8 spółek do gry pod pozytywne zaskoczenia sezonu

Przed inwestorami z warszawskiej GPW ciężki szczyt sezonu wynikowego. W ciągu dwóch dni na rynek trafi 250 raportów finansowych. StockWatch.pl sprawdził, które spółki zdaniem maklerów mają szansę nieoczekiwanie pokazać mocną poprawę fundamentów.

Wakacyjny sezon wyników za II kwartał i całe pierwsze półrocze wchodzi w decydującą fazę. Jest szansa, że ostatni rzut sprawozdań podciągnie dotychczasowe statystyki, bo póki co pozytywnych akcentów w raportach jest jak na lekarstwo. Z dobrej strony powinny zaprezentować się spółki przemysłowe, którym sprzyja koniunktura i kursy walut. W tym gronie wymieniany jest Groclin. Analitycy DM BDM oczekują, że producent wyposażenia aut poprawił w II kwartale 2016 r. przychody r/r o 19 proc. do 68,5 mln zł. Na poziomie zysku brutto ze sprzedaży spodziewany jest wzrost aż o 178 proc. do 13,7 mln zł. Zysk netto miałby wynieść 1,6 mln zł wobec 21,5 mln zł straty sprzed roku.

Wielkopolski Groclin ma już za sobą okres intensywnej pracy nad redukcją zadłużenia oraz poszerzeniem skali produkcji poszyć samochodowych. W kwietniu grupa informowała o zakupie udziałów w CADM Automotive zajmującym się projektowaniem elementów wnętrz samochodów. W ocenie analityków, pozwoli to spółce na świadczenie bardziej kompleksowych usług i wprowadzanie nowych produktów.

– W 2Q’16 prognozujemy 18,7-proc. wzrost sprzedaży względem analogicznego okresu 2015 roku, wynik EBITDA z kolei powinien wzrosnąć o 52 proc. r/r na skutek lepszej kontraktacji jak i rozpoczęcia konsolidacji wyników CADM Automotive, które wg naszych założeń w 2Q’16 wypracowało 1,2 mln EBITDA. Cały 2016 rok powinien upłynąć pod znakiem restrukturyzacji działalności polegającej na poprawie efektywności wykorzystania mocy produkcyjnych oraz poszerzaniu oferty o produkty oparte na rozwiązaniach Groclinu i CADM Automotive. Spodziewamy się, że docelowy model działalności zostanie osiągnięty w 2017 roku kiedy to zostaną w pełni uruchomione kontrakty podpisywane w latach 2015-2016 oraz pojawią się pierwsze efekty synergii z CADM Automotive. – prognozuje DM BDM.

Warto zwrócić uwagę, że biuro w prognozach kwartalnych szacowało dla spółki wskaźnik C/Z na 2016 r. w wysokości 23,2 a na przyszły rok już tylko 7,6. Podobnie wygląda projekcja dla EV/EBITDA – odpowiednio 10,4 i 5,2. Aktualnie te wskaźniki z powodu strat są na minusie.

Lepsze wyniki powinny też poprawić atrakcyjność giełdowych wskaźników Forte. Obecnie C/Z to 18,50. DM BDM oczekuje, że po tegorocznych wynikach proporcja ta spadnie do około 14. W samym II kwartale założono wzrost przychodów od 15 proc. r/r do 220 mln zł. Prognoza dla wyniku EBITDA to prawie 30 mln zł (+63 proc. r/r) i zysku netto 18,6 mln zł (+55 proc.). W minionym kwartale sprzedaż mebli w Polsce wzrosła o 14,3 proc. Marże wspierał wysoki kurs euro (+7 proc. r/r) i niższe ceny kluczowych surowców. Pomogła też niższa baza z ubiegłego roku. Biuro spodziewa się niższych dynamik wzrostu wyników w II półroczu 2016 r. lecz liczy, że zarząd wkrótce przedstawi szczegóły sztandarowego projektu inwestycyjnego w fabrykę płyt wiórowych.

Dwucyfrowa dynamika zysków oczekiwana jest po Selenie FM. Ceny surowców do produkcji artykułów chemii budowlanej przez cały rok 2015 i I kwartał br. były stabilne, a w minionym kwartale poprawiły się ceny części asortymentu. Analitycy prognozują wzrost marży brutto ze sprzedaży w ujęciu r/r z 31,2 proc. do 34,2 proc.

– Mimo kontynuacji erozji przychodów, spodziewamy się, że 2Q’16 przyniesie podtrzymanie dobrych tendencji na marży z ostatnich kwartałów, co przy wysokiej dźwigni operacyjnej, powinno zaowocować sporym przyrostem EBITDA i zysku netto (dodatkowo wspartego przez waluty). Prognozujemy, że EBITDA w 2Q’16 wzrośnie z 25 mln zł do >30 mln zł, a zysk netto z 11 mln zł do 20 mln zł. Spoglądając na cały 2016 rok dostrzegamy szansę, że marża EBITDA może zbliżyć się nawet do 10 proc. (po raz ostatni dwucyfrowe poziomy notowano w latach 2006-07). Oczekujemy stopniowej poprawy na rynku rosyjskim w 2H’16 (umocnienie kursu RUB/EUR w ostatnich miesiącach, poprawiające się odczyty PMI) oraz pozytywnego wpływu słabego PLN (eksport stanowi >2/3 sprzedaży). Przy prawdopodobnych podwyżkach cen części surowców w 2H’16 czynnikiem wspierającym marże powinny być nowe produkty oraz optymalizacja receptur. – przewidują analitycy DM BDM.

Źródło: BDM SA, spółka, *przy zakwalifikowaniu obligacji jako ekwiwalentu gotówki.

Źródło: BDM SA, spółka, *przy zakwalifikowaniu obligacji jako ekwiwalentu gotówki.

Aktualny wskaźnik C/Z dla Seleny jest bliski 16. Biuro przy prognozach na 2016 r. szacuje ten parametr na poziomie 7,8. Dla EV/EBITDA przyjęto poprawę z 6,9 do 6,1. >> Więcej na temat sytuacji fundamentalnej Selena FM przeczytasz tutaj

Kolejną spółką, która powinna utrzymać się na ścieżce dynamicznej poprawy wyników jest Wirtualna Polska. W I kwartale właściciel popularnych serwisów internetowych poprawił EBIT o 36 proc. do 14,4 mln zł, a zysk netto wyniósł 8,2 mln zł, wobec 0,5 mln zł straty sprzed roku. Eksperci szacują, że wyniki za II kwartał podciągnie ubiegłoroczna akwizycja spółki Enovatis.

– Spodziewam się, że Wirtualna Polska przedstawi bardzo dobre wyniki za II kwartał tego roku. Przy wypracowaniu ponad 100 mln zł oczekujemy 33 mln zł wyniku na poziomie EBITDA wobec 24 mln zł z analogicznego okresu 2015 r. Prognozowany przez nas zysk netto to 14,4 mln zł, co daje wzrost o 45 proc. r/r. Należy zaznaczyć, że tegoroczne wyniki uwzględniają konsolidację spółki Enovatis. Zakładamy, że wzrost organicznych przychodów gotówkowych powinien wynieść 12 proc. – ocenia Paweł Szpigiel, analityk DM mBanku.

Na trudnym rynku działał natomiast w II kwartale Comarch. Informatyczna grupa ma zdywersyfikowaną strukturę biznesu, dzięki czemu mniej odczuwa spowolnienie w zamówieniach ze strony administracji publicznej. Comarchowi pomaga również słaby złoty, co jest skutkiem znacznej sprzedaży eksportowej – około 60 proc. Niemniej zyski będą pod presją wyższych kosztów zatrudnienia i amortyzacji. Analitycy liczą na poprawę wyników dopiero od 2017 r. Obecny wskaźnik C/Z przekracza 21, a przy prognozach DM mBanku na 2017 r. mógłby spaść do 16,7.

– W wynikach Comarchu za II kwartał 2016 r. oczekujemy stabilnego zysku EBITDA na poziomie 35 mln zł. Jest to związane z niewielkim wzrostem przychodów i z drugiej strony kosztów własnych sprzedaży. Szacujemy, że marża zysku brutto ze sprzedaży uległa delikatnemu spadkowi ze względu na wzrost zatrudnienia. Natomiast wyższa amortyzacja przełożyła się na spadek zysku netto do 12,4 mln zł. Informacja o słabszych wynikach kwartalnych jest spodziewana przez rynek. Wiąże się z większym zatrudnieniem oraz ze zmianą sposobu kontraktacji z tradycyjnej sprzedaży licencji, w stronę usług świadczonych w chmurze. To w przyszłości powinno procentować. Ważne są perspektywy Comarchu, które oceniam, jako bardzo dobre. – prognozuje analityk DM mBanku.

Źródło: DMi BDM SA, spółka

Źródło: DMi BDM SA, spółka

Z przytupem II kwartał powinien zakończyć Gino Rossi. DM BDM prognozuje jednocyfrowy wzrost przychodów, ale dwucyfrową dynamikę zysków. Wynik netto miałby skoczyć o 44 proc. do 4,1 mln zł. Jednocześnie w drugiej części roku analitycy liczą na efekt niskiej bazy przychodowej i mocniejszego wsparcia ze strony popytu konsumpcyjnego. Szacowany na cały 2016 r. wzrost zysku netto to +74 proc. do blisko 10 mln zł. Prognoza dla wskaźnika C/Z to 13,5 przy obecnych 23.

Jednym z beneficjentów wzrostu notowań stali powinien być Stalprofil. Analitycy zwracają uwagę, że odbicie cen ma dynamikę niespotykaną od kilku lat, co przełamało wcześniejszy trend. Ożywienie na rynku stali spotyka się też z odbudową cen wielu ciężkich surowców przemysłowych. DM BDM oczekuje, że w II kwartale tego roku Stalprofil wypracuje 8,1 mln zł zysku EBITDA (+221 proc.). Szacowany zysk netto to 4,4 mln zł wobec 1,4 mln zł na minusie przed rokiem. Poprawa wyników przełoży się na wskaźniki: obecnie C/Z jest ujemne, ale po tegorocznych rezultatach może wynieść 15,5, a w kolejnym roku 9,3.

– Odwrócenie trendu spadających cen stali zasadniczo zmienia perspektywę dla dystrybutorów stali w najbliższych kwartałach (nawet w sytuacji nadejścia korekty tego ruchu). Tym samym według nas przed Stalprofilem pojawia się wyjątkowa szansa na trwałą odbudowę marż handlowych (dodatkowo w rezultatach za 2-3Q’16 spodziewamy się pozytywnego efektu sprzedaży asortymentu z wcześniejszą niską ceną zakupu). Zwracamy też uwagę na budujące przesłanie na przyszłość dotyczące odbudowy marż przekazane inwestorom przez jednego z największych europejskich dystrybutorów stali jakim jest Klockner podczas konferencji wynikowej za 1Q’16 oraz opublikowane przez Konsorcjum Stali bardzo mocne (wstępne) dane za 2Q’16. – wskazuje DM BDM.

Dynamicznie wyniki są w stanie poprawiać także deweloperzy. Według Millennium DM, zysk operacyjny JW Construction może wzrosnąć o ponad 530 proc. do 45,8 mln zł. W II kwartale deweloper oddał klientom około 600 mieszkań – jest to największa liczba kwartalnych przekazań od 2010 roku. Kluczową rolę odegrały przekazania w ramach etapu B warszawskiego projektu Bliska Wola. Spółka zakontraktowała w II kw. 390 mieszkań brutto (+13,7 proc. kw/kw, +10,8 proc. r/r).

wykres

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT comarch, FORTE, ginorossi, Groclin, jwconstr, SELENAFM, Stalprofi, Wirtualna, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR