9 znakomitych propozycji dywidendowych na czerwiec

Karuzela dywidend kręci się w najlepsze. Tylko w przyszłym miesiącu będzie można załapać się na wypłatę z ubiegłorocznych zysków w ponad trzydziestu spółkach. Sprawdziliśmy, kto ma w planach najwyższe stopy dywidend, sięgające nawet 11 proc.

Według zestawienia sporządzonego przez StockWatch.pl, w czerwcu przypada termin ustalenia prawa do dywidendy w aż 33 spółkach z głównego parkietu i z NewConnect. Zgodnie z ubiegłoroczną zmianą rozliczeniową, prawo do zysku nabędą inwestorzy, którzy na rachunku maklerskim będą mieli akcje z zachowaniem zasady T+2.

Wśród czerwcowych propozycji nie zabraknie soczystych dywidend. Naszą uwagę zwrócili kandydaci z 5-proc. stopą i wyższą. Wśród spółek z głównego parkietu imponująco wygląda na przykład dywidenda ES-System. Spółka działająca w branży oświetleniowej ma już zatwierdzoną dywidendę w wysokości 0,35 zł na akcję i stopie bliskiej 11 proc. Prawo do niej będzie można nabyć 30 czerwca, a wypłata ma nastąpić 14 lipca. Na koniec marca tego roku środki pieniężne i ich ekwiwalenty stanowiły 27,2 mln zł wobec 22,4 mln zł na koniec 2014 r. Niemniej warto odnotować, że ES-System w I kwartale miał stratę na poziomie operacyjnym -0,8 mln zł wobec -0,2 mln zł rok wcześniej. Negatywny wynik jest efektem sezonowości sprzedaży. Przychody grupy w I kwartale wzrosły o 10 proc.

Atrakcyjną dywidendę oferuje też Ferro. Niedawno walne producenta armatury sanitarnej zdecydowało o przeznaczeniu na tegoroczną dywidendę 21,2 mln zł. W przeliczeniu na jedną akcję daje to 1 zł i stopę przekraczającą 8 proc. Dzień dywidendy ustalono na 16 czerwca. Wypłata nastąpi w dwóch transzach: najpierw 0,40 zł na akcję 6 sierpnia, a pozostałe 0,60 zł 26 listopada. 1 zł na akcję płacono też w zeszłym roku. Ferro w 2014 roku poprawił w ujęciu r/r zysk netto o 10 proc. do blisko 24 mln zł przy płaskich przychodach 270,7 mln zł. Pierwszy kwartał 2015 roku przyniósł poprawę przychodów o 7 proc. do 70,3 mln zł. Zysk operacyjny spadł o 5 proc. do niespełna 10 mln zł, a netto wzrósł o 7 proc. do 5,96 mln zł.

Ponad 7-proc. stopę dywidendy proponuje Mostostal Płock. Budowlana spółka ma już zgodę walnego, aby na każdą akcję wypłacić 1,39 zł. Dzień dywidendy wyznaczono na 9 czerwca, a wypłata nastąpi 25 czerwca. W I kwartale przychody Mostostalu wzrosły o około 50 proc. do 23 mln zł. Jednak czysty zysk spadł z 303 tys. zł do 158 tys. zł. Na koniec marca Mostostal Płock dysponował środkami pieniężnymi i innymi aktywami pieniężnymi w kwocie ponad 20 mln zł, wobec 7,1 mln zł sprzed roku. Również w 7-proc. dywidendę mierzy Protektor. Giełdowy producent obuwia ochronnego zgłosił gotowość wypłaty 0,23 zł na akcję. Walne w tej sprawie za miesiąc. Proponowanym dniem dywidendy jest 26 czerwca. W zeszłym roku spółka płaciła 0,27 zł dywidendy na akcję, a stopa przekraczała 8 proc.

W tym roku plan budżetu państwa w zakresie wpływów z dywidend wynosi 4,5 mld zł.

W tym roku plan budżetu państwa w zakresie wpływów z dywidend wynosi 4,5 mld zł.

Ciągłość dywidendową chce zachować Atende, dawny ATM Systemy Informatyczne. W tym roku spółka ma zielone światło na wypłatę 0,15 zł, do oznacza stopę bliską 6 proc. Prawo do dywidendy można nabyć 9 czerwca, a wypłata zaplanowana jest na 23 czerwca. Także w 2014 roku rozdysponowano dla akcjonariuszy po 0,15 zł na akcję, a w 2013 r. było to 0,08 zł. Informatyczna spółka rozpoczęła ten rok pod kreską, o czym przesądził wzrost kosztów związany z rozwojem. Przychody w I kwartale wzrosły jednak o 16 proc.

Zatwierdzoną solidną dywidendę mają dwa blue chipy – Pekao i Orange.pl. W obu wypadkach stopa wynosi około 5 proc. Akcjonariusze banku przesądzili o wypłacie 10 zł na akcję. Łączna wartość dywidendy wynosi 2,62 mld zł. Dzień dywidendy wyznaczono na 22 czerwca, a termin jej wypłaty na 7 lipca 2015 r. Z zysku osiągniętego w 2013 roku na dywidendę trafiło 2,61 mld zł, czyli 9,96 zł na walor. W I kwartale tego roku bank pokazał zysk netto kilka procent powyżej oczekiwań rynku  – 624,4 mln zł. Analitycy zwrócili uwagę na dobry wynik odsetkowy banku, a zysk banku wsparła sprzedaż portfela obligacji.

Natomiast w Orange.pl na każdą akcję przypadnie 0,50 zł dywidendy. Dzień dywidendy to 25 czerwca, a wypłaty 9 lipca. W zeszłym roku telekom wypłacił także 0,50 zł na akcję. W 2015 r. Orange weszło z zyskiem mocno przewyższającym rynkowe prognozy -w I kwartale wyniósł on 171 mln zł wobec 86,8 mln zł konsensusu. Spółka podkreślała, że korzystnie na wysokość zysku przełożył się spadek kosztów finansowych netto w połączeniu z niższymi kosztami amortyzacji wynikającymi z wydłużenia ekonomicznej użyteczności niektórych aktywów.

>> Nie przegap ważnego momentu – pilnuj terminów ustalania prawa do udziału w zyskach>> Listę spółek, które jeszcze zamierzają wypłacić dywidendę znajdziesz w jednym miejscu w serwisie StockWatch.pl

W czerwcu szykują się wysokie dywidendy także ze spółek z NewConnect. Dektra oferuje 11-proc. stopę. Uchwalona przez walne dywidenda to 1,10 zł na akcje, dniem dywidendy jest 1 czerwca. Spółka w ostatnich latach regularnie płaci wysokie dywidendy. W 2014 roku było to 0,85 zł na akcję i stopa bliska 10 proc., a rok wcześniej 1,10 zł i także stopa o podobnym poziomie. W zeszłym roku zysk netto grupy zajmujące się produkcją i dystrybucją materiałów izolacyjnych wyniósł ponad 1 mln zł i zwiększył się w skali r/r o 125 proc. W I kwartale tego roku na czysto spółka zarobiła 0,25 mln zł wobec 0,3 mln zł rok wcześniej.

Dywidendową spółką z alternatywnego rynku jest także Cyfrowe Centrum Serwisowe (CCS). W tym roku zarząd proponuje 0,09 zł na akcję, co daje 9-proc. stopę. Sugerowany dzień dywidendy to 16 czerwca, a wypłaty 30 czerwca. W zeszłym roku dywidenda wynosiła 0,35 zł na akcję, a rok wcześniej 0,13 zł. Stopa wynosiła odpowiedni 12 proc. i 8 proc. Ten rok spółka rozpoczęła płaskimi przychodami i wzrostem zysków. W I kwartale 2015 roku wyniosły one odpowiednio 39 mln zł i 0,55 mln zł (+97 proc. r/r).

Powyżej stopy zwrotu z akcji dziewięciu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

Powyżej stopy zwrotu z akcji dziewięciu omawianych spółek na przestrzeni ostatniego półrocza.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT atende, ccs, Dektra, essystem, FERRO, mostalplc, orangepl, Pekao, protektor, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR