12 najhojniejszych propozycji dywidendowych czerwca

W najbliższych tygodniach akcjonariusze kilkudziesięciu spółek notowanych na GPW spotkają się na corocznych walnych i zdecydują o losach dywidend. Do podziału są kwoty idące w dziesiątki a nawet setki milionów złotych. StockWatch.pl z czerwcowego kalendarium wybrał dwanaście najciekawszych ofert.

Dywidendowa karuzela kręci się coraz szybciej. Tylko w najbliższych tygodniach rozstrzygną się losy dywidend w kilkudziesięciu spółkach. W sumie wartość czerwcowych wypłat grubo przekroczy 3 mld zł. Według wyliczeń StockWatch.pl, lwia część tej puli trafi do akcjonariuszy banków oraz spółek deweloperskich.

Listę najciekawszych propozycji na chwilę obecną otwierają cztery spółki: Inpro, WDX, Lokum Deweloper i Odlewnie. Każda z nich oferuje dywidendy o stopach zbliżonych do 5 proc. Tegoroczna rekomendacja zarządu Inpro to 10 mln zł, czyli 0,25 zł na akcję. Jeśli akcjonariusze na walnym 2 czerwca zagłosują za uchwałą w obecnym kształcie, dniem dywidendy będzie 13 czerwca, a wypłaty 27 czerwca. Warto dodać, że tegoroczna dywidenda będzie siódmą z rzędu płaconą przez trójmiejskiego dewelopera. W ubiegłym roku Inpro wypłaciło 0,30 zł na każdy walor (stopa wyniosła 5 proc.). W sumie do akcjonariuszy trafiło wówczas 12 mln zł.

Drugą w swojej giełdowej historii dywidendę zamierza wypłacić Lokum Deweloper. Zarząd wrocławskiej spółki proponuje wypłatę 14,04 mln zł, czyli 0,78 zł na akcję. Proponowany dzień dywidendy to 20 czerwca, a wypłaty 5 lipca. Ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie na walnym 12 czerwca. W ubiegłym roku akcjonariusze Lokum Deweloper otrzymali 0,62 zł na akcję. Stopa dywidendy wyniosła 4,8 proc.

Po wielu latach restrukturyzacji, prowadzonej na skutek niefortunnej przygody z opcjami walutowymi, zyskiem z akcjonariuszami podzielą się Odlewnie Polskie. Majowe walne producenta odlewów żeliwnych dało zielone światło na wypłatę w formie dywidendy 4,1 mln zł, czyli 0,20 zł na akcję. Dzień dywidendy wyznaczono na 30 czerwca. Środki na rachunkach maklerskich pojawią się 14 lipca. Warto dodać, że walne upoważniło zarząd do przeprowadzenia skupu maksymalnie 1 mln akcji własnych (stanowiących 4,84 proc. kapitału zakładowego spółki). Skupione papiery mają być zaoferowane uczestnikom programu motywacyjnego. Cena nabycia akcji nie może być wyższa niż 3,70 zł. Łączne na buy back Odlewnie Polskie chcą przeznaczyć 3,9 mln zł.

Kolejną ofertę 5-proc. dywidendy szykuje WDX (d. Wandalex). Zarząd na czternastą w swojej giełdowej historii wypłatę chce przeznaczyć 4,06 mln zł, czyli 0,44 zł na akcję. Walne odbędzie się 14 czerwca. Proponowany dzień dywidendy to 27 czerwca, a wypłaty 18 lipca. Warto odnotować, że tegoroczna wypłata będzie piątą z rzędu o stopie zbliżonej do 5 proc.

Szukasz szczegółowego obrazu fundamentalnego Twojej spółki po wynikach za I kwartał? ZAJRZYJ TUTAJ >>>

Z małych spółek ponad 6-proc. dywidendą podzieli się Lena Lighting. Walne producenta przemysłowych opraw oświetleniowych przeznaczyło na tegoroczną wypłatę 7,46 mln zł. Na każdą akcję akcjonariusze otrzymają 0,30 zł. Dzień dywidendy ustalono na 13 czerwca, a wypłaty 29 czerwca. Lena Lighting słynie ze szczodrych dywidend. W ubiegłym roku spółka wypłaciła 0,55 zł na akcję, co dało stopę na poziomie 11 proc.

O kolejnych trzech spółkach z czerwcowej listy można śmiało powiedzieć, że są królami dywidend. Mowa o Banku Handlowym, Pekao i Dom Development. Każda z nich regularnie od wielu lat obsypuje akcjonariuszy złotem. W tym roku wspomniana trójka oferuje dywidendy o 6-proc. stopie.

Na dzień ustalenia prawa do zysku spokojnie czekają akcjonariusze Pekao. W puli jest 2.278 mln zł, czyli 8,68 zł na każdą akcję. Bank nieprzerwanie od czternastu lat dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, a tegoroczna wypłata będzie piątą o stopie powyżej 5 proc.

W Banku Handlowym losy tegorocznej dywidendy rozstrzygną się 22 czerwca. Zarząd na walnym będzie rekomendował wypłatę 591,88 mln zł, czyli 4,53 zł na akcję. Dzień dywidendy to 3 lipca, ale należy pamiętać, że zgodnie z zasadą T+2, prawo do zysku nabędą inwestorzy posiadający akcje banku na koniec sesji 29 czerwca. Środki na rachunkach bankowych mają pojawić się 20 lipca. Tegoroczna wypłata będzie piątą z rzędu o 6-proc. stopie.

Po raz jedenasty z rzędu dywidendą podzieli się Dom Development. W ubiegłym tygodniu walne dało zielone światło na wypłatę 125,58 mln zł. Na każdą akcję przypadnie 5,05 zł. Dzień dywidendy wyznaczono na 26 czerwca, a wypłaty na 4 lipca.

Dywidendę o 7,5-proc. stopie wypłaci Decora. Producent wyrobów do dekoracji wnętrz 5 czerwca (dzień dywidendy) podzieli między akcjonariuszy 9,6 mln zł. Na każdą akcje przypadnie 0,85 zł. Środki pojawią się na rachunkach maklerskich jeszcze przed wakacjami. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku Decora była jedną na najhojniejszych spółek na GPW. W przeliczeniu na jedną akcję spółka wypłaciła 2,50 zł, co dało ponad 20-proc. stopę dywidendy. Tak wysoka wypłata była możliwa dzięki zyskom z poprzednich lat odłożonym w ramach kapitału zapasowego.

Spółka Stopa dywidendy Dywidenda na akcję Dzień dywidendy Status
Odlewnie Polskie 4,68 proc. 0,20 zł 30 czerwca Uchwalona
Lokum Deweloper 4,99 proc. 0,78 zł 20 czerwca Walne 12 czerwca
Inpro 5,08 proc. 0,25 zł 13 czerwca Walne 2 czerwca
WDX 5,09 proc. 0,44 zł 27 czerwca Walne 14 czerwca
Bank Handlowy 6,13 proc. 4,53 zł 3 lipca Walne 22 czerwca
Pekao 6,14 proc. 8,68 zł 21 czerwca Uchwalona
Lena Lighting 6,32 proc. 0,30 zł 13 czerwca Uchwalona
Dom Development 6,62 proc. 5,05 zł 26 czerwca Uchwalona
Decora 7,46 proc. 0,85 zł 5 czerwca Uchwalona
Netia 8,28 proc. 0,38 zł 9 czerwca Uchwalona
Eurotel 8,62 proc. 1,90 zł 15 czerwca Uchwalona
Gwarant 10 proc. 0,40 zł 30 czerwca Walne 12 czerwca

Źródło: Opracowanie własne na podstawie kalendarium StockWatch.pl. Stan na 29 maja 2017 r.

Pierwszą trójkę najhojniejszych pod względem stopy dywidendy spółek otwiera Netia. Telekom na tegoroczną wypłatę przeznaczył 132,4 mln zł, czyli 0,38 zł na każdy walor. Dzień dywidendy wyznaczono na 9 czerwca, a wypłaty na 6 lipca. Warto dodać, w Netii powtórzyła się historia z ubiegłego roku, gdy przegłosowana stawka okazała się znacznie wyższa od rekomendacji zarządu. W tym roku władze telekomu zaproponowały 0,25 zł dywidendy na akcję. Ostatecznie podczas walnego wniosek o wyższą stawkę dywidendy zgłosił OFE PZU Złota Jesień, a akcjonariusze poparli go.

Listę spółek, które jeszcze zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w naszym KALENDARIUM DYWIDEND >>>

Przyklepaną dywidendę ma także Eurotel. Operator sieci salonów z ofertą operatorów telefonii T-Mobile, Play oraz telewizji satelitarnej NC+ w ramach czternastej dywidendy wypłaci 7,1 mln zł. Na każdą akcje przypadnie 1,90 zł. Dzień dywidendy wyznaczono na 15 czerwca, a wypłaty na 30 czerwca. W ubiegłym roku Eurotel wypłacił akcjonariuszom 1,40 zł na akcję (stopa 7,45 proc.), a dwa lata temu 1 zł na walor (stopa 7 proc.).

Duże szanse na zajęcie najwyższego miejsca na czerwcowej liście ma notowany na NewConnect Gwarant. Najmniejsza z w.w. spółek chce podzielić między akcjonariuszy 2 mln zł. Kwota dywidendy jest skromna, ale stopa dywidendy na poziomie 10 proc. wygląda już imponująco. Gwarant to agencja ochrony osób i mienia, która od początku swojej obecności na małym parkiecie wypłaca szczodre dywidendy. Od 2010 roku stopy dywidendy mieszczą się w przedziale 7,3-12,2 proc. Decyzja w sprawie tegorocznej wypłaty zapadnie na walnym 12 czerwca. Proponowany dzień dywidendy to 30 czerwca, a wypłaty 14 lipca. Mankamentem przy inwestycji w akcje spółki jest niska płynność akcji.

Roczne stopy zwrotu z akcji spółek

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Decora, domdev, EUROTEL, Gwarant, handlowy, inpro, Lena, lokum, netia, odlewnie, Pekao, wdx, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR