11 przyczajonych spółek, które rozbłysną w II połowie roku

Idąc tropem Eko Exportu, który od początku roku wzrósł o 220 proc., rozejrzeliśmy się za spółkami, które dopiero pokażą klasę, a na razie skromnie stoją w kącie. Sprawdź silną jedenastkę, na którą stawiają rynkowi eksperci.

Wiele wskazuje na to, że dynamiczne wzrosty z ostatnich dni to efekt gry pod wyniki II półrocza, które zbliża się do półmetka. Dla wielu spółek ma ono być znacznie lepsze niż pierwsze. StockWatch.pl przyjrzał się ruchom na wykresach i sprawdził, kto w tym roku przygotował sobie najlepszy grunt pod mocne drugie półrocze.

Szczególną uwagę warto zwrócić na poprawę w spółkach przemysłowych. Cenną informacją podtrzymującą trend jest sierpniowy wzrost produkcji przemysłowej w Chinach o 10,4 proc. w ujęciu r/r. Wynik przebił rynkowy konsensus. Naszemu rynkowi do takich osiągnięć jeszcze daleko. Analitycy Ministerstwa Gospodarki spodziewają się, że tempo wzrostu produkcji przemysłowej w sierpniu spowolniło do około 3 proc. r/r z 6,3 proc. w lipcu.

– Drugi kwartał w wykonaniu spółek przemysłowych okazał się lepszy niż pierwszy. W minionym kwartale ze spółek, które analizujemy 19 poprawiło osiągnięcia w ujęciu r/r i tyle samo miało słabsze rezultaty. Natomiast w pierwszym kwartale ten bilans wynosił odpowiednio 14 do 24. Przede wszystkim lepiej radziły sobie spółki mające ekspozycję na eksport. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DI BRE Banku.

>> Bardzo możliwe, że ubiegły kwartał był prawdziwym dołkiem koniunkturalnym. >> Eksperci mają optymistyczne prognozy dla Polski na II połowę roku.

Ekspert wymienia cały wachlarz spółek, które nie tylko pokazały się z dobrej strony w ostatnim sezonie wynikowym, ale także są w stanie utrzymać wysoką formie. W jego ocenie jedną z wyróżniających się spółek jest Forte, które powinno mieć udane także II półrocze. Prognoza DI BRE Banku dla producenta mebli na cały 2013 rok to 607 mln zł przychodów (+8,5 proc. r/r) i 44 mln zł zysku netto (+25 proc.).

– Założenia dla zysku można przyjąć za konserwatywne, bo w III kwartale spółka powinna pokazać dodatkowe zyski na zabezpieczeniach walutowych. Z dobrej strony pokazali się także Seco Warwick i Ergis. Są to spółki cykliczne i także w tym półroczu powinny zaraportować dobre wyniki. Zaskakująco dobre osiągnięcia pokazały Ropczyce, które działają na rynku stalowym, przeżywającym problemy w minionym półroczu. Zwróciłbym uwagę także na osiągnięcia Feerum. Tegoroczny debiutant giełdowy imponuje dużym portfelem zamówień, co powinno znaleźć przełożenie na dalszą poprawę wyników. Dobre perspektywy są także przed Kruszwicą. Dobre zbiory rzepaku i niższe ceny sprawiają, że spółka notuje wzrost marż. Spodziewałbym się po Kruszwicy dalszego wzrostu przychodów oraz zysków. – ocenia Jakub Szkopek, analityk DI BRE Banku.

>> W serwisie z dnia na dzień przybywa szczegółowych omówień raportów za II kwartał.>> Aktualną listę analiz przygotowanych przez analityków StockWatch.pl znajdziesz tutaj.

W gronie wyróżnionych spółek przemysłowych znalazł się także Impexmetal. W I półroczu najwyższy zysk wygenerował segment aluminium – wynik operacyjny 24,1 mln zł (20,4 mln zł w I półroczu 2012). Progres nastąpił także w segmencie miedzi – z 6,5 mln zł do 7,6 mln zł. Tu wzrost wyników operacyjnych wystąpił w obydwu spółkach segmentu (tj. Hutmen i WM Dziedzice). Hutmen miał dwukrotnie wyższy wynik na sprzedaży, głównie za sprawą wyższych marż w zakresie podstawowego produktu – rur instalacyjnych. Natomiast WM Dziedzice zawdzięczają wzrost wyników operacyjnych rekordowym wolumenom sprzedaży (największe, 30 proc. wzrosty w skali grupy kapitałowej Impexmetal).

– Impexmetal zapoczątkował poprawę wyników w I kwartale i kontynuował ją w kolejnym. To klasyczny przykład spółki z ekspozycją na poprawiające się makro. Dalszemu progresowi wyników Impexmetalu powinna sprzyjać poprawa w gospodarce krajowej oraz strefie euro, a szczególnie Niemczech. Impexmetal należy do grona spółek, które skutecznie rozwinęły eksport na zachodzie Europy. Są też spółki mocno osadzone na wschodzie i południu Europy. Wśród nich jest Inter Cars, który pokazał bardzo dobre wyniki za I półrocze tego roku. Wynikom pomagał dynamicznie rozwijający się eksport oraz popyt na części zamienne na rodzimym rynku. Pomogły też problemy Foty. Drugie półrocze też powinno być dobre w wykonaniu spółki, a cały 2013 rok zapowiada się na rekordowy pod względem przychodów i zysków. – mówi Grzegorz Pułkotycki, Zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> W serwisie są już wprowadzone najnowsze dane finansowe spółek z GPW za ostatni kwartał. To dobra okazja do rozpoczęcia poszukiwań. >> Wykorzystaj skaner fundamentalny, który ułatwia poszukiwania najdorodniejszych spółek.

Dobrze rokuje także Qumak. W tym tygodniu informatyczna spółka wzbogaciła swój backlog o kontrakt na kwotę 69 mln zł. Qumak może pochwalić się rekordowym portfelem zamówień, ale w II półroczu będzie musiał ostro zakasać rękawy, bo ma do zniwelowania stratę netto z I półrocza w wysokości 4,1 mln zł.

– Sugerując się zapowiedziami zarządu należy oczekiwać dobrego II półrocza po Qumaku. Spółka po I półroczu pokazała stratę, na co wpływ miało utworzenie rezerwy na trudno ściągalne należności z tytułu realizacji kontraktu na Stadionie Narodowym w Warszawie na kwotę 6,4 mln zł. W ocenie zarządu, Qumak jest w stanie na koniec roku pokazać podobny zysk jak w 2012 roku. To oznaczałoby, że odrobi straty z nawiązką. Warto też pamiętać o rekordowo wysokim portfelu zamówień, jaki jest w posiadaniu spółki. Kolejną zapomnianą spółką jest Instal Kraków. Spółka reprezentuje ciekawe połączenie różnych segmentów – deweloperki, ogólnobudowlanego oraz chłodnictwa i klimatyzacji. Sprzyja jej odradzający się popyt na mieszkania. Spółka posiada ciekawy bank ziemi w Krakowie. W II kwartale Instal Kraków zanotował 73-proc. dynamikę zysku netto. – wymienia Grzegorz Pułkotycki.

W ostatnich dniach coraz lepiej mówi się o spółkach wydobywających węgiel, co przekłada się na szybki wzrost ich wycen. Nadzieję na poprawę w branży pogrążonej w kryzysie dał we wtorek premier Donald Tusk, który podczas targów górniczych w Katowicach powiedział, że węgiel będzie nadal kluczowym elementem przyszłego miksu energetycznego kraju. Dodał, że rząd zamierza inwestować w przemysł wydobywczy oraz przemysł maszyn górniczych. Zdaniem analityków wpływ na pozytywne ruchy na kursach ma także poprawiający się klimat wokół sektora na świecie. Dowodem na to są rosnące notowania węgla na świecie. Eksperci zwracają też uwagę na przyznanie Japonii organizacji letnich igrzysk olimpijskich w 2020 roku. To przyczyni się do wzrostu popytu na stal w Azji, co w konsekwencji powinno przełożyć się na wzrost cen węgla.

– Interesujące perspektywy rysują się dla spółek wydobywczych, głównie węglowych. Szczególnie zwróciłbym uwagę na Bogdankę. Spodziewam się dobrego II półrocza w wykonaniu tej spółki. Rosnące wolumeny powodują, że jest w stanie zaskoczyć pozytywnie wynikami. – dodaje Grzegorz Pułkotycki.

>> Walory Bogdanki były niedawno omawiane od strony technicznej. >> Cztery przykurzone blue chipy, które odzyskują dawny blask.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT bogdanka, ergis, Feerum, FORTE, impexmet, instalkrk, INTERCARS, Kruszwica, qumak, ropczyce, secogroup, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • LW Bogdanka rekomenduje niewypłacanie dywidendy z zysku za 2019 r.

  Zarząd Lubelskiego Węgla BOGDANKA rekomenduje przeznaczenie zysku netto za 2019 r. w kwocie 306,18 mln zł w całości na kapitał rezerwowy.

 • Topnieje polska reprezentacja w indeksie MSCI Standard

  Wraz z końcem maja aż trzy polskie spółki pożegnają się z miejscem w indeksie MSCI Standard. Roszady obejmą też MSCI Small Cap, gdzie dwie kontrolowane przez Skarb Państwa spółki zostaną zastąpione przez Bank Handlowy i Ten Square Games.

 • Europejskie giełdy odrabiają straty, w grze Orlen, Energa i XTB

  Odreagowując środową przecenę, a jednocześnie czekając na wyklarowanie się sytuacji na rynkach globalnych, na warszawskiej giełdzie rozgrywane są poszczególne spółki. Gorąco jest na parze PKN Orlen - Energa, ale dużo też dzieje się na spółkach publikujących wyniki finansowe.

 • W czasach zarazy cash is king. Oto spółki, które mają grube portfele i są gotowe na kryzys

  Stara prawda mówi, że spółki upadają niekoniecznie przez brak zysków, tylko z powodu utraty płynności. Obecna sytuacja związana z pandemią, istotne ograniczenie działalności gospodarczej i przerwanie łańcuchów dostaw może wpędzić wiele firm w spiralę zadłużenia, a nawet doprowadzić do bankructwa. Dziś sprawdzamy, jakie giełdowe spółki mają wystarczająco dużą poduszkę finansową i mają szansę przejść suchą stopą przez największą od lat gospodarczą zawieruchę.

 • Miłek ratuje CCC, Elektrobudowa upada, a WIG20 odbija

  Wczoraj się nie udało, ale dziś jest już duża szansa na dowiezienie odbicia do końca sesji w Warszawie. Tym razem pomaga poprawa nastrojów w Europie. Gwiazdą sesji jest CCC. Kurs Elektrobudowy załamał się po ogłoszeniu wniosku o upadłość.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR