Analiza techniczna czterech popularnych spółek z indeksu mWIG40

Omawiane walory: , , ,

Krzysztof Borowski, ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH specjalnie dla StockWatch.pl sprawdził scenariusze techniczne na najbliższe tygodnie dla popularnych wśród drobnych inwestorów akcji Grupy Azoty, Kruka, Trakcji i Getin Noble Banku.

Mimo świetnych wyników za I półrocze we wrześniu kurs akcji Kruka zmaga się z korektą. W dniu publikacji raportu finansowego, notowania lidera branży windykacyjnej chwilami spadały o nawet o 13 proc. Wyprzedaż akcji uruchomiły sygnały zarządu na temat wzrostu stopy podatkowej w 2018 r. do ok. 20 proc. Inwestorzy pozbywali się akcji Kruka z obawy o możliwość spowolnienia dynamiki zysków w kolejnych latach. W efekcie w ciągu trzech tygodni akcje lidera branży windykacyjnej potaniały o ponad 16 proc. i wróciły poniżej poziomu 300 zł. >> Kruk po raz kolejny podnosi pułap lotu – omówienie sprawozdania finansowego grupy Kruk za II kwartał 2017 r.

– Sytuacja techniczna waloru nie prezentuje się dobrze – doszło do wybicia w dół, utworzenia formacji kontynuacji trendu i ponownego spadku (szacowany zasięg wybicia to nawet poziom 268 zł). Ostatni duży czarny korpus zatrzymał się w pobliżu wsparcia 276,05 zł (wsparcia położone poniżej to: 266 i 249,55 zł) – dolny cień świecy naruszył linię trendu wzrostowego (silne wsparcie). Od tej linii może dojść do odbicia w górę – z kolei przełamanie przez cenę tego zatrzymania będzie miało bardzo pesymistyczną wymowę i oznaczać będzie możliwość spadku ceny do 227 zł (lub niżej). Kluczowym oporem jest teraz 315,05 zł (dopiero powrót powyżej będzie można uznać z poprawę sytuacji technicznej). Na wskaźnikach analizy technicznej dominują sygnały sprzedaży są one już nieco wyprzedane (np. MACD) ale mają jeszcze pewien potencjał spadkowy. Na wskaźniku Akumulacja/Dystrybucja widoczna jest wyprzedaż akcji w rynek – poważne ostrzeżenie. – mówi ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

Kliknij, aby powiększyć

W tym roku słabo radzi sobie Trakcja. Od szczytu ustanowionego w lutym notowania spółki działającej w sektorze budownictwa infrastrukturalnego spadły już o 1/3. Źródłem słabości są słabe wyniki za I i II kwartał br. W obu okresach spółka spisała się gorzej od oczekiwań. Dodatkowo Trakcja zmaga się z silną konkurencją w przetargach organizowanych przez PKP PLK (presja na marże rynkowe), a eksperci w szerszej perspektywie wskazują na ryzyko spiętrzenia się robót w kolejnych latach.

– Doskonale widoczny jest trend spadkowy – w pewnym sensie można mówić o rozszerzającym się kanale spadkowym (rodzaj klina z wierzchołkiem po lewej stronie – rzadko spotykana formacja na wykresach analizy technicznej). Cena dotarła do dolnego ograniczenia tego kanału – jest to lokalne wsparcie, a jego siła potwierdzona jest przez wsparcie od dołka z 9 listopada 2016 r. (11,61 zł) oraz ostatnia linia zniesienia Fibonacciego dla fali wzrostowej (czerwiec 2016 – luty 2017). Zniżka ceny poniżej tego poziomu miałaby pesymistyczną wymowę i oznaczała możliwość spadku ceny do kolejnych wsparć: 11,20; 10,61 i 10,06 zł. Układ średnich ruchomych, wskaźników i oscylatorów jest negatywny – dominują sygnały sprzedaży. Ostatnie wskazanie MACD poniżej linii zero ma wyjątkowo pesymistyczną wymowę. ROC i MACD nie potwierdziły jeszcze ostatniego minimum cenowego – sugeruje to dalszy potencjał spadkowy ceny. Wskaźnik Akumulacja/Dystrybucja uwidacznia wyprzedaż akcji w rynek już od dłuższego czasu. Reasumując: jeśli cena odbije się do wsparcia, oznaczać to będzie normalną siłę waloru (wielkość odbicia ujawni jak silny jest walor). Jeśli zaś cena przebije wsparcie gładko, oznaczać to będzie dużą słabość techniczną tych akcji. – zaznacza Krzysztof Borowski.

Kliknij, aby powiększyć

Drugą połowę września dobrze będą wspominać akcjonariusze Grupy Azoty. W dwa tygodnie notowania największego polskiego producenta nawozów podskoczyły o blisko 11 proc. W tym tygodniu Grupa Azoty ogłosiła, że przymierza się do akwizycji w Chorwacji. W tym celu spółka chemiczna złożyła niewiążącą ofertę na pakiet 50 proc. + jedną akcję firmy Petrokemija, która jest notowana na giełdzie w Zagrzebiu. To już drugie podejście Grupy Azoty do przejęcia kontroli nad chorwackim producentem nawozów. Pierwsza próba miała miejsce w 2013 roku.

– W szerszej ramie czasowej cena stara się zmienić trend spadkowy, najpierw na boczny a później na wzrostowy. Obecnie cena znajduje się w trendzie bocznym (od początku 2017 r.). Cena dotarła do całego pasma oporów: 74,49; 76,90; 78,40 i 79,38 zł. Dopiero pokonanie tego ostatniego otwiera drogę wyżej (należy również wspomnieć o poziomie 38,2 proc. zniesienia Fibonacciego dla fali spadkowej grudzień 2015 – listopad 2016, który też może oddziaływać jako opór – 75,45 zł). Coraz wyżej położone są szczyty cenowe: czerwcowy, sierpniowy i wrześniowy – optymistyczny prognostyk. Ostatnią zwyżkę ceny potwierdzają wskazania kupna na wskaźnikach i oscylatorach analizy technicznej – mają one duży potencjał wzrostowy. Problem polega na tym, że ich przydatność w trendzie bocznym jest znikoma. Wskaźniki wolumenowe sygnalizują napływ środków na rynek tych akcji. – ocenia Krzysztof Borowski, ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

Kliknij, aby powiększyć

Po przecenie wywołanej wynikami finansowymi podnosi się Getin Noble Bank. W II kwartale spółka należąca do grupy kapitałowej Leszka Czarneckiego odnotowała 67,71 mln zł skonsolidowanej straty netto przypisanej akcjonariuszom jednostki dominującej wobec 1,13 mln zł zysku rok wcześniej. W całym I półroczu bank miał 450 mln zł odpisów w dwóch liniach produktowych: kredytach i pożyczkach hipotecznych (222 mln zł) oraz kredytach detalicznych (193 mln zł). Jednak przecena spowodowana nerwową reakcją na wyniki finansowe nie trwała długo. Odrabianie wrześniowych strat doprowadziło kurs akcji w rejon górnego ograniczenia kanału spadkowego.

– Cena dotarła do górnego ograniczenia kanału spadkowego (górna linia tego kanału jest najważniejszym oporem w średnim terminie – dopiero jego trwałe pokonanie, potwierdzone wzrostem wolumenu obrotów oznaczać będzie poprawę klimatu inwestycyjnego). Opór od górnej linii kanału potwierdzony jest także przez górną wstęgę Bollingera (długość: 20, liczba odchyleń standardowych: 2). Czarna linia na wykresie waloru oznacza zmodyfikowaną linię trendu spadkowego – linia ta w połowie września okazała się dobrym wsparciem, poprzedzającym zwyżkę ceny. Opory widoczne na wykresie to: 1,47 i 1,56 zł. Spadek poniżej poziomu wsparcia 1,37 zł należy uznać za ostrzeżenie. Na wskaźnikach i oscylatorach dominują sygnały kupna, co sugeruje próbę zmiany z trendu spadkowego (kanału spadkowego) na wzrostowym. Potwierdza to także napływ środków w na rynek tego waloru – wzrost wskaźnika Akumulacja/Dystrybucja. Należy zwrócić uwagę na pozytywną dywergencję na MACD. – ocenia Krzysztof Borowski, ekspert Instytutu Bankowości i Ubezpieczeń Gospodarczych SGH.

Kliknij, aby powiększyć

StockWatch.pl

StockWatch.pl wspiera inwestorów indywidualnych dostarczając m.in:

- analizy raportów finansowych i prospektów emisyjnych spółek przygotowywane przez zawodowych, niezależnych finansistów,

- moderowane forum użytkowników wolne od chamstwa i naganiania,

- aktualne i zweryfikowane przez pracownika dane finansowe spółek,

- narzędzia analizy fundamentalnej i technicznej.

>> Sprawdź z czego możesz korzystać za darmo i co oferujemy w Strefie Premium

NA PODOBNY TEMAT (o Getinoble, Grupaazoty, Kruk, trakcja)Współpraca
Biuro Maklerskie Alior Bank Bossa tradingview PayU Szukam-Inwestora.com Capital PR