6 spółek przemysłowych w portfelu DM mBanku

Miejsce w portfelu biura obroniły spółki przemysłowe, które wyróżniają się dyskontem na tle branży oraz mają zdrowe fundamenty.

Analitycy DM mBanku w cyklicznym opracowaniu dotyczącym sektora przemysłowego (listopad 2016) zwracają uwagę, że słabe odczyty PMI oraz produkcji przemysłowej w Polsce nie poprawiają sentymentu do polskich spółek przemysłowych. Indeksy MSCI Industrials dla Europy i świata notowane są z premiami do 3-letnich średnich na wskaźnikach P/E oraz EV/EBITDA.

Według wyliczeń biura, około 63 proc. spółek przemysłowych poprawiło ubiegłoroczne rezultaty i proporcja była zbliżona do poprzednich dwóch kwartałów. Wyniki gorzej wypadły na tle oczekiwań, gdyż jedynie 38 proc. spółek przedstawiło rezultaty lepsze od naszych oczekiwań prognoz DM mBanku – najgorzej od III kwartału 2015 r. Zadaniem brokera, najlepsze wyniki pokazał Ergis oraz Uniwheels, a słabo wypadły z kolei rezultaty Alumetal oraz Apator.

– Podtrzymujemy nasze przeważenia dla: Elemental Holding (spółka notowana z 17-27 proc. dyskontem na wskaźnikach P/E’16-17 do spółek porównywalnych; organiczny wzrost wyników r/r w 2016 roku, akwizycji powinny przyśpieszyć dalszy wzrost), Ergis (pozytywna dynamika rezultatów w 1-3H’16 oraz około 27-33 proc. dyskonto do innych spółek przemysłowych na wskaźnikach P/E oraz EV/EBITDA na lata 2016-2017), Grupa Pfleiderer (oczekujemy w nieodległej przyszłości kroków zarządu w celu zmniejszenia kosztów finansowania grupy, Pfleiderer jest obecnie notowany z około 40 proc. dyskontem do spółek porównywalnych na wskaźniku EV/EBITDA na lata 2016-17; spółce sprzyja umocnienie RUB do PLN), Kernel (spółka korzysta z dobrych plonów w 2016 roku oraz udanych zbiorów słonecznika na Ukrainie, co rodzi nadzieje na osiągnięcie lepszych marży na produkcji oleju słonecznikowego), Tarczyński (spółka notowana z około 9-38 proc. dyskontem na P/E’16-17 oraz EV/EBITDA’16-17; rozpoczęcie współpracy z siecią Biedronka będzie implikowało dynamiczny wzrost obrotów począwszy od 4Q’16) oraz Uniwheels (oczekujemy wzrostu wyników finansowych w 2017 roku w związku z uruchomieniem produkcji nowego zakładu; jeden z wyższych DYield wśród spółek z zaplecza automotive). – czytamy w raporcie DM mBanku. 

Jednocześnie podwyższono nastawienie do Apatora z niedoważaj do neutralnie. Zgodnie z oczekiwaniami biura, całoroczna prognoza zarządu została obniżona i obecnie nie widzą większych katalizatorów dla dalszej przeceny. W raporcie z dnia 25 listopada obniżono rekomendacje dla Vistalu do trzymaj. W przypadku Alumetalu podtrzymano niedoważaj z uwagi na perspektywę spadku r/r rezultatów w IV kwartale 2016 r. i I kwartale 2017 r. oraz dla Kruszwicy z uwagi na deficyt rzepaku na rynku krajowym oraz prawdopodobne utrzymanie niskich rezultatów w 2017 roku.

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT Elemental, ergis, kernel, PFLEIDER, tarczynski, Uniwheels, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
 • 9 ciekawych spółek przemysłowych wg BM mBanku

  Sektor przemysłowy wciąż wraca do poziomów sprzed wybuchu epidemii COVID-19. Odbiciu sprzyjają m.in. środki w ramach tarcz antykryzysowych. BM mBanku w cyklicznym raporcie wskazało garść spółek, które lepiej niż reszta radzą sobie w trudnych warunkach.

 • Elemental Holding: Wezwanie na spółkę obejmie 8,2 proc. akcji po 2,42 zł za sztukę

  Terra Recycling i Tesla Recycling, spółki zależne ELEMENTAL Holding, ustaliły wraz z pozostałymi stronami porozumienia ostateczną treść wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji ELEMENTAL Holding przez wszystkich pozostałych akcjonariuszy.

 • Prognozy wyników za I kwartał wg BM mBanku

  To będzie wyjątkowo trudny i nierówny sezon wynikowy, a motywem przewodnim będą pierwsze efekty pandemii koronawirusa. BM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak poszczególne branże poradziły sobie w czasie kryzysu oraz wykazał garść spółek, które mogą sprawić pozytywną niespodziankę.

 • Elemental rozważa zahamowanie lub okresowe wstrzymanie działalności

  ELEMENTAL Holding, oceniając skutki pandemii koronawirusa, rozważa wszystkie możliwe scenariusze, łącznie z możliwością zahamowania lub okresowego wstrzymania działalności, a w związku z tym także możliwość utworzenia niezbędnych rezerw i odpisów finansowych.

 • Prognozy wyników za IV kwartał DM mBanku

  Sezon publikacji wyników za IV kwartał i cały 2019 r. powoli się rozkręca. DM mBanku w cyklicznym opracowaniu sprawdził, jak końcówka minionego roku wypadła w poszczególnych branżach oraz gdzie szukać spółek, które mogą sprawić niespodziankę.


Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR