13 czarnych koni z ciekawych sektorów na 2016 rok

Na ostatniej prostej tego roku maklerzy zasypali rynek rekomendacjami z zaleceniem kupuj. StockWatch.pl w oparciu o najświeższe raporty analityczne sprawdził, które spółki będą dominować w portfelach czołowych biur maklerskich w 2016 roku.

W kręgu zainteresowań ekspertów z biur maklerskich znów znalazła się branża telekomunikacyjna. Analitycy DM PKO BP uznali, że tegoroczna przecena akcji Cyfrowego Polsatu, Netii i Orange Polska sprowadziła je do atrakcyjnych poziomów. Najwyższy potencjał wzrostu oszacowano w Netii. Biuro wyceniło akcje telekomu na 7,10 zł za sztukę, co przekracza cenę rynkową o 34 proc. Autorzy raportu zaznaczają, że pomimo przejęcia TK Telekom bilans spółki wygląda silnie i na koniec 2015 roku wskaźnik długu netto/EBITDA będzie wynosił tylko 0,42. Broker zakłada, że dywidenda z tegorocznego zysku sięgnie 0,60 zł na akcję, co da stopę powyżej 11 proc.

Wysoką notę dostał także Cyfrowy Polsat. Wycena na poziomie 26,60 zł daje 19-proc. potencjał wzrostu. Biuro zwraca uwagę, że w styczniu 2016 roku spółka planuje zakończyć refinansowanie zadłużenia, co pozwoli obniżyć efektywny koszt długu do 3,6 proc. z 6,6 proc. i pozbyć się ryzyka kursowego. Roczne oszczędności odsetkowe z tytułu refinansowania spółka szacuje na około 380 mln zł.

– Spodziewamy się, że w połowie 2016 roku nastąpi połączenie Cyfrowego Polsatu i Midasa. W naszych prognozach założyliśmy, że konsolidacja Midasa będzie neutralna dla przychodów i EBITDA spółki, założyliśmy natomiast finansowanie przejęcia długiem o wartości 1,4 mld zł (EV Midasa) oraz CAPEX o 130 mln zł w 2016 roku i 240 mln zł w 2017 roku. – czytamy w rekomendacji DM PKO BP.

Netia - dywidenda. Źródło: DM PKO BP

Netia – dywidenda. Źródło: DM PKO BP

Z kolei akcje Orange Polska analitycy wycenili na 7,50 zł, czyli o 11 proc. wyżej od kursu giełdowego. Tu również języczkiem u wagi powinna być dywidenda. Spółka zapowiedziała, że z tegorocznego zysku wypłaci 0,25 zł na akcję. Prognozy wolnych przepływów pieniężnych pokazują, że dług netto/EBITDA na koniec 2016 r. spadnie do 1,7. Dlatego DM PKO BP na 2017 rok przewiduje zwiększenie dywidendy do 0,35 zł (stopa 5,2 proc.).

W sektorze TMT faworytem DM BZ WBK jest natomiast Asseco Poland. Akcje informatycznej spółki wyceniono na 66,90 zł, co daje 20-proc. przestrzeń do wzrostu względem obecnego kursu. Analitycy widzą dwa potencjalne czynniki wzrostu wyników Asseco w 2016 r.: nowe kontrakty współfinansowane przez fundusze UE w drugiej połowie roku oraz zamówienia wojskowe, które mogą być nowym i stabilnym źródłem przychodów dla spółki. Na celowniku DM BDM znalazły się natomiast akcje Wasko. Cena docelowa na 2,51 zł daje potencjał około 25 proc. W raporcie zwrócono uwagę na udaną transformację grupy, w szczególności budowę trzech filarów odpowiedzialnych za wyniki: administracja rządowa i samorządowa, przemysł, ochrona zdrowia. Analitycy spodziewają się po Wasko 70-proc. wzrostu zysku netto w 2015 r. Mankamentem jest prognozowany spadek zysku w przyszłym roku. >> Więcej na temat aktualnej kondycji fundamentalnej Wasko przeczytasz tutaj

Na topie są też spółki budowlane. Subindeks WIG-Budownictwo zyskał w tym roku aż 36 proc. W najświeższym raporcie branżowym Noble Securities postawił na Erbud i Trakcję. Pierwsza ze spółek otrzymała cenę docelową z 28-proc. potencjałem wzrostu względem obecnego kursu, a druga 9-proc.

– Sentyment w branży budowlanej utrzymuje się na wysokim poziomie. Pojawiają się pierwsze sygnały presji na wynagrodzenie pracowników, co może być wyzwaniem dla sektora w najbliższych kwartałach i latach. 2016 rok powinien przynieść wzrost przerobu kontraktów z nowej perspektywy unijnej. Ze spółek preferowanymi przez nas typami z sektora są Erbud i Trakcja PRKiI. – oceniają analitycy Noble Securities.

W tym samym czasie analitycy Haitong Banku zalecili kupno akcji Elektrobudowy z ceną docelową o 20 proc. powyżej rynkowej. Biuro podniosło swoją prognozę zysku EBIT Elektrobudowy na lata 2015 i 2016 odpowiednio o 11 proc. i 13 proc. Analitycy oczekują, że w 2016 r. wyniki spółki będą nadal dobre, w porównaniu z okresem wysokiej bazy w 2015 r. Ich zdaniem, przychody prognozowane na 2016 r. powinny być raczej płaskie, ale marża brutto wciąż powinna być silna (7,7 proc.).

Porównanie rentowności EBITDA. Źródło: Dom Maklerski BDM. Kliknij, aby powiększyć.

Porównanie rentowności EBITDA. Źródło: Dom Maklerski BDM. Kliknij, aby powiększyć.

Kolejną polecaną spółką z tego sektora jest Rafako. Trigon DM wycenił akcje raciborskiego producenta kotłów na 9,30 zł za sztukę, co daje 24-proc. potencjał. Broker zakłada, że w kolejnych trzech latach spółka zrealizuje 3,4 mld zł backlogu w Jaworznie przy ok. 8-proc. marży EBITDA. W latach 2015-17 EBITDA spółki powinna wynieść odpowiednio 50 mln zł, 121 mln zł i 125 mln zł. Jednocześnie założono, że Rafako w kolejnych trzech latach odłoży znaczną część gotówki i banki zgodzą się na wypłatę 20 proc. zysku netto od 2017 roku. Warto przypomnieć, że we wrześniu br. przegłosowano układ wierzycieli PBG, w wyniku czego pośrednią kontrolę nad Rafako uzyskali inwestorzy finansowi. Dla raciborskiej spółki to szansa na odzyskanie zdolności negocjacyjnej w kwestii linii gwarancyjnych.

Maklerzy powoli spoglądają przychylniejszym okiem w kierunku zdołowanej branży energetycznej. Od DM mBanku rekomendację kupuj otrzymali Tauron i CEZ. Obie spółki dostały wyceny z około 25-proc. potencjałem wzrostu. Niemal równocześnie Tauron otrzymał zalecenie kupuj od Societe Generale. W obu wypadkach eksperci zwracają uwagę na perspektywę wysokich dywidend z najbliższych latach.

– Warto zwrócić uwagę na oferowaną przez CEZ wysoką stopę dywidendy (ponad 9 proc. w 2016 roku), która w przeciwieństwie do polskich spółek energetycznych nie jest obciążona ryzykiem politycznym. Historycznie spółka była notowana na DYield rzędu 6 proc., a tymczasem obecnie średni poziom prognozowany przez nas na najbliższe 3 lata jest 25 proc. wyższy (DYield jest wyższy o 30 proc. na tle grupy porównawczej). W tym kontekście podnosimy naszą rekomendację z trzymaj do kupuj z ceną docelową na poziomie 82,68 zł. – czytamy w raporcie DM mBanku.

Niesłabnącym powodzeniem cieszy się też branża modowa, choć w tym roku większość spółek zawodzi wynikami. To powoduje, że brokerzy zalecają selektywne podejście. Analitycy DM BPS zwrócili uwagę na mocną przecenę akcji Monnari i są zdania, że nie było do niej podstaw fundamentalnych. Biuro docenia, że spółka w dalszym ciągu ma duże zasoby gotówki oraz stabilny cash flow operacyjny i nie jest zadłużona. >> Analityk StockWatch.pl przyjrzał się dokładnie sytuacji fundamentalnej Monnari po wynikach za III kwartał

– Zgadzamy się, że wzrost USD dotknie spółkę pod kątem generowanej marży handlowej, jednakże uważamy, iż będzie ona skompensowana obniżeniem kosztów funkcjonowania. Dlatego też w ostatecznym rozrachunku jesteśmy pozytywnie nastawieni do wymagającego 2016 roku i wykorzystując ostatni spadek kursu zalecamy kupno akcji ustalając tym samym cenę docelową na poziomie 16,50 zł, która stanowi o 30 proc. potencjale wzrostowym. – prognozuje DM BPS.

Po znaczącej przecenie są także akcje CCC i tu także pojawiły się rekomendacje kupuj. Presję na akcje spółki wywierają niesprzyjające warunki pogodowe i kolejny rok słabej sprzedaży kolekcji jesień-zima. Z drugiej strony analitycy DM mBanku zwracają uwagę, że obecna wycena nie dyskontuje jednak w pełni planowanych wzrostów powierzchni sieci sprzedażowej spółki w latach 2015-17 oraz akwizycji eobuwie.pl – największego podmiotu sprzedającego obuwie online w Polsce. Cena docelowa akcji CCC przyjęta przez biuro jest o 16 proc. wyższa od giełdowej. >> W serwisie znajdziesz analizę sytuacji fundamentalnej CCC

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT assecopol, ccc, CEZ, CYFRPLSAT, elbudowa, Erbud, MONNARI, netia, orangepl, rafako, TAURONPE, trakcja, wasko, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR