6 spółek przemysłowych w portfelu DM mBanku

Miejsce w portfelu biura obroniły spółki przemysłowe, które wyróżniają się dyskontem na tle branży oraz mają zdrowe fundamenty.

Analitycy DM mBanku w cyklicznym opracowaniu dotyczącym sektora przemysłowego (listopad 2016) zwracają uwagę, że słabe odczyty PMI oraz produkcji przemysłowej w Polsce nie poprawiają sentymentu do polskich spółek przemysłowych. Indeksy MSCI Industrials dla Europy i świata notowane są z premiami do 3-letnich średnich na wskaźnikach P/E oraz EV/EBITDA.

Według wyliczeń biura, około 63 proc. spółek przemysłowych poprawiło ubiegłoroczne rezultaty i proporcja była zbliżona do poprzednich dwóch kwartałów. Wyniki gorzej wypadły na tle oczekiwań, gdyż jedynie 38 proc. spółek przedstawiło rezultaty lepsze od naszych oczekiwań prognoz DM mBanku – najgorzej od III kwartału 2015 r. Zadaniem brokera, najlepsze wyniki pokazał Ergis oraz Uniwheels, a słabo wypadły z kolei rezultaty Alumetal oraz Apator.

– Podtrzymujemy nasze przeważenia dla: Elemental Holding (spółka notowana z 17-27 proc. dyskontem na wskaźnikach P/E’16-17 do spółek porównywalnych; organiczny wzrost wyników r/r w 2016 roku, akwizycji powinny przyśpieszyć dalszy wzrost), Ergis (pozytywna dynamika rezultatów w 1-3H’16 oraz około 27-33 proc. dyskonto do innych spółek przemysłowych na wskaźnikach P/E oraz EV/EBITDA na lata 2016-2017), Grupa Pfleiderer (oczekujemy w nieodległej przyszłości kroków zarządu w celu zmniejszenia kosztów finansowania grupy, Pfleiderer jest obecnie notowany z około 40 proc. dyskontem do spółek porównywalnych na wskaźniku EV/EBITDA na lata 2016-17; spółce sprzyja umocnienie RUB do PLN), Kernel (spółka korzysta z dobrych plonów w 2016 roku oraz udanych zbiorów słonecznika na Ukrainie, co rodzi nadzieje na osiągnięcie lepszych marży na produkcji oleju słonecznikowego), Tarczyński (spółka notowana z około 9-38 proc. dyskontem na P/E’16-17 oraz EV/EBITDA’16-17; rozpoczęcie współpracy z siecią Biedronka będzie implikowało dynamiczny wzrost obrotów począwszy od 4Q’16) oraz Uniwheels (oczekujemy wzrostu wyników finansowych w 2017 roku w związku z uruchomieniem produkcji nowego zakładu; jeden z wyższych DYield wśród spółek z zaplecza automotive). – czytamy w raporcie DM mBanku. 

Jednocześnie podwyższono nastawienie do Apatora z niedoważaj do neutralnie. Zgodnie z oczekiwaniami biura, całoroczna prognoza zarządu została obniżona i obecnie nie widzą większych katalizatorów dla dalszej przeceny. W raporcie z dnia 25 listopada obniżono rekomendacje dla Vistalu do trzymaj. W przypadku Alumetalu podtrzymano niedoważaj z uwagi na perspektywę spadku r/r rezultatów w IV kwartale 2016 r. i I kwartale 2017 r. oraz dla Kruszwicy z uwagi na deficyt rzepaku na rynku krajowym oraz prawdopodobne utrzymanie niskich rezultatów w 2017 roku.

>> Wskaźniki poszczególnych spółek przemysłowych sprawdzisz tutaj

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Elemental, ergis, kernel, PFLEIDER, tarczynski, Uniwheels, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.

 • Spółka zależna Elemental Holding ogłosiła ofertę skupu do 8,43 akcji spółki matki po 1,75 zł/szt

  Tesla Recycling, spółka zależna ELEMENTAL Holding, ogłosiła ofertę zakupu do 8,43 mln akcji ELEMENTAL Holding, stanowiących 4,95 proc. kapitału, po 1,75 zł sztuka. Rano kurs akcji spółki rośnie o blisko 3 proc.

 • Kurs akcji Ergisu równa do nowej ceny w wezwaniu

  Cena w wezwaniu FinERGIS Investments Limited i Marka Górskiego do zapisywania się na sprzedaż akcji ERGISu została podniesiona do 3,88 zł z 3 zł wcześniej, podali wzywający i podmiot pośredniczący. W środę kurs akcji spółki rośnie o 18 proc. do 3,85 zł. 

 • Zbigniew Prokopowicz nowym prezesem Pfleiderer Group

  Rada nadzorcza PFLEIDERer Group podjęła decyzję o powołaniu Zbigniewa Prokopowicza do zarządu spółki jako prezesa (dyrektora generalnego) począwszy od 8 listopada 2019 r. Od września Prokopowicz pełnił obowiązki prezesa spółki. 

 • Jest nowe porozumienie ws. brexitu, w grze Klabater i Echo Investment

  Nowe porozumienie ws. brexsitu nieco ożywiło handel na europejskich giełdach i w drugiej połowie dnia może przynieść większe wzrosty również w Warszawie. Pierwsza połowa sesji upłynęła pod znakiem drożejących banków i taniejących koncernów energetycznych. W centrum uwagi było też JSW, ERGIS, Echo Investment i Klabater.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR