółka; *prognoza marży dla całej grupy

Prognoza biura na 2017 rok zakłada 2,9 mld zł obrotów i 111,6 mln zł EBITDA (po oczyszczeniu o zdarzenia jednorazowe wzrost o 15,7 mln zł r/r). Maklerzy zaznaczyli, że zostawiają sobie pole do podniesienia założeń w przypadku stabilnej inflacji.

Na dwucyfrową stopę zwrotu z akcji Pekao liczą maklerzy z Vestor DM. Biuro w raporcie z 13 stycznia podniosło zalecenie dla walorów wicelidera polskiego sektora bankowego z neutralnie do kupuj oraz podtrzymało cenę docelową na poziomie 147 zł. Względem poniedziałkowego kursu odniesienia wycena jest wyższa o blisko 15 proc. Zdaniem maklerów, obawy związane z wejściem do akcjonariatu podmiotów kontrolowanych przez Skarb Państwa są przesadzone. Podkreślają, że Pekao pozostaje bardzo dobrze skapitalizowanym bankiem, płacącym najwyższą w sektorze dywidendę, z jednocześnie bardzo niską ekspozycją na hipoteczne kredyty walutowe. Prognoza Vestor DM zakłada, że z zysku za 2016 r. bank wypłaci 8,60 zł na akcję (stopa dywidendy 6,7 proc.).

– Dlatego też, wycenę na poziomie 15.0x 2017E P/E oraz 1.3x P/BV uważamy za atrakcyjną. Zwracamy również uwagę, że premia w wycenie do PKO BP na wskaźniku 1YF P/E zmniejszyła się obecnie do 12 proc. wobec 1Y oraz 3Y średniej na poziomie odpowiednio 41 proc. oraz 33 proc., co w naszym przekonaniu nie jest w pełni uzasadnione. – uważają eksperci z Vestor DM.

Do grona styczniowych faworytów załapały się akcje PKP Cargo oraz Erbudu. W obu wypadkach wzrosty z początku roku skróciły dystans do cen docelowych do nieco ponad 5 proc. Haitong Bank w raporcie z 9 stycznia podtrzymał zalecenie kupuj dla PKP Cargo i podwyższył cenę docelową do 53,80 zł. Analitycy liczą na przyspieszenie w segmencie przewozu kruszyw materiałów budowlanych od drugiego półrocza. Prognozy biura na najbliższe trzy lata zakładają dynamiczną poprawę zysków. W 2017 roku PKP Cargo na czysto powinno zarobić 57 mln zł, a 2019 roku aż 225 mln zł.

Haitong Bank nie spodziewa się, by firma miała w przyszłości jakiekolwiek poważniejsze kłopoty płynnościowe (według prognozy, wskaźnik dług netto/EBITDA spadnie z 2,2-krotności w 2016 r. do 0,7-krotności w 2019 r.). Ponadto, choć wydaje się mało prawdopodobne, by spółka wypłaciła w tym roku dywidendę, to analitycy Haitong spodziewają się, że w latach 2018/19 dywidenda na akcję wyniesie 0,90/2,30 zł, co daje stopę na poziomie 1,9/4,9 proc.

– Dodatkowo, przy wskaźniku EV/EBITDA na rok 2017 na poziomie 4,4-krotności, PKP Cargo jest wyceniana ze znaczącym dyskontem w porównaniu do spółek porównywalnych. – uważa Cezary Bernatek, analityk Haitong Banku.

Portfel zamówień Erbudu [mln PLN] (Źródło: BDM, spółka)

Portfel zamówień Erbudu [mln PLN] (Źródło: BDM, spółka)

Drugim wyborem ekspertów z DM BDM jest Erbud. Biuro podtrzymało rekomendację akumuluj z ceną docelową 32,30 zł, a 31,10 zł po odcięciu 1,17 zł nadzwyczajnej dywidendy. Maklerzy chwalą spółkę za rekordowo gruby portfel zleceń. Prognoza biura na 2016 rok to 1,77 mld zł przychodów oraz 45,9 mln zł oczyszczonej EBITDA (po wyeliminowaniu całego salda pozostałej działalności operacyjnej). Szacunki na rok 2017 zakładają wzrost wyników do odpowiednio 1,96 mld zł i 53,3 mln zł.

– Spodziewamy się, że w 2017 roku przychody mogą zbliżyć się do 2 mld zł. Uważamy, że przy naszych prognozach (zakładamy niższe niż konsensus marże, ale wyższe przychody) obecna wycena rynkowa Erbudu nie jest wygórowana – EV/EBITDA’17=5,0x. Spodziewamy się, że spółka ma przed sobą kilka kwartałów (4Q’16 oraz cały 2017 r.) poprawy oczyszczonych wyników w ujęciu r/r (poprzednie okresy była zniekształcane przez różnego rodzaju one-offy na plus i minus). – uważają eksperci z DM BDM.

Na 2018 rok biuro zakłada nieco niższe wyniki, głównie ze względu na wysoką bazę wypracowaną przez kontrakt na budowę Galerii Młociny w 2017 roku. Zaznaczają jednak, że uzupełnienie portfela zleceń na przestrzeni bieżącego roku może skłonić ich do późniejszego podniesienia prognoz.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT emperia, Erbud, Mabion, Pekao, PKPCARGO, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR