Adwokat, która oferowała 200 tys. zł łapówki w zamian za tajne informacje nt. śledztwa dot. szefa PCZ, trafi do więzienia

Omawiane walory:

Wrocławska adwokat, Anna D., która oferowała łapówkę w zamian za tajne informacje ze śledztwa dotyczącego Romualda Ś., trafi do więzienia na 2 lata. Wyrok jest prawomocny.

Adwokat Anna D. w 2017 r. występowała jako obrońca trzech z czterech zatrzymanych osób ws. nieprawidłowości w PCZ. Wśród podejrzanych znalazł się właściciel spółki, Romuald Ś.

Łapówka w zamian za tajne informacje

Jesienią 2016 r. Anna D. spotkała się ze swoją koleżanką, która pracowała jako asystentka prokuratorska w Dolnośląskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Mecenas dopytywała o szczegóły objęte tajemnicą, w tym m.in. o to, kiedy śledczy planują zatrzymać jej klienta, Romualda Ś. oraz jakie zarzuty chcą mu postawić. W zamian za te informacje Anna D. zaoferowała 200 tys. zł lub mieszkanie. Pracownica prokuratury informację o propozycji przekazała przełożonym, a ci zwrócili się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Biuro rozpoczęło operację specjalną, a całość objęto ścisłą tajemnicą.

Anna D. została zatrzymana w maju 2017 r. Śledczy postawili jej zarzut dwukrotnego złożenia propozycji korupcyjnej. Mecenas nie przyznała się do stawianych zarzutów i złożyła wyjaśnienia. Sprawę w pierwszej instancji rozpatrywał Sąd Rejonowy w Lesznie. Przed sądem Anna D. potwierdziła, że rozmawiała z koleżanką, ale propozycję 200 tys. zł i mieszkania określiła jako żart. Ostatecznie sąd w Lesznie uznał, że Anna D. nie złożyła, a usiłowała złożyć propozycję korupcyjną. Wyrok przewidywał rok więzienia w zawieszeniu na rok i 17,5 tys. zł grzywny. Od tej decyzji odwołała się prokuratura. Dołącz do dyskusji na forumowym wątku dedykowanym sprawie PCZ

Sąd drugiej instancji nie był już tak wyrozumiały. 26 czerwca uznał Annę D. za winną złożenia propozycji korupcyjnej i skazał ją na 2 lata bezwzględnego więzienia. Dodatkowo wydłużył zakaz wykonywania zawodu adwokata do 5 lat i nałożył grzywnę w wysokości 17,5 tys. zł. Wyrok jest prawomocny.

– Sąd podzielił argumentację prokuratora i uznał, że oskarżona dopuściła się przestępstwa z art. 229 par. 3 kodeksu karnego, a nie jak przyjął Sąd I instancji usiłowania tego czynu. Ponadto Sąd orzekł środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu adwokata na okres 5 lat oraz utrzymał orzeczoną przez Sąd I instancji grzywnę w wysokości 350 stawek dziennych po 50 złotych (17.500 złotych) – informuje Prokuratura Krajowa.

Afera PCZ

Dwa tygodnie temu minęły równo 4 lata od momentu ogłoszenia upadłości holdingu medycznego PCZ. Mimo licznych nieprawidłowości i setek poszkodowanych, na pierwsze zarzuty i zatrzymania trzeba było czekać blisko 1,5 roku. W grudniu 2016 r. wrocławska policja aresztowała Romulada Ś., założyciela i byłego prezesa PCZ, oraz członków zarządu: Stanisława P. i Tomasza B.

Proces trwa, ale jego końca nie widać. Były milioner usłyszał zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i wyłudzenia blisko 80 mln zł od około 600 prywatnych inwestorów. Wśród poszkodowanych są też urzędy w Środzie Śląskiej oraz w Górze. W obu miastach spółka kilka lat temu przejęła szpitale, a starostwa do dziś nie otrzymały obiecanych milionów.

Na jednej z ostatnich rozpraw biznesmen przyznał, że w latach 2004-2010 nielegalnie finansował kampanie polityków PiS z Dolnego Śląska. Na sali sądowej przedstawił też rzekome powiązania wrocławskich urzędników i przedsiębiorców z prokuratorami. Obecnie Ś. utrzymuje, że upadek PCZ to wynik zemsty za to, że w pewnym momencie odmówił dalszej współpracy.

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

TE ARTYKUŁY NA TEMAT PCZ, RÓWNIEŻ MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR