15 ciekawych raportów, które jeszcze w sierpniu trafią na rynek

Jeszcze w tym miesiącu spółki z GPW opublikują blisko 180 sprawozdań finansowych za II kwartał i całe I półrocze. StockWatch.pl przygotował rozkład jazdy na najbliższy tydzień i sprawdził, na które publikacje warto mieć oko.

Jeszcze w sierpniu spółki z GPW opublikują blisko 180 sprawozdań finansowych za II kwartał i całe I półrocze.

W tym tygodniu karty na stół wyłożą główni gracze z branży chemicznej. W najbliższy czwartek raporty opublikuje Grupy Azoty i jej spółki zależne (Police i Puławy) oraz Ciech. W przyszły wtorek dołączy Synthos.

Eksperci spodziewają się mocnej poprawy w Grupie Azoty. Warto zaznaczyć, że tego lata aż cztery biura maklerskie podniosły rekomendacje i ceny docelowe dla branżowego giganta. Wsparciem dla wyników giełdowych producentów nawozów mineralnych była pierwsza po kilku spadkowych latach poprawa na rynku zbóż oraz wzrost cen PA6, kaprolaktamu, melaminy czy bieli tytanowej. Całość wzmocni efekt niskiej bazy.

– W segmencie nawozów w 2Q’17 Grupa Azoty korzystać będzie z niższych cen gazu ziemnego (cena zakupowa w 2Q’17 -4 proc. q/q) oraz odbijających od XII’16 cen nawozów na rynku krajowym. Według naszych szacunków, w 2Q’17 wynik EBITDA może wzrosnąć o 63 proc. r/r, w 3Q’17 91 proc. r/r, a w 4Q’17 o 49 proc. r/r. W efekcie w całym roku spółka odnotowałaby około 20-proc. poprawę rezultatów na poziomie EBITDA. – prognozuje Jakub Szkopek z BM mBank.

Mniej optymistycznie zapowiada się raport Ciechu. Zdaniem ekspertów, słabym punktem grupy w II kwartale był przede wszystkim segment sodowy. Wśród negatywnych czynników wymieniają m.in. umocnienie PLN względem USD oraz EUR i wyższe ceny węgla. W tym kontekście pod prąd idą maklerzy z DM mBanku. Ich zdaniem, Ciech jest obecnie najatrakcyjniej wycenianą spółką w branży i po korekcie notowań zalecają kupno akcji.

– Oczekujemy, że Ciech zaraportuje 917 mln zł (+6 proc.) przychodów, 185 mln zł (-19 proc.) EBITDA oraz 85 mln zł (-48 proc. r/r) zysku netto. W segmencie sody prognozujemy EBITDA na poziomie 153 mln zł, co stanowi spadek o 27 proc. w ujęciu rocznym, głównie ze względu na przerwy i wyższe ceny węgla. – uważają analitycy Vestor DM.

Najsłabiej wyniki zapowiadają się w Synthosie. Maklerzy spodziewają się mocnego spadku w ujęciu kwartał do kwartału, głównie z uwagi na taniejący butadien i utrzymujące się wysokie zapasy kauczuków w Chinach. Z najnowszych informacji wiadomo też, że wynik półroczny będzie obciążony odpisem w wysokości 112 mln zł na zagraniczne aktywa segmentu styrenowego (zakłady Ineos nabyte w 2016 r.).

W czwartek raportem podzieli się także Dom Develompent. Eksperci zwracają uwagę, że z uwagi na niską liczbę przekazań lokali (-13 proc. r/r) wyniki deweloperów mieszkaniowych będą przeciętne. Pozytywnym wyjątkiem w branży mają być Dom Development i Atal. DM BDM liczy, że czwartkowe wyniki będą mocne. W optymistycznym scenariuszu rezultaty mają okazać się nawet lepsze od rekordowych z I kwartału 2017 r.

– Prognozujemy, że przychody Dom Development w minionym kwartale podniosły się do ok. 245 mln zł, przy wzroście rentowności do 25,6 proc. EBITDA spółki powinna zwiększyć się do 40,7 mln zł, a zysk netto do ok. 32 mln zł. – uważają maklerzy DM BDM.

W piątek w centrum uwagi znajdzie się raport kwartalny Eurocashu. W poprzednich okresach spółka handlowa spisywała się słabo i niemal każdy raport na przestrzeni 1,5 roku był pretekstem do masowej wyprzedaży akcji. W efekcie notowania spółki spadły w tym roku w okolice dołków z marca 2015 r.

Tym razem ma być lepiej. Eksperci z DM BDM liczą na przełamanie negatywnych tendencji i przyrost rezultatów. Wskazują, że dystrybutor FMCG powinien być jednym z beneficjentów sprzyjającego otoczenia makro (inflacja, wzrost płac). Najnowsze wyniki będą też ważnym testem dla kursu akcji, który w tym tygodniu podskoczył o blisko 8 proc.

Przyszły tydzień inwestorzy rozpoczną z raportem PKO BP. Banki, które już podzieliły się wynikami pokazały znaczącą poprawę marży odsetkowej oraz niskie koszty ryzyka. Po branżowym liderze eksperci spodziewają się szczególnie dobrych wyników.

Oczekujemy, że zagregowany zysk netto banków [w II kwartale 2017 r. – przyp. red.] spadnie o 18 proc. r/r, ze względu na wysoką bazę (Visa w 2Q16). Według naszych szacunków, skorygowany zysk netto wzrośnie jednak o 22 proc. r/r głównie na skutek solidnego wzrostu przychodów podstawowych (wynik odsetkowy 10 proc. r/r, wynik z opłat i prowizji 8 proc. r/r) oraz pozostałych przychodów (+21 proc. r/r), przy płaskich kosztach (+1 proc. r/r) oraz wyższych rezerwach (+8 proc. r/r). – komentują eksperci z Vestor DM.

24 sierpnia
Czwartek
25 sierpnia
Piątek
28 sierpnia
Poniedziałek
29 sierpnia
Wtorek
30 sierpnia
Środa
31 sierpnia
Czwartek
Grupa Azoty Eurocash PKO BP Dino Polska Boryszew 11 bit studios
Police Impexmetal Emperia Braster Briju ABC Data
Puławy Makarony Polskie Polimex-Mostostal Neuca LPP Bioton
Ciech WDX Ropczyce TXM VIGO System CCC
Cyfrowy Polsat Synektik Stomil Sanok Synthos Trakcja Budimex
Dom Development Private Equity Managers Wirtualna Polska Skarbiec Holding Ursus
Robyg Unibep Alma Mirbud Larq
Benefit Systems MFO Vistula Pepees
Kino Polska Inpro PCC Intermodal Famur PKP Cargo
Gobarto Getin Noble Bank
XTB PZU

Terminarz raportów finansowych spółek. Źródło: stockwatch.pl/terminarz

Na wyniki kwartalne z wypiekami na twarzy czekają akcjonariusze Neuki. Raport ujrzy światło dzienne 29 sierpnia. W ciągu miesiąca kurs akcji dystrybutora farmaceutyków spadł o 1/4 do ok. 280 zł. Problemy z kondycją notowań to efekt lipcowej rewizji prognoz. Zarząd ściął tegoroczny plan dla zysku netto ze 115 zł do 100 mln zł bez zdarzeń jednorazowych. W reakcji na nową prognozę DM PKO BP na początku sierpnia obniżył cenę docelową akcji z 400 zł do 300 zł i zalecił sprzedaż papierów. Biuro ostrzegło, że zaostrzenie warunków handlowych przez dostawców oraz mniejsza oczekiwana liczba zakupów ponadnormatywnych przełożą się na spadek marży brutto na sprzedaży.

Dodatkowo rosnące koszty nowych projektów oraz ich wciąż negatywna kontrybucja będą obciążały wyniki. Na rynku nie widzimy również okazji do przejęć, a zawirowania legislacyjne wymuszają konieczność dostosowania się. – czytamy w sierpniowym raporcie DM PKO BP.

Jeszcze w sierpniu wynikami podzielą się giełdowi nowicjusze: Dino Polska, XTB i TXM. Klimat wokół każdej ze spółek najlepiej oddają stopy zwrotu liczone od cen z niedawnych IPO. Akcje operatora sieci supermarketów podrożały o ponad 56 proc., właściciela popularnej platformy forexowej spadły o ponad 50 proc., a spółki zarządzającej siecią sklepów TXM textilmarket potaniały o blisko 40 proc. W raporcie kwartalnym Dino Polska inwestorzy będą zwracać uwagę przede wszystkim na dynamikę przychodów ze sprzedaży oraz liczbę nowych sklepów. Analitycy DM PKO BP prognozują, że w całym 2017 roku zysk netto spółki wzrośnie r/r o 23 proc. do 186 mln zł, a w 2018 r. podskoczy do 224 mln zł. Prognoza dla przychodów zakłada poprawę r/r o 22 proc. do 4.122 mln zł i wzrost w 2018 r. do 4.985 mln zł.

Z kolei właściciel znanej platformy tradingowej już w lipcu uchylił rąbka tajemnicy. Według wstępnych danych, przychody XTB w II kwartale wzrosły niemal dwukrotnie do 66,5 mln zł. Na poziomie netto spółka zamieniła ubiegłoroczną stratę w wysokości -8,8 mln zł w 18,9 mln zł zysku. Rezultat byłby jeszcze lepszy, gdyby nie odpisy na łączną kwotę 5,6 mln zł z tytułu zakończenia działalności maklerskiej na rynku tureckim. Niestety, zasygnalizowana w lipcu poprawa niewiele zmieniła na wykresie akcji XTB. Notowania wciąż poruszają się blisko historycznych minimów. Głównym czynnikiem ryzyka pozostają szykowane zmiany prawne, które w obecnym kształcie mają ograniczyć dźwignię finansową na rynkach OTC z 1:100 do poziomu 1:25. Ich skutkiem może być odpływ polskich klientów w stronę zagranicznych brokerów.

Słabo zapowiada się najbliższy raport TXM. Bogusz Kruszyński, prezes Redanu i p.o. prezesa TXM jeszcze w maju zasygnalizował, że wyniki drugiego kwartału sieci dyskontów odzieżowych TXM, podobnie jak w I kwartale, będą pod wpływem problemów z wdrożeniem systemu SAP.

Ostatniego dnia sierpnia wynikami podzielą się m.in. PZU, ABC Data, CCC, PKP Cargo, 11 bit studios, Ursus czy ZE PAK. Wysoko zawieszoną poprzeczkę mają giełdowi giganci – PZU i CCC. Maklerzy liczą, że po słabym 2016 roku dynamika wyników ubezpieczyciela znacząco przyspieszy w tym roku. W lipcowej rekomendacji DM mBanku podtrzymał rekomendację kupuj dla PZU i podwyższył 9-miesięczną cenę docelową do 51,83 zł za akcję, co wciąż daje ponad 13-proc. potencjał wzrostowy względem bieżącej ceny rynkowej. Solidne dynamiki wyników oczekiwane są także w CCC. Eksperci zwracają uwagę, że II kwartał był dla spółki bardzo dobrym sezonem sprzedażowym. Operator sieci sklepów z obuwiem od wielu kwartałów zwiększa zyski i przychody dzięki agresywnej polityce otwarć. Pod koniec lipca DM PKO BP podniósł cenę docelową akcji CCC do 258 zł za sztukę i zalecił ich kupno.

Gratką dla fanów spółek gamingowych z pewnością będą wyniki 11 bit studios. Jednak w wypadku warszawskiego dewelopera gier na fajerwerki nie ma co liczyć, ponieważ w minionym kwartale spółka nie miała żadnej istotnej premiery. Lwia część wyników będzie pochodziła ze sprzedaży wcześniejszych tytułów. W tym kontekście warto wspomnieć, że podczas czerwcowego Steam Summer Sale tytuły 11 bit studios miały swoje przysłowiowe 5 minut. Przeceniony This War of Mine wskoczył nawet do ścisłej czołówki, a dodatek The Little Ones pojawił się na pierwszej stronie bestsellerów. Sprzedaż obu tytułów będzie zatem mocnym atutem najbliższych wyników. >> Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym akcjom 11 bit studios

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT 11bit, ccc, Ciech, dinopl, domdev, eurocash, Grupaazoty, NEUCA, pkobp, Police, Pulawy, PZU, synhtos, txm, xtb, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR