21 solidnych spółek z szansą na mocne odreagowanie

Spór o Krym powoduje, że giełdowa przecena rozlewa się coraz szerzej. Jednak eksperci przypominają, że ostatnie spadki notowań niektórych spółek mają niewiele wspólnego z ich fundamentami. StockWatch.pl z pomocą maklerów sprawdził, gdzie rozejrzeć się za kandydatami do odreagowania gdy zostanie zażegnana groźba wojny.

Giełda po ubiegłotygodniowym nokaucie nadal nie może dojść do siebie. Rosyjski cios spustoszył wykresy głównych warszawskich indeksów, które już siódmą sesję z rzędu bezskutecznie próbują powrócić do poziomów z końca lutego. Przecenie nie jest w stanie oprzeć żadna z branż. Najgorzej polityczne zamieszanie na linii Rosja-Ukraina znosi sektor spożywczy, którego indeks stracił w tym miesiącu już 12 proc. W głównej mierze wynika to z dużej wagi w indeksie ukraińskich spółek Kernela i Astarty. Mocno sponiewierany został także WIG-Paliwa, który stracił ponad 10 proc. Tu szczególnie mocno ucierpiały notowania PGNiG, które jest uzależnione od dostaw gazu z Rosji.

W pierwszej trójce najbardziej przecenionych sektorów jest też branża surowcowa, z wynikiem -9 proc. Na ostatnich sesjach słabością raził KGHM, ale tu nie bez znaczenia okazał się także spadek cen miedzi wywołany słabymi danymi z gospodarki chińskiej. Analitycy podkreślają, że metal ten nie tracił tak dynamicznie od połowy 2011 roku i w efekcie cena jest najniżej od 2009 roku, kiedy globalna gospodarka była w recesji.

Nadal głównym czynnikiem ryzyka pozostaje nierozwiązany konflikt pomiędzy Rosją i Ukrainą. Ryzyko otwartej wojny szkodzi dołuje kursy akcji zdecydowanej większości spółek. Zdaniem Grzegorza Pułkotyckiego z DM BZ WBK, inwestorzy o słabych nerwach i obstawiający eskalację konfliktu na Ukrainie powinni ograniczyć alokację w akcje.

– Natomiast inwestorzy zakładający, że czynnik ten będzie tracił na znaczeniu powinni wykorzystywać trwające zawirowania do selekcji dobrych fundamentalnie spółek. Nie ulega wątpliwości, że ryzyko inwestycyjne wzrosło i dla spokojnego inwestowania lepiej poczekać do poprawy sytuacji technicznej indeksów. Pokonanie przez WIG okolic 52.700-53.000 pkt. uprawdopodabniałoby scenariusz, że rynek uodpornił się na zagrożenia płynące z Ukrainy. – ocenia Grzegorz Pułkotycki, Zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

>> Sprawdziliśmy, które spółki z GPW są najbardziej wrażliwe na rosyjskie wstrząsy. >> 17 giełdowych spółek z ryzykowną ekspozycją na rynki wschodnie.

Groźba wybuchu wojny szczególnie daje się we znaki kursom akcji spółek prowadzącym biznesy na Wschodzie. Jednak Marek Czachor z Erste Securities zwraca uwagę, że część spółek została przeceniona na zasadzie paniki całego rynku i nie ma to nic wspólnego z ich fundamentami.

– Wygląda na to, że wyniki za I kwartał spółek, które nie mają ekspozycji na Rosję czy Ukrainę powinny być dobre. Przy takim założeniu należy zastanowić się, czy obserwowana korekta nie jest okazją do akumulacji. W gronie takich spółek, które nie mają ekspozycji na Wschód, a tracą na wartości jest Hutmen. Ciekawie po przecenie wygląda także Action. Ta spółka też nie prowadzi biznesu w Rosji czy na Ukrainie. Niemniej tu kursowi akcji mogła ciążyć zapowiadana emisja akcji. Obecnie nie wiadomo, czy do niej w ogóle dojdzie. Podobnie na Wschodzie nie działa ACE, a spółka poddała się przecenie. W tym roku ACE powinno poprawić wyniki. W podobnej sytuacji znalazł się także Ergis. Zwróciłbym uwagę także na Protektora, który miał dobry IV kwartał i w scenariuszu działań militarnych może mocno poprawiać wyniki. – ocenia Marek Czachor, analityk Erste Securities. 

>> Nasi analitycy na bieżąco informują o zmianach w sytuacji fundamentalnej spółek giełdowych.>> Aktualną listę analiz przygotowanych w oparciu o wyniki za IV kwartał znajdziesz tutaj.

Zdaniem eksperta z DM BZ WBK, szczególnie teraz ważna jest selekcja, gdyż z perspektywy mnożników generalnie jest drogo w segmencie małych i średnich spółek. Dodaje, że istotne jest, aby wybrać takie spółki, w których ryzyko jest nieduże i mają jasno zaprogramowaną ścieżkę wzrostów wyników finansowych.

– Cały czas stawiamy głównie na małe i średnie spółki. W branży przetwórców metali takimi kandydatami są Kęty oraz Impexmetal. W sektorze spółek dystrybucyjnych można wymienić Inter Cars, Neukę i AB. Natomiast w branży budowlanej solidnie fundamentalnie wyglądają Instal Kraków czy Mirbud. Ciekawe kontrakty na najbliższe kwartały pozyskał technologiczny Qumak, co powinno owocować istotnym wzrostem zysków. – ocenia Grzegorz Pułkotycki, Zastępca Dyrektora Departamentu Doradztwa Inwestycyjnego DM BZ WBK.

W środę indeks WIG20 przy dużych obrotach stracił ponad 1,3-proc. (Fot. stockwatch.pl)

Co ciekawe, mimo napiętej sytuacji w ostatnich dniach pojawiły się rekomendacje z zaleceniem kupna. Analitycy DM BZ WBK rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla TVN właśnie od takiego wskazania i ceny docelowej na poziomie 19 zł. We wtorkowym raporcie DI Investors podwyższył zalecenie dla Getin Noble Banku do kupuj z neutralnie, a cenę docelową do 3,45 zł z 2,36 zł. Biuro w uzasadnieniu podało, że po 12-proc. korekcie od szczytu osiągniętego w lutym, wycena na poziomie 2015E P/E 11,1x i P/BV 1,3x jest relatywnie atrakcyjna. Natomiast analitycy Erste rozpoczęli wydawanie rekomendacji dla akcji polskich spółek budowlanych od zalecenia kupuj dla Erbudu i Unibepu. Cenę docelową dla papierów wyznaczono odpowiednio na poziomie 33,80 zł i 9,40 zł.

Warto jeszcze dodać, że w ostatnich dniach dobrze radzą sobie spółki defensywne. Przykładem są reprezentanci sektora energetycznego. Z pewnością ich kursom akcji pomagają zapowiedzi w kwestii wypłacenia dywidend. Zarząd Enei zarekomendował wypłatę 0,57 zł na akcję, co daje stopę w pobliżu 4 proc. Energa chce przeznaczyć na ten cel 1 zł, co oznacza blisko 6-proc. stopę. Natomiast dla PGE analitycy ankietowani przez PAP zakładają możliwość wypłaty dywidendy w przedziale od 0,79 zł do 1,04 zł. Mediana jest na poziomie 1 zł na akcję. To daje stopę na poziomie 5,3 proc. W wypadku Tauronu średnia oczekiwań to 0,19 zł i stopa wynosząca blisko 3,9 proc. Niedawno analitycy DM PKO BP wypuścili raport, w którym zalecili kupno akcji Enei oraz Energi i trzymanie walorów Tauronu i PGE. >> Aktualną listę spółek, które zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz tutaj.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o abpl, ACE, action, Enea, energa, Erbud, ergis, Getinoble, hutmen, impexmet, instalkrk, INTERCARS, kety, Mirbud, NEUCA, PGE, protektor, qumak, TAURONPE, TVN, unibep)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR